Нова ТВ

Денеска се одржа уште едно рочиште за случајот „Плацеви на Водно“ во кој сведочеше Александар Ивановски, познат во бизнис заедницата како Алек Теранова. Тој ...
сите 87 | | | веќе видена

Републичкото Здружение на децата бегалци и нивните потомци од Егејскиот дел на Македонија Т’га за југ од Скопје, кое брои 7.800 членови, ќе даде поддршка за ...
сите 9 | | | веќе видена

Во односите меѓу Србија и Северна Македонија нема посебни проблеми, изјави вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров во интервју за белградска ТВ Н1. ...
сите 49 | | | веќе видена

Рекордните цени на гасот го загрозуваат економското закрепнување на Европа, изјави денеска извршниот директор на руската нафтена компанија „Росњефт“, Игор ...
сите 19 | | | веќе видена

Надворешно-трговскиот дефицит на САД во септември се зголеми за 9,2 отсто поради падот на извозот, што сугерира дека трговијата најверојатно ќе има негативно ...
сите 110 | | | веќе видена

Германски крузер, кој е на крстарење по Дунав, заврши во карантин крај Виена, откако во него е регистриран голем кластер на инфицирани патници со ковид-19. ...
сите 5 | | | веќе видена

Министерството за здравство со голема жалост информира, дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби утрово почина 17 годишна пациентка од село ...
сите 34 | | | веќе видена

Кризата поради пандемијата на коронавирус предизвика „најголем пад на миграциските текови досега“ во земјите на Организацијата за економска соработка и развој ...
сите 8 | | | веќе видена

На 5 ноември Јордан Орце Камчев во притворот каде се наоѓа, ќе биде посетен од советникот во Бугарската амбасада во Скопје, Герман Ванчев. За ова, информира ...
сите 87 | | | веќе видена

Интервју на специјалниот советник за регионални прашања на претседателот на Стопанската Комора на Северна Македонија Горан Свилановиќ Не гледам конкуренција ...
сите 238 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 5.532 дози вакцини, од кои 666 се аплицирани како прва доза, 1.050 се ревакцинирани, а 3.816 граѓани примиле ...
сите 261 | | | веќе видена

Денеска во просториите на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција Основната јавната обвинителка Вилма Русковска беше ...
сите 19 | | | веќе видена

Времето потребно едно возило да ја помине трасата од Ѓорче Петров до Ново Лисиче или обратно ќе биде 35 минути. Автобуси ќе има на секои 3 до 4 минути, по ...
сите 225 | | | веќе видена

Министерката за образование и наука Мила Царовска денеска им посака успешна работа на членовите на Одборот за евалуација на високото образование, кои ...
сите 15 | | | веќе видена

Демократскиот сојуз оценува дека изборната кампања пред вториот круг е многу заострена, со голема жестина во настапите, нереални ветувања, меѓусебни обвинувања ...
сите 73 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денес учествуваше на меѓународната научна конференција на тема “Балканот меѓу европската интеграција и ...
сите 238 | | | веќе видена

Министерот за правда Бојан Маричиќ во гостувањето во „Утрински брифинг“ најави дека следната година ќе има зголемување на буџетот за судството и ...
сите 27 | | | веќе видена

Тие знаат дека нашата поддршка како власт или опозиција за нив зависи од признавањето на бугарското малцинство. Веднаш се разбрав со Еди Рама во врска со тоа, ...
сите 81 | | | веќе видена

next