Грчката православна црква соопшти дека сака свештениците да останат државни службеници откако одби некои од владините предлози за промена на платниот систем за ...
сите 20 | | | веќе видена

Министрите за надворешни работи на ЕУ во понеделникот се согласија да ги разгледаат можните санкции против Иран во врска со двата осуетени напади во Европа за ...
сите 30 | | | веќе видена

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека пресудата на Европскиот суд за човекови права (ЕЦХР) во врска со водечкиот опозициски политичар е ...
сите 29 | | | веќе видена

Полицајци и војници денеска упаднаа во Парламентот на Папуа Нова Гвинеја, во знак на протест поради неисплатените бонуси за нивната работа за време на Самитот ...
сите 42 | | | веќе видена

Фотографиите објавени денеска претставуваат изолиран случај, но не го отсликуваат колективниот напор што ги промени условите за живот на поголемиот дел од ...
сите 9 | | | веќе видена

Во британската нуклеарна централа Хејшам 1 во Ланкашир дојде до истекување на пареа, поради што тројца работници се повредени. Операторот на електраната „ЕДФ ...
сите 10 | | | веќе видена

Што остана од арапската пролет? Од духот на промените и надеж во подобро утре, кое ги донесе „арапската пролет”, малку нешта останаа. Но враќање во состојба од ...
| | веќе видена

Тенерифе го погоди нај силното невреме во последните 40 години, при што властите наредија затворање на туристички области, откако големи бранови оштетија ...
сите 15 | | | веќе видена

Меѓународното француско радио РФИ наведува дека се претпоставува дека францускиот претседател Емануел Макрон би можел да ја поддржи идејата за „корекција на ...
сите 22 | | | веќе видена

Сириските владини сили, заедно со сојузниците, денеска го ослободија јужниот дистрикт Тулул ал-Сафа, кој беше под контрола на екстремистичката организација ...
сите 21 | | | веќе видена

Претседателот на турската Партија на национално движење Девлет Бахчели ги спореди саудиските власти со понашениот водач на Ал Каеда – Осама бин Ладен и оцени ...
сите 11 | | | веќе видена

Поранешниот банкар со француско – швајцарско потекло, државјанин на Франција, а во Грција обвинет за перење пари Жан Клод Освалд, вчера успеал да се ослободи ...
сите 19 | | | веќе видена

За три недели во Хамбург ќе се одржи партискиот конгрес на ЦДУ, на кој Ангела Меркел по 18 години ќе го предаде лидерското место во партијата. За нејзин ...
сите 9 | | | веќе видена

next