„Унибанка“ ќе влезе во корпоративната историја на Македонија како прва компанија т.е. банка која издаде перпетуална обврзница. Нејзината вредност е 5 милиони ...
сите 3 | | | веќе видена

Гасификацијата позитивно ќе влијае од економски, еколошки и од енергетски аспект, а вистинските ефекти ќе се почувствуваат дури откога ќе се обезбедат услови ...
сите 3 | | | веќе видена

Македонските фирми се „офајдија“ од трговската војна меѓу Косово и Србија. Но, стопанствениците велат дека мора да се работи за овој тренд на економска ...
сите 2 | | | веќе видена

И годинава не може да очекуваме сериозни економски поместувања, смета економскиот експерт Рафајловски. Смета дека се потребни храбри чекори без партиски ...
сите 3 | | | веќе видена

Социјалните мрежи денеска исполнети со коментари, постови и твитови поради протестот на пазарџиите во Скопје и во Куманово. -Замисли работиш во фабрика и доаѓа ...
сите 4 | | | веќе видена

Една од најголемите приватни инвестициски групации во Југоисточна Европа, „Балфин“, во моментот во Македонија е присутна со две големи компании – „Нептун“ и ...
сите 3 | | | веќе видена

Планираме да го зголемиме производството во Арцелор Митал за 30 проценти во следниот период, а компанијата во Скопје ќе ја промовираме во фабрика која ќе биде ...
| | веќе видена

Извршниот директор на потонатиот американски малопродажен синџир на „Сирс холдинг“, Еди Ламперт, понуди спас од стечај за 126 години старата компанија, ...
сите 5 | | | веќе видена

Лани во февруари Владата ја задолжила Агенцијата за странски инвестиции да изврши вонсудска наплата на казна од 157.000 евра од несуден странски инвеститор во ...
| | веќе видена

Две соби во студентскиот дом Кузман Јосифовски Питу со години наназад беа исцртани со македонски симболи, како плафонот во едната соба исцртан со сонцето од ...
сите 2 | | | веќе видена

Низа забелешки за новиот Закон за просторно и урбанистичко планирање доставиле до институциите од О2 Иницијатива. Оттаму велат дека во предлогот има некои ...
сите 3 | | | веќе видена

Дали размислувате за нов стан? Дали размислувате за вашата нова адреса? Александрија е нова населба во Општина Ѓорче Петров. Се наоѓа на локација наспроти ...
сите 2 | | | веќе видена

next