Два милиони евра норвешка помош ќе добие Македонија од кои дел ќе бидат искористени за подготовка за пристапните преговори кои земјата треба да ги започне со ...
сите 44 | | | прочитана: 212 | веќе видена

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, објави видеопорака на „Фејсбук“, на која зборува на македонски јазик и ги повикува граѓаните на Република ...
сите 13 | | | прочитана: 211 | веќе видена

Немојте да мислите дека има резервна варијанта. Не. Јас направив се што можев. Ветивме референдум ете го референдумот. Само преку одлука на граѓаните ќе имаме ...
сите 3 | | | прочитана: 201 | веќе видена

Со повикување на бојкот на референдумот на 30 септември ја бојкотираме и македонската државност и иднината на нашите деца, изјави заменик генерален секретар ...
сите 11 | | | прочитана: 200 | веќе видена

Ниту еден од македонските претставници на дебатата за НАТО што се одржа денеска во Скопје не реагирал на навредливото споредување на Македонија со Палестина ...
сите 20 | | | прочитана: 192 | веќе видена

Овластен градежен инспектор на општина Центар со полициска придружба денеска затвори нелегално градилиште во населбата Кале, откако во текот на вчерашниот ден ...
сите 10 | | | прочитана: 190 | веќе видена

Културно-информативниот центар Романса од Македонска Каменица вечерва е домаќин на караванот на 33. Меѓународен фолклорен фестивал „Истибањско Здравоживо“. ...
сите 4 | | | прочитана: 188 | веќе видена

1ТВ ќе биде првата македонска телевизија која ќе биде и официјален сервис на светскиот CNN, односно македонскиот медиум ќе работи по нивни стандарди, а ...
сите 5 | | | прочитана: 185 | веќе видена

Скопје, 19 септември 2018 Власта на СДСМ продолжува да ги понижува македонските земјоделци. Последни на удар на криминалниот картел на власта се најдоа ...
сите 33 | | | прочитана: 178 | веќе видена

Лидери од регионот, како и европратеници, денеска во Скопје учествуваат на форумот на Либералната мрежа на Југоисточна Европа (ЛИБСЕЕН) по повод ...
сите 32 | | | прочитана: 175 | веќе видена

„Велес за почетници, лекција по заедништво“, напишаа брачниот пар Сузана и Александар Кукулев на социјалната мрежа Фејсбук. Велес за почетници ! – Лекција по ...
сите 4 | | | прочитана: 175 | веќе видена

„Трансформација кон одржливо и флексибилно општество за лицата со инвалидност“ е темата на меѓународната конференција што денеска почнува во Охрид. ...
сите 3 | | | прочитана: 175 | веќе видена

Референдумот е прозорец што ретко се отвора и треба да го искористите. Зависи од властите во Македонија и Грција, но најмногу зависи од вас што ќе одлучите, ...
сите 20 | | | прочитана: 173 | веќе видена

Во разговор со МИА европратеникот и известувач за Македонија во Европарламентот, Иво Вајгл, го критикува “негативниот став“ на опозицијата кон решението за ...
сите 11 | | | прочитана: 169 | веќе видена

Следејќи ги дебатите, обраќањата и изјавите во медиумите на некои професори, политичари, аналитичари, стручњаци и други, не можев да се воздржам а јавно да не ...
сите 4 | | | прочитана: 164 | веќе видена

Многу малку се знае дека во подрумот на прилепската црква „Св. Кирил и Методиј“ се погребани загинати српски војници од Првата светска војна. Делот е вистинско ...
сите 14 | | | прочитана: 161 | веќе видена

Постарите сигурно се сеќаваат на жестокиот телевизиски дуел помеѓу тогашните лидери на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Љубчо Георгиевски и Бранко Црвенковски. Што се’ ли ...
сите 21 | | | прочитана: 157 | веќе видена

„За да влеземе во ЕУ ние прво треба да имаме услови. Да погледнеме прво кај нас, во Македонија, дали ги имаме тие услови и дали ги исполнуваме, како ...
| | веќе видена

next