Најдобриот придонес што Народната банка може да го даде за зголемување на нивото на странски директни инвестиции во земјава е остварувањето на клучните цели, ...
сите 49 | | | прочитана: 2586 | веќе видена

Музејските објекти од Кавадарци вечерва ќе бидат отворени и во ноќните часови, по повод Светскиот ден и Европската ноќ на музеите. – Посетителите ќе имаат чест ...
сите 6 | | | прочитана: 2520 | веќе видена

Европската Унија испорача препораки за македонската влада за стабилизирање на домашната економија. Се работи за шест препораки кои треба да се реализираат за ...
сите 28 | | | прочитана: 2207 | веќе видена

Уште многу одамна поимот фетиш бил познат во светот. Постојат различни виводови на фетиши кај луѓето. Некој предмет или пак дел телото… Според експертите секој ...
сите 15 | | | прочитана: 2178 | веќе видена

Фросина Ременски, жената која во јавноста и политичките кругови е позната како храбар и непоколеблив борец за правда и еднаквост, која во минатото скоро секој ...
сите 21 | | | прочитана: 2134 | веќе видена

Невремето кое деновиве го зафати регионот а најмногу на удар се најде Босна и Херцеговина, предизвика потрага за шестгодишно момче од Бегов хан. Како што ...
сите 41 | | | прочитана: 2101 | веќе видена

Партиски извори од ДУИ, за А1он велат дека претседателот Стево Пендаровски утре ќе има средба со лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Детали за што се однесува средбата ...
сите 30 | | | прочитана: 2083 | веќе видена

Книгоиздателството „Матица македонска“ од Скопје, денеска во 19 часот ќе ја промовира поемата „Охридски извори“ од големиот унгарски поет, Ференц Јухас, ...
сите 39 | | | прочитана: 2050 | веќе видена

Повод за овој допис е неодамнешниот избор во наставно-научно звање коj се случи на УКИМ Скопје, Стоматолошки факултет. Да почнам според редот на случувањата за ...
| | прочитана: 2043 | веќе видена

Поради силниот ветер кој синоќа дуваше во Скопје, два авиони не слетаа на скопскиот аеродром, туку беа пренасочени. Па така, едниот слета во Охрид, а вториот ...
сите 40 | | | прочитана: 2017 | веќе видена

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против три лица, за кои постои основано сомнение дека во соизвршителство ...
сите 30 | | | прочитана: 2009 | веќе видена

Кандидатите за градоначалници на Српската листа освоија во сите четири општини на северот на Косово најголем број гласови пред противкандидатите од двете ...
сите 50 | | | прочитана: 2007 | веќе видена

Кога американскиот државен секретар Мајк Помпео се сретна со претставниците од ирачкиот државен врв, минатата недела, тој им упати јасна порака, велејќи „или ...
сите 8 | | | прочитана: 1980 | веќе видена

next