72-годишен Иранец Сафаи Чајкар Киомарс е пронајден мртов со врзани раце и пластична кеса преку глава во стан во Фиренца. Полицијата соопшти дека тој е убиен. ...
сите 2 | | | веќе видена

Американскиот претседател Џозеф Бајден треба да биде отповикан поради попречување на истрагата за наводното незаконско постапување од страна на членовите на ...
сите 15 | | | веќе видена

Вечерва израелската армија ја потврди смртта на петмина заложници во Појасот Газа, изјави воениот портпарол Даниел Хагари, додавајќи дека нивните семејства се ...
сите 59 | | | веќе видена

Русија почна бесплатна испорака на жито за африканските народи, како дел од хуманитарна иницијатива. Вкупниот руски ангажман изнесува 200.000 тони жито, што ќе ...
сите 7 | | | веќе видена

Индонезискиот вулкан Марапи во Западна Суматра почна да исфрла пепел во висина од 3.000 метри, соопшти денеска индонезиската агенција за природни катастрофи ...
сите 16 | | | веќе видена

Марк Регев, еден од високите советници на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, за Би-Би-Си изјави дека Израел прави „максимални напори“ да избегне цивилни ...
сите 10 | | | веќе видена

Полицијата трага по 40-годишен маж од Кина затоа што наводно ја мачел својата 35-годишна партнерка, која скокнала во провалија од третиот кат на станбена ...
сите 21 | | | веќе видена

Портпаролот на регионалната влада Мухамед Али Џохар изјави дека милитантите отвориле оган врз автобусот, а ранетите биле пренесени во локална болница, пренесе ...
сите 10 | | | веќе видена

По година ипол, Русија повторно е меѓу првите пет најголеми добавувачи на жито во Европската Унија. Ова го покажува анализата на податоците на „Евростат“. ...
сите 5 | | | веќе видена

Годинава техничките регулатори пријавиле лажни делови во авионите „Боинг“ и „Ербас“, а наводно сите траги од набавката на делови водат до британската компанија ...
сите 7 | | | веќе видена

Иран „го користи конфликтот во Газа како покритие“ за да егзекутира вкупно 127 лица, вклучувајќи жени и деца, соопштија денеска групите за човекови права, ...
сите 12 | | | веќе видена

next