Националистичката и автократска Србија е закана за цела Југоисточна Европа и клучен фактор за нејзина дестабилизација. Анти-црногорската реторика и ...
| | веќе видена

Ајша Илјас Аден беше киднапирана, групно силувана и убиена во близина на нејзиниот дом во регионот Пантланд во февруари 2019 година. Според Би-Би-Си, десет ...
сите 2 | | | веќе видена

Во најновото рангирање на „фДи“ Магазин одделот на „Фајненшал тајмс“ „Financial Times“ Европски градови и региони на иднината за 2020/21 Скопје се наоѓа меѓу ...
сите 4 | | | веќе видена

Компанијата „Галп“ , која престана да им го плаќа на вработените времето што го минуваат на паузи за пушење, го доби случајот пред еден Виш суд во Шпанија. ...
сите 15 | | | веќе видена

Седиштето на американската компанија Амазон во Мадрид денеска е евакуирана по закана со бомба, соопшшти шпанската полиција. -Примивме повик и во моментов го ...
сите 5 | | | веќе видена

Седум работници загинаа во пожар што избувнал и брзо се раширил во текстилна фабрика во Индија, каде имало само еден излез од зградата до кој се стигнувало ...
| | веќе видена

Австралискиот национален радиодифузер ја загуби правната битка што ја водеше околу контроверзните упади на полицијата во нивната редакција во Сиднеј минатата ...
сите 4 | | | веќе видена

Бран плима кој настанал поради бурата Сабина во Хамбург, поплави дела од пристаништето и рибниот пазар, а последниот бран се очекува вечерва, кога водостојот е ...
| | веќе видена

Голем астероид, долг околу еден километар, опасно ќе се приближи до нашата планета в сабота, 15 февруари, објави НАСА. Проценките велат дека е потенцијално ...
сите 18 | | | веќе видена

Демонстрантите покриени со ќебиња седеа на тротоарот пред седиштето на Централната изборна комисија кога полицијата ги однесе сите и ги качи во автобуси, ...
сите 4 | | | веќе видена

На социјалните мрежи се појавија видеа на кои кинеските државјани врескаат додека ги ставаат во карантин. На видео се слуша врескање на жена која официјални ...
сите 30 | | | веќе видена

На ѕидовите на реакторите во Чернобил пронајден е организам кој не само што е отпорен на зрачење, туку и се храни со него. Уште во 1991 година научниците ...
сите 2 | | | веќе видена

next