По два месеци интензивна работа, заврши снимањето на „Врба“, најновиот филм на македонскиот режисер Милчо Манчевски. Станува збор за неговиот шести ...
сите 2 | | | прочитана: 1237 | веќе видена

Иво Босилков Во услови на партиска деполаризација на граѓаните, политичките елити во Македонија треба да пристапат кон помирување и ненасилно решавање на сите ...
сите 2 | | | прочитана: 578 | веќе видена

Отец Арсеније Јовановиќ од манастирот Острог, не е обичен монах, тој е разноврсна, мултидимензионална, харизматична личност, писател, успешен сликар, по ...
сите 2 | | | прочитана: 457 | веќе видена

Вторник, пазарен ден во Велес, а пазарот е празен и пуст. Повеќе купувачи отколку продавачи. Ваква е сликата од почетокот на годината, откако стапи на сила ...
| | прочитана: 178 | веќе видена

Сенатор од американската сојузна држава Индијана претстави закон во полза на христијанските верувања во училиштата во оваа држава. Со Законот на републиканецот ...
| | прочитана: 161 | веќе видена

Размена во странство, волонтирање надвор од државата, учество на културни и спортски активности и разни обуки и конференции се начините на кои младите најдобро ...
| | прочитана: 158 | веќе видена

Тестот са огледало останува најдобар експеримент развиен за да се испита појавата на ЈАС-концептот кај доенчињата. Д о ден-денес, „тестот со огледало“ останува ...
| | веќе видена

Скопското Дебар Маало, е населбата која настанала од прогонетите Македонци од западните краишта на Македонија. Тие од дебарските села доше во местото каде што ...
сите 3 | | | веќе видена

Местото е населено уште од новото камено време, за што сведочи наоѓалиштето Тумба. На крајот на XIX век Маџари било село во Скопската каза. Според статистиката ...
| | веќе видена

Една револтирана скопјанка која е инаку продавачка во бутик за женска гардероба, напиша фејсбук статус, со кој им се обраќа на дамите кои секојдневно влегуваат ...
| | веќе видена

Регионалната платформа на Западен Балкан за застапување за слободата на медиумите и безбедноста на новинарите, која застапува повеќе од 8.000 членови, бара од ...
| | веќе видена