На четвртиот ден од пробниот попис на населението кој се одржува во 13 општини, Заводот за статистика се соочува со тecнички пpoблеми при анкетирањето со пomош ...
сите 174 | | | прочитана: 59428 | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 159 | | | прочитана: 55231 | веќе видена

Повеќе места во државата попладнево беа зафатени од невреме со краткотраен пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Град имаше во светиниколското, кратковското, ...
сите 200 | | | прочитана: 55011 | веќе видена

По топлотниот бран изминатите денови, новата работна недела во гостиварскиот регион носи дестабилизација на времето, пад на дневната температурата и врнежи. ...
сите 174 | | | прочитана: 46213 | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | прочитана: 41594 | веќе видена

Довербата во процесот за проширување на ЕУ ќе претрпи голема штета ако веднаш не почнат преговорите за пристапување на Северна Македонија и Албанија, изјави на ...
сите 145 | | | прочитана: 28299 | веќе видена

Близок соработник на бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов вели дека сите луѓе што живеат на потегот од Охридското езеро до Несебар и Варна се ништо ...
сите 113 | | | прочитана: 17210 | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев, анализирајќи ја ситуацијата по средбата на премиерот Зоран Заев и канцеларката Ангела Меркел во Берлин, ...
сите 141 | | | прочитана: 16692 | веќе видена

Докторите од таму потврдуваат дека не е проблематично толку жешкото време колку што не е подготвен организмот на граѓаните за ваквата брза промена. Најчестите ...
сите 74 | | | прочитана: 12521 | веќе видена

Политичкиот компромис на земјите од Западен Балкан треба да биде награден, изјави комесарот за проширување, Јоханес Хан, во пресрет на утрешната седница на ...
сите 78 | | | прочитана: 11589 | веќе видена

Се борам за Македонија во која ќе има правда. Правда за обесправените, правда за прогонуваните, за сите оние кои што денеска се жртва на политичкиот прогон, ...
сите 62 | | | прочитана: 11504 | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ, предводена од Христијан Мицкоски, е иста како ВМРО-ДПМНЕ предводена од Никола Груевски, констатираат од СДСМ. Според владејачката партија, Мицкоски ...
сите 79 | | | прочитана: 10966 | веќе видена

Професорката Тања Стојановска Иванова, чест гостин во ТВ емисии, која од вчера е во новиот состав на Извршниот одбор на СДСМ, предизвика реакции и потсмев на ...
сите 110 | | | прочитана: 8494 | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска беше во Долно Дупени, на настанот “Meet Prespa”. Заев пред да си замине доби подарок чисто-природен Преспански мед. Младиот Бујар ...
сите 71 | | | прочитана: 7303 | веќе видена

Тринаесет земји-членки на ЕУ побараа забрзување на процесот на евроинтеграција на земјите од Западен Балкан, а пред сè отворањето на претпристапните преговори ...
сите 120 | | | прочитана: 7144 | веќе видена

Вицепремиерот Бујар Османи покрај официјалните фотографии испратени од прес-службата на Владата и на претседателот Пендаровски на фејсбук објави неколку ...
сите 32 | | | прочитана: 6792 | веќе видена

„Собранието ми изгледа како затворена институција и ќе залагам тоа да биде повеќе отворено за граѓаните. Она што тогашната опозиција и пречеше, а тоа е носење ...
сите 24 | | | прочитана: 5840 | веќе видена

Заев на заедничката прес-конференција со неговиот чешки колега, кој престојуваше во официјална посета на земјава, нагласи дека одлуките дали ќе има ...
сите 40 | | | прочитана: 5807 | веќе видена

Лавина од коментари по одлуката на собранието поранешниот лидер на ВМРО ДПМНЕ да има право на апанажа. Професорката Мирјана Најчевска на социјалните мрежи вели ...
сите 53 | | | прочитана: 5685 | веќе видена

Од денеска почнува наплатата на патарината на нововотворената делница низ Грделичката Клисура, на автоапатот Е-75 од Дољевац до Прешево кон Македонија, ...
сите 36 | | | прочитана: 5427 | веќе видена

next