Нова ТВ

Зоран Кардула, на покана од „Божиновски часовници и накит“, го изработи првиот локализиран дизајн на Своч (Swatch) часовникот на кирилица – Дениција. Познатиот ...
сите 3 | | | веќе видена

Претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен денеска изјави дека вакцините за деца против ковид-19 произведени од „Фајзер“/„Бајонтек“ ќе ...
сите 50 | | | веќе видена

Реформите во правосудството не се само критериум за ЕУ, туку се основата за владеење на правото, што е клучно во просперитетот, напредокот и благосостојбата на ...
сите 76 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи Бујар Османи при учеството на редовниот состанок на министрите за надворешни работи на НАТО, кој се одржа во Рига, ја истакна ...
сите 115 | | | веќе видена

Светската здравствена организација (СЗО) очекува за неколку дена да има повеќе информации за тоа колку е заразен новиот омикрон сој на коронавирусот, изјави ...
сите 468 | | | веќе видена

За правдата не се доволни само законите, политичките одлуки и институциите. За правда е потребна промена на свеста. Затоа, сите ние, политичари, судии, ...
сите 76 | | | веќе видена

На средбата на премиерот Зоран Заев и лидерот на „Алтернатива“, Африм Гаши е констатиран евидентен напредок во усогласувањето на ставовите околу дополнувањето ...
сите 604 | | | веќе видена

Осум неисправни возила, од кои три во Тетово и пет во Гостивар, откриле и санкционирале полициски службеници на СВР Тетово во акциската контрола на техничката ...
сите 230 | | | веќе видена

Светската економија оваа година ќе закрепне од пандемиската криза, предвиде денеска Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД), но оттаму воедно ...
сите 117 | | | веќе видена

Политиките што ги водат двете земји во делот на работните односи, но и мерките што ги преземаа со цел да се олеснат економските последици врз работниците и ...
сите 64 | | | веќе видена

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска денеска учествуваше на панел- дискусијата „Денес со ХИВ се живее“, по повод одбележувањето на 1 декември – ...
сите 42 | | | веќе видена

Во последните 24 часа направени се 2.674 тестирања, а регистрирани се 410 нови случаи на ковид-19. Сликата по градови изгледа вака: Скопје – 185, Битола – 31, ...
сите 347 | | | веќе видена

Владата на вчерашната седница донесе одлука со која одобри отворање на Почесен Конзулат на Република Србија во Република Северна Македонија, со седиште во ...
сите 17 | | | веќе видена

Не треба да се создава паника со најави за високи поскапувања, рече портпаролот на Владата, Душко Арсовски, одговарајќи на новинарско прашање дали државата ќе ...
сите 277 | | | веќе видена

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди поднесе кривична пријава до Специјализирано одделение за гонење на кривични ...
сите 64 | | | веќе видена

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска, денеска имаше средба со извршната директорка на УНФПА Наталија Канем, како и со Алана Армитаж, ...
сите 64 | | | веќе видена

next