Прашањето за автокефалноста на Македонската православна црква ќе се покрене откако ќе се реши прашањето за името на земјата, изјави бугарскиот патријарх Неофит ...
сите 27 | | | прочитана: 479 | веќе видена

На хируршкото одделение во Клиничкиот центар во Штип синоќа е донесена млада девојка од Пехчево со прострелната рана од огнено оружје. Лекарите се бореле ...
сите 20 | | | прочитана: 459 | веќе видена

Државниот инспекторат за техничка инспекција, кој е во рамките на Министерството за економија со кое управува Крешник Бектеши, кој доаѓа од редовите на ДУИ, од ...
сите 33 | | | прочитана: 454 | веќе видена

СДСМ продолжува бесрамно да ја лаже и манипулира македонската јавност. Откако целосно ја ограбија и уништија македонската економија сега криминалната и ...
сите 55 | | | прочитана: 431 | веќе видена

Оставки од Министерот за внатрешни работи, Директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање и Директорот на Агенцијата за разузнавање, побараа неколку ...
сите 40 | | | прочитана: 415 | веќе видена

Успешните економски политики на Владата предводена од СДМ и напредокот во евроинтеграциите даваат реални резултати потврдени преку бројни економски параметри. ...
сите 41 | | | прочитана: 395 | веќе видена

Секој граѓанин кој ќе се зачлени во библиотеката “Кочо Рацин” во Кичево ќе треба да плати членарина што ќе се однесува на период од една година, сметајќи од ...
сите 10 | | | прочитана: 355 | веќе видена

 Според Шенах демонстрациите во Грција доведоа да се почувствува отровот на национализмот.Стефан Шенах  одлично ја познава ситуацијата во Македонија каде има ...
сите 34 | | | прочитана: 340 | веќе видена

Сообраќајна несреќа во која учествувале три возила се случила вечерва на крстосницата кај полициската станица Пролет. Автомобили од марките „БМВ“, „Мазда“ и ...
сите 27 | | | прочитана: 328 | веќе видена

Министерството за економија, раководено од министерот Кресник Бектеши, согласно новиот Закон за употреба на јазиците, е прво кое ги смени таблите во влезот на ...
сите 5 | | | прочитана: 321 | веќе видена

Обвинителството ја продолжува истрагатата за бегството на екс премиерот Никола Груевски.. Обвинителката Вилма Русковска вели дека во текот на неделава ќе се ...
сите 68 | | | прочитана: 319 | веќе видена

Законот за употреба на јазиците не предвидува дополнителни вработувања во општините во кои граѓаните на немнозинските заедници се помалку од 20 отсто, велат од ...
сите 40 | | | прочитана: 314 | веќе видена

Грчката полиција превзеде зголемени мерки на надзор над пратеникот Спирос Данилис, кој одлучи да гласа за поддршка на владата на Алексис Ципрас и за ...
сите 13 | | | прочитана: 311 | веќе видена

Договорот за решавањето на 27-годишниот спор помеѓу Грција и Македонија, што неделава влезе во процедура за ратификација во грчкиот парламент, претставува ...
сите 9 | | | прочитана: 294 | веќе видена

Преспанскиот договор веќе влезе во процедура во Собранието на Грција. Комисијата за национална одбрана и надворешни работи, започна со разгледување на ...
сите 25 | | | прочитана: 290 | веќе видена

За да се постигне договорот од Преспа, беа потребни решителност, посветеност и лидерство од двете страни и тоа е забележано со потпишувањето, преку процесот на ...
сите 27 | | | прочитана: 276 | веќе видена

next