Во Обединетите Нации се уште се водиме според старото име под кое Македонија е примена во организацијата - привремената рефернца ПЈРМ. Македонија и Грција ...
сите 8 | | | прочитана: 179 | веќе видена

Турските спасувачи денес извлекоа 16-годишен тинејџер од рушевините на осумкатницата во Истанбул која се сруши пред два дена, соопшти турскиот министер за ...
сите 8 | | | прочитана: 175 | веќе видена

Квотите на аптеките во февруари се зголемуваат за 12 илјади денари. Тоа значи дека низ аптеките ќе бидат обезбедени повеќе лекови кои одат на рецепт, на товар ...
сите 26 | | | прочитана: 173 | веќе видена

Кај пет автобуси во Кичево биле констатирани одредени технички неисправности, а еден автобус веднаш е исклучен од сообраќај. Ова е епилог од акцијата што од 16 ...
сите 21 | | | прочитана: 172 | веќе видена

На 30-ти април 1945-та година, Адолф Хитлер, првиот човек на Третиот Рајх, се самоубил со пиштолот „Валтер ППК“ со калибар од 7,65 милиметри. Поради страв дека ...
сите 25 | | | прочитана: 170 | веќе видена

ДУИ се врати на идејата консензуаленл претседател да бара со СДСМ откако пред две недели на централно петседателство одлучи да оди сам. Најавија нова средба ...
сите 28 | | | прочитана: 163 | веќе видена

Дел од спортовите во Охрид се наоѓаат во незавидна состојба. Со исклучок на машката ракометна екипа која се натпреварува во супер лигата, поради немање пари ...
сите 2 | | | прочитана: 162 | веќе видена

Младите лекари веднаш по дипломирањето, односно добивањето лиценца ќе добијат можност за 6 месечна практична работа во здравствените домови во Република ...
сите 30 | | | прочитана: 161 | веќе видена

Иронично е еден топоним за кој се врзува трагичен настан од конфликтот од 2001 година, наместо (заедничка) катарза, да „испилува“ раздор. Или не е: кога ...
сите 18 | | | прочитана: 161 | веќе видена

Жените и девојчињата и понатаму страдаат од високо ниво на сексуално насилство поврзано со конфликтот во Јужен Судан, иако завојуваните страни потпишаа мировен ...
сите 24 | | | прочитана: 161 | веќе видена

На филмовите им недостигаат идеи, сериите траат предолго, немаме желудник за хорори, премногу сме чувствителни за драми... Зошто едноставно да не одделиме ...
| | прочитана: 159 | веќе видена

Македонскиот иновативен бизнис PowerAD од Струмица е селектиран во групата на 50 напредни конкурентни старт-ап бизниси од целиот свет на форумот на најголеми ...
сите 11 | | | прочитана: 157 | веќе видена

Помалку или повеќе се случува тоа што се очекуваше – не сите го профатија Преспанскиот договор, а со тоа и новото име. И една недела по стапување на сила, ...
сите 18 | | | прочитана: 157 | веќе видена

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер оцени дека не е исклучена можноста Велика Британија да го одложи датумот за излегување од Европска Унија. ...
сите 21 | | | прочитана: 157 | веќе видена

Фитосанитарната инспекција на Република Српска забрани увоз на 5 400 килограми мандарини од Турција поради зголемено присуство на пестициди. Врз основа на ...
сите 26 | | | прочитана: 155 | веќе видена

Модернизација на истекот на реката Црн Дрим од Охридското Езеро, односно замена на талпите со кои се регулира нивото на водата во езерото со софистицирано ...
сите 8 | | | прочитана: 154 | веќе видена

next