Факултети

„Фејсбук“ воведува дополнителни чекори со кои планира да ги спречи компаниите да ги употребуваат податоците на корисниците за реклами, а целта е да се присилат ...
сите 2 | | | веќе видена

Светот е на средината од најтоплата деценија откако почнале да се водат податоци, од 1850 година, соопшти лондонската метеоролошка канцеларија. Метеоролошката ...
сите 10 | | | веќе видена

Пчелите ја разбираат математиката и можат да навигираат низ серија загатки користејќи ја основната ментална аритметика, покажуваат експериментите. Во едно ...
сите 8 | | | веќе видена

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, изјави дека не е нарушен образовниот процес со тоа што вчера за нов в.д. директор на средното хемиско-технолошко ...
сите 22 | | | веќе видена

Ова е модерна детска енциклопедија со паметен таблет. Содржи интересни податоци за различни животни. Децата можат лесно да го извадат таблетот од сликовницата ...
сите 4 | | | веќе видена

На неколку дена пред светската премиера на филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“, продукцијата „Сестри и Брат Митевски“ го објави и официјалниот трејлер. ...
сите 89 | | | веќе видена

Првенец на генерација по општа медицина, активен студент на сите полиња, тој е еден од надежите во медицинската наука во Македонија. Д-р Марко Костовски (26) ...
сите 5 | | | веќе видена

M3Conference е тридневна конференција чија цел е да ги соедини дел од глобалните лидери во технологијата, иновациите и бизнисот. Најголемите влијателни ...
сите 2 | | | веќе видена

Универзитетот „Американ колеџ Скопје“ (УАКС) има чест да ве извести за најновата меѓународна акредитација што ја доби за студиската програма на додипломски ...
| | веќе видена

Новопредложен закон на Хаваите не ја забранува директно продажбата на цигарите, но е блиску до тоа. Тамошните медиуми пренесуваат дека пратеникот Ричард Креган ...
сите 8 | | | веќе видена

Веројатно сте слушнале многу работи за Норвешка и за нејзините 5 милиони жители, но учењето нови работи никогаш не е доста. Ова се некои интересни факти за ...
сите 17 | | | веќе видена

Позицијата на северниот магнетен пол на Земјата, кој се користи за навигациските системи, како паметните телефони, се движи многу побрзо отколку што порано се ...
сите 4 | | | веќе видена

„Гугл“ го објави најновиот додаток за веб-пребарувачот „Хром“, дизајниран за да ви помогне да ги заштитите вашите онлајн-профили од напаѓачи. Иако би требало ...
сите 7 | | | веќе видена

next