Кога своевремено можеа Бранко Црвенковски и Љубчо Георгиевски да коалицираат, и заеднички да излезат на избори, тогаш зошто не би можело да се поверува дека и ...
сите 224 | | | прочитана: 18050 | веќе видена

„Точно така ќе бојкотираме бидејќи се работи за закон спакуван во обланда за пуштање на криминалци на слобода. Ова е втор пат што се случува еднаш тоа се случи ...
сите 337 | | | прочитана: 15017 | веќе видена

Стабилно време со умерена облачност ќе се задржи и во наредните денови. Во недела ќе има услови за локален дожд и ќе дува умерен до засилен ветер од северен ...
сите 176 | | | прочитана: 10901 | веќе видена

На барање на Претседавачот со ОБСЕ и шеф на македонската дипломатија Бујар Османи, денеска во Виена се одржа вонреден состанок на Постојаниот совет на ОБСЕ, со ...
сите 224 | | | прочитана: 3992 | веќе видена

Делегацијата од Министерството за внатрешни работи на Република Северна Македонија предводена од директорот на Бирото за јавна безбедност, д-р Сашо Тасевски, ...
сите 160 | | | прочитана: 2877 | веќе видена

Во пораката на македонскиот министер за надворешни работи Бујар Османи, индикативен е делот за „безбедноста на граѓаните“ во врска со инцидентот во Косово и ...
сите 150 | | | прочитана: 2164 | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски најави блокада на Законот за амнестија, а премиерот Димитар Ковачевски не е изненаден. ВМРО-ДПМНЕ најавува ...
сите 89 | | | прочитана: 1752 | веќе видена

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ на отворена трибина: „Градиме македонски, градиме европски“, рече дека сега се гради побрзо и поквалитетно и ...
сите 17 | | | прочитана: 998 | веќе видена

Тие имаат апсолутно право да се произнесат онака како што се чувствуваат односно да се произнесат како Македонци. Правото на самоопределување на секој еден ...
сите 121 | | | прочитана: 997 | веќе видена

- Произведуваме многу закони, трчаме и брзаме како да се усогласиме со европското законодавство, но фундаменталните права на лицата со попреченост сосема ...
сите 21 | | | прочитана: 841 | веќе видена

Денес стана нормално во државата секој еден поединец кој си има работа со системот да даде пари или мито. Од највисоката до најмалата позиција. Се краде од ...
сите 45 | | | прочитана: 754 | веќе видена

По спроведена севкупна истражна постапка, предметен обвинител од Специјализираното одделение за гонење на кривични дела сторени од лица со полициски ...
сите 24 | | | прочитана: 745 | веќе видена

И вработените во обвинителствата од денеска на штрајк- бараат зголемување на платите како функционерите, односно 78% и зголемување на додаток на плата за 35%. ...
сите 46 | | | прочитана: 715 | веќе видена

Влошувањето на ситуацијата на Косово, што доведе до крвопролевање, е последица на политиката на „премиерот“ на самопрогласената република Албин Курти, чија цел ...
сите 107 | | | прочитана: 646 | веќе видена

Четири сексуални работнички ја добија државата во Стразбур. Македонија треба да им исплати по 3.300 евра. Судот за човекови права заклучил дека доживеале ...
сите 18 | | | прочитана: 633 | веќе видена

Иако во мај 2022 година сите очекуваа дека една година е доволен период во кој МПЦ-ОА ќе успее да го заокружи процесот на целосна автокефалност, сепак ...
сите 23 | | | прочитана: 497 | веќе видена

Независно каква одлука ќе донесе работната група, светиниколските пензионери продолжуваат со протестите, зашто како што велат, немаат доверба дека Владата и ...
сите 70 | | | прочитана: 493 | веќе видена

Владата го заобиколила Јавното обвинителство во измените на Кривичниот законик. Државниот обвинител, Љубомир Јовески, вели законот, донесен е набрзина и без ...
сите 70 | | | прочитана: 477 | веќе видена

next