Втор ден нема одговор зошто доцнат исплатите за породилните отсуства, боледувањата и грижата за туѓа нега. Од Фондот за здравство велат ние сме чисти. „Тековно ...
сите 19 | | | веќе видена

Време зa читање: 3 минути Ризикот од фрагментација на глобалната економија, односно деглобализацијата, е еден од трите најголеми глобални ризици, заедно со ...
сите 43 | | | веќе видена

Триесет и две работнички од штипска текстилна конфекција добија обештетување од околу 42.000 евра од два странски брендови, пишува Телма ТВ. Битката и ...
сите 6 | | | веќе видена

Стопанската комора за енергетика е на став дека ЕВН и Регулаторната Комисија го осиромашуваат народот на, како што велат, монополски рекетарски начин. ...
сите 104 | | | веќе видена

Со растот на просечната плата во Македонија, автоматски порасна и минималниот износ за К-15, кој, оваа година ќе изнесува 13.672 денари. Оваа бројка се ...
сите 13 | | | веќе видена

Извршната директорка на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева , изјави дека проблемите на светската економија не можат да се сведат само на ...
сите 6 | | | веќе видена

Комбинатот од Тетово има важна вест за своите акционери. Тетекс АД Тетово им соопштува на акционерите дека од денес, 5.јуни 2023, започнува со исплата на ...
сите 13 | | | веќе видена

Од Владата соопштија дека „КОСТАЛ Македонија“ ќе реализира трет инвестициски циклус во земјава вреден скоро 50 милиони евра. Премиерот Димитар Ковачевски, ...
сите 13 | | | веќе видена

Швајцарската банка UBS очекува да го заврши преземањето на болниот конкурент Credit Suisse „на 12 јуни“, создавајќи гигантска банка со биланс од 1,6 трилиони ...
сите 4 | | | веќе видена

Време зa читање: 2 минути Како дел од своите редовни деловни состаноци, менаџерскиот тим на КС Групацијата во чиј составен дел се компаниите Евротип, Голд ...
сите 4 | | | веќе видена

Модириум, светски водечкиот провајдер на решенија за сигурносни наплаќања, денес објави дека успешно направи аквизиција на Веб Фактори, реномирана софтверска ...
сите 24 | | | веќе видена

Празникот на сите души и претстојниот Корпус Кристи го донесоа првиот голем бран гости во Хрватска, а како што стојат работите, туристичката сезона почна многу ...
сите 29 | | | веќе видена

Движењето на цените на главните житни производи на светските стокови пазари е контроверзно оваа недела, јавува за БТА Софиската берза. Украина продаваше ...
сите 25 | | | веќе видена

Оптимистички датум за влез на Бугарија во еврозоната е 1 јануари 2025 година, а буџетскиот дефицит од три отсто може да се постигне кон средината на следната ...
сите 2 | | | веќе видена

Комерцијална банка влезе во друштвото на врвните финансиски иноватори во светот со воведувањето на услугата електронска идентификација преку OneID. ...
сите 9 | | | веќе видена

Анализа на порталот Н1 покажува дека Македонија има најниска просечна плата од поранешниоте југословенски републики со 568 евра, а најблиску до нас е Босна и ...
сите 14 | | | веќе видена

next