Факултети

2019 ќе биде година на широко распоредување на 5G низ светот, а само до крајот на март Huawei потпиша 40 комерцијални договори за 5G со водечки глобални ...
сите 23 | | | веќе видена

Компанијата „Тинекс“ на 23 април одбележувa 25 години од своето основање, во 1994 година. - Успешната приказна на нашата компанија се темели на континуираната ...
сите 4 | | | веќе видена

„Одмаздници: Завршница“ веќе руши рекорди во Кина, собирајќи 83 милиони долари на премиерата. Овој филм од утре е и на репертоарот на „Синеплекс“ , каде што ...
сите 4 | | | веќе видена

На МСУ во Свети Николе беше отворена изложбата на фотографии „Антиката низ вековите“ организирана од Клуб за УНЕСКО Пиреја и островите, Грција, и почесниот ...
сите 23 | | | веќе видена

Меѓународната летна школа „Превенција на ризици во урбани средини“ , која ја организира Филозофскиот факултет од Скопје заедно со сараевскиот Факултет за ...
сите 3 | | | веќе видена

Милиони луѓе низ светот беа потресени од снимката на познатата француска катедрала Нотр Дам во пламен. Во рекорден рок најбогатите луѓе и компании од Франција, ...
сите 104 | | | веќе видена

Гренланд, домот на втората најголема ледена површина на Земјата, во последните неколку децении губи мраз со сè поголема брзина - речиси шесткратно зголемување ...
сите 7 | | | веќе видена

Еден од четири наставници е физички нападнат од ученици најмалку еднаш неделно, покажува едно британско истражување. Речиси 3 од 10 наставници биле удрени, а 2 ...
сите 6 | | | веќе видена

Правилата за облекување на авиокомпанијата „Норвиџан ер“, чиј правилник содржи дури 22 страници, привлекоа големо внимание откако беше објавена информација ...
сите 4 | | | веќе видена

Според Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите нации, 129 милиони хектари шума, површина речиси еквивалентна на Јужна Африка, има изгубено ...
сите 7 | | | веќе видена

Современиот живот, неговото темпо, брзината и количината на информациите што ги добиваме секој ден, многубројните обврски, работни и приватни, и кратките ...
сите 2 | | | веќе видена

Утопискиот паметен град на „Гугл“ на брегот на канадското езеро Онтарио, прв од тој тип во светот чија реализација треба да почне за пет-шест години, ...
| | веќе видена

next