Европската комисија (ЕК) ги прифати барањата од земјите-членки на Европската унија (ЕУ) и од Велика Британија да го суспендира данокот на додадена вредност ...
сите 35 | | | веќе видена

Иранскиот претседател Хасан Рохани денеска изјави дека од 11 април ќе продолжат економските активности „со низок ризик“ во земјата која е најмногу погодена од ...
сите 14 | | | веќе видена

Шпанскиот премиер Педро Санчез ја повика ЕУ да воспостави нова верзија на „Маршаловиот план“, со цел да се стимулира заживување на европската економија по ...
сите 62 | | | веќе видена

Јапонија ќе се придржува кон предвидените норми за намалување на штетните емисии на јаглерод според ажурираниот план поднесен до ОН согласно меѓународното ...
сите 2 | | | веќе видена

До пред некој ден, Панама се бореше против оваа болест како и сите други, ги затвори границите и училиштата, им забрани на странците да влегуваат во земјата и ...
сите 94 | | | веќе видена

Тим експерти од универзитетот Карнеги Мелон ја претставија раната верзија на апликацијата „COVID Voice Detector“, за која се тврди дека можат да ги ...
сите 8 | | | веќе видена

Шведската влада побарала да добие поголема моќ што ќе ѝ овозможи да прогласи карантин во земјата или да воведе построги ограничувања во јавниот живот без прво ...
сите 22 | | | веќе видена

Рускиот претседател Владимир Путин ќе продолжи да работи во изолација уште најамлку една недела, поради пандемијата на коронавирусот, соопшти Кремељ. ...
сите 139 | | | веќе видена

За време на дневниот брифинг во Белата куќа, Трамп рече дека вчера имал телефонски разговор со премиерот на Индија, Нарендра Моди и побарал да продолжи извозот ...
сите 36 | | | веќе видена

Над три милиони евра достигнуваат казните изречени од грчката полиција за несовесните граѓани за прекршување на забраната за движење во изминатите 13 дена, ...
сите 33 | | | веќе видена

Мајката на четиримесечното бебе од Кочани, кое почина пред два дена, бара одговор од надлежните која е причината за смртта. Прв пат на преглед го однеле на ...
сите 40 | | | веќе видена

Во време на коронавирус низ светот бројни се хуманите гестови кои секојдневно може да се забележат ширум светот. Еден од нив е и Самир, египетски мигрант кој ...
сите 3 | | | веќе видена

Дрогата во Велика Британија станува поскапа бидејќи луѓето купуваат се повеќе за да имаат доволно за целиот карантин. Некои дилери престанале да продаваат ...
сите 11 | | | веќе видена

Шекаде Питсо (72) од Јужноафриканската Република избра поинаков пат до „рајот“. Неговото семејство му ја исполни последната желба да биде погребан заедно со ...
сите 2 | | | веќе видена

Италија, која заедно со Шпанија се уште важи европското жариште на пандемијата, се уште е под целосен карантин, што значи дека луѓето може да излезат ...
сите 9 | | | веќе видена

next