На Охридското крајбрежје на потегот од Струга кон селото Калишта се тампонираат парцели и се поставуваат бетонски огради, се палат трски и друга вегетација, а ...
сите 28 | | | прочитана: 2681 | веќе видена

До донесување на новиот закон за остварување на јавниот интерес во културата веднаш да се пристапи кон промена и дополнување на постојниот закон за културата ...
сите 59 | | | прочитана: 2634 | веќе видена

Владата има единствена цел да гради добри пријателски односи со соседите, вклучително и Србија – ова е ставот на Владата по обвинувањата од српските власти ...
сите 60 | | | прочитана: 2607 | веќе видена

По вчерашниот настан во затворот „Шутка“, каде беа нападнати екс министрите, Спиро Ристовски и Миле Јанакиевски, директорот Ѓоко Стојковски поднесе оставка. ...
сите 24 | | | прочитана: 2571 | веќе видена

Презедовме одговорност да испорачаме сериозни резултати во економијата, реформите и интеграциите. Низа на позитивни економски показатели потврдуваат: ...
сите 17 | | | прочитана: 2550 | веќе видена

Помалку или повеќе се случува тоа што се очекуваше – не сите го профатија Преспанскиот договор, а со тоа и новото име. И една недела по стапување на сила, ...
сите 49 | | | прочитана: 2137 | веќе видена

Министерката за правда Рената Дескоска денеска имаше средба со германскиот експерт за владеење на правото Рајнхард Прибе, на која во фокусот на разговорите ...
сите 56 | | | прочитана: 2121 | веќе видена

Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) го претставува концептот на новиот Научно-технолошки парк во Скопје. Проектот ќе се гради во три фази, а видеото ...
сите 47 | | | прочитана: 2051 | веќе видена

Екс премиерот Груевски, сега азилант во Будимпешта, во интервју за Пинк телевизија вели дека по изборите во 2016 година веќе било се договорено со ДУИ, како ...
сите 10 | | | прочитана: 1958 | веќе видена

Тие прескокнуваат одделенија, лесно го совладуваат материјалот, поразлични се од своите врсници, имаат поинакви интереси. Сепак, тие се деца чија емоционална ...
сите 18 | | | прочитана: 1917 | веќе видена

Договорот со Грција многу ќе влијае на одлуката Македонија да добие датум за преговори со Европската Унија. Сепак, шефицата на европската дипломатија по ...
сите 61 | | | прочитана: 1898 | веќе видена

Само пет откази на повеќе од една недела по повикот на премиерот Заев, роднините на функционерите од власта да ги испразнат канцелариите во јавната ...
сите 76 | | | прочитана: 1838 | веќе видена

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари, жителите на Ласкарци кои помогнаа по автобуската несреќа, ги нарече херои. Во знак на почит, тој во неговата ...
сите 24 | | | прочитана: 1773 | веќе видена

Главната вест во сите медиуми, Независен ја објавува на насловната страница во печатеното издание: „Уапсени Трајко Вељаноски, Миле Јанакиески и Спиро Ристовски ...
сите 34 | | | прочитана: 1660 | веќе видена

Директорот на затворот Шутка, Ѓоко Котевски денеска изјави дека го прифаќа барањето на премиерот Зоран Заев за оставка. Тој кажа дека извештајот за физичкиот ...
сите 64 | | | прочитана: 1578 | веќе видена

Здружението на новинарите на Македонија во денешното соопштение го осудува однесувањето на министерот за економија, Крешник Бектеши кон новинарката Милка ...
сите 54 | | | прочитана: 1491 | веќе видена

Опозицијата не стивнува – и денеска обелодени нови случаи на непотизам. Браќата на пратеничките Татјана Прентовиќ и Анета Симеска Димоска се вработиле во МОБ, ...
сите 81 | | | прочитана: 1476 | веќе видена

next