Шестмина полицајци се повреден вечерва при судири меѓу група демонстранти и полицијата во градот Жирона во шпанскиот автономен регион Каталонија, за време на ...
сите 7 | | | веќе видена

Група француски адвокати ја повика Владата на Франција да им забрани на полициските сили користење на шок бомбите ГЛИ-Ф4 при справување со насилни протести. ...
сите 9 | | | веќе видена

Надзорниот одбор на германската информативна агенција „Дојче пресе агентур“ (ДПА) повика за подобра заштита на новинарите, исправени пред растечкиот број ...
сите 2 | | | веќе видена

Repreve е одржлив материјал изработен од влакна добиени од рециклирани пластични шишиња. Зад неговото производство стои американската компанија за текстил ...
сите 2 | | | веќе видена

Иако имаше мал сомнеж во тоа дали воопшто ќе се случи, сега е завршена работа: Калифорнија ќе бара задолжително инсталирање на соларни панели на крововите за ...
сите 2 | | | веќе видена

Бројот на смртни случаи како резултат на сообраќајни несреќи достигна 1,35 милиони во 2016 година, се вели во Глобалниот извештај за безбедноста на патиштата ...
сите 14 | | | веќе видена

Илјадници деца кои останаа без покрив над глава, поради катастрофалните пожари кои ја зафатија северна Калифорнија денеска се по околу еден месец се враќаат во ...
сите 3 | | | веќе видена

Ако британската влада гарантира дека Џулијан Асанж нема да биде екстрадиран во друга земја како што би можел да се соочи со смртна казна, тој самиот би требало ...
сите 20 | | | веќе видена

Критичарите велат дека ваквиот потег на Вашингтон, кој се уште не е спроведен, бидејќи датумот на американското повлекување од договорот треба допрва да се ...
сите 13 | | | веќе видена

Американското федерално обвинителство соопшти дека се подигнати обвиненија против четири лица обвинети за вмешаност во меѓународна финансиска измама, позната ...
сите 10 | | | веќе видена

next