ИнПрес

Куманово/Скопје, 21. јуни 2015 (ИНПРЕС) – Министерството за внатрешни работи по вчерашната акција, поднесе Кривична пријава против 16 лица, заради постоење на основано сомнение дека сториле кривични дела “организирање на група и потикнување на извршување на делата трговија со луѓе, трговија со дете и криумчарење на мигранти“. Пријавените се на возраст од 24 до 78 години и тоа 6-мина од Куманово, 5 од Ваксинце, 2-ца од Скопје, по едно лице од матејче Черкезе и Богданци и еден странски државјанин од Бангладеж кој имал улога на организатор на активностите на групата. Осомничени беа изведени пред надлежниот суд од чија страна им беше изречена мерка притвор. Во текот на операцијата на подрачјето на Куманово и околината, беа обезбедени 12 члена од групата, а по четворица кои сеуште се недостапни за органите на прогонот, во моментов се трага, информира Министерството за внатрешни работи. Оваа криминална група, според сознанијата, подолг временски преиод вршела криумчарење на поголеми групи на мигранти, со потекло ...
сите 32 | | | веќе видена

Скопје, 21. јуни 2015 (ИНПРЕС) – Денеска календарски започна летото. Денот ќе биде најдолг, а ноќта најкуса. Денешниот ден ќе трае 15 часа и 14 минути. Првиот летен ден не донесе очекувано сончево и топло време. До крајот на денот максималните температури ќе се движат од 26 Целзиусови степени на повисоките места до 32 степени во јужниот дел од земјава. Од вторник се очекува стабилизирање на времето, повисоки температури и подолги сончеви периоди. (Крај) извор: Инпрес фото: архива
сите 16 | | | веќе видена

Охрид, 21. јуни 2015 (ИНПРЕС) – Од Авто- мото сојузот на Македонија информираат дека утре, 22-ри јуни на патниот правец А2 Кичево – Охрид, кај месноста Пресека – Врбјани, ќе има прекин на сообраќајот. Прекинот ќе биде поради изведување на градежни работи со минирање, во два наврати. Првиот прекин ќе биде во период од 12 до 14 часот, а вториот прекин ќе биде од 15 до 17 часот. Прекините ќе бидат во времетраење од 15 до 20 минути. (Крај) извор: АМСМ фото: архива
сите 50 | | | веќе видена

Охрид, 21. јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – На 26-ти и 27-ми јуни во Белград, на Ада Циганлија, ќе се одржи underground музички фестивал. Охридскиот метал бенд Hardfaced ќе настапи на Rockaway Lake Festival. Покрај охриѓаните Hardfaced, на фестивалот ќе настапуваат бендовите: Buzzcocks, Iron Reagan, Mad Sin, Defeater и многу други. Hardfaced минатата година имаа голема европска турнеја, на која го промовираа новиот албум. Тие се еден од ретките македонски бендови кои неколку пати биле дел од фестивалот Егзит. (Крај) извор: ОхридПрес фото: архива
| | веќе видена

Скопје, 21. јуни 2015 (ИНПРЕС) – Една година од првото издание на ре:волт на отварањето на минатогодишниот фестивал на документарен филм MakeDox 5, и по неколку различни инкарнации на проектот во Македонија и Хрватска, ре:волт #6 е прво издание на проектот надвор од Балканот. Ќе се одржи во Палермо, Италија утре, во соработка со Teatro Mediterraneo Occupato (Театро Медитеранео Окупато), галеријата Von Holden Studio и издавачката куќа Direct Cut, сите дел од независната културна сцена во Палермо. Во оваа прилика италијанскиот уметник Giuseppe Adamo (Џузепе Адамо) ќе го придружува филмот Револт со саундтрак во живо, додека Von Holden Studio и Direct Cut ќе презентираат книга базирана/инспирирана од филмот. Во придружната програма ќе биде прикажана мини-ретроспеткива со филмови на Стефан Сидовски, како и краткиот документарен филм „Сидо“ на младата македонска режисерка Тамара Котевска. ре:волт е отворен и континуиран mixed-media проект, во кураторство на Ѓорѓи Јаневски и Флора Питроло, омаж и посвета на ...
сите 2 | | | веќе видена

Скопје, 21. јуни 2015 (ИНПРЕС) – Уметност на живеење Македонија, индиската амбасада од Бугарија и Synergy Fitness & Spa центарот, го обележуваат Меѓународниот ден на јогата во Градски Парк – Школка, под мотото „Јога вежби и техники за надминување на напнатоста и стресот”. Минатата година Собранието на ООН ја усвои резулуцијата за воведување на Светски ден на јогата која беше подржана од 177 земји во светот. Оваа година за прв пат во седиштето на Обединетите Нации прославата на меѓународниот ден на јогата ќе се одбележи во присуство на генералниот секретар на ООН, Бан Кимун и Претседателот на собранието Сам Кутеса, каде специјална јога сесија ќе одржи и демонстрира основачот на Меѓународната фондација Уметност на живеење, Шри Шри Рави Шанкар. Оваа сесија ќе биде емитувана во живо дирекно од Тајм Сквер во Њујорк, место кое се смета за глобална точка на светската популација. Илјадници луѓе низ цел свет ке вежбаат јога и техники за намалување на стресот, приближувајќи ги кон секојдневниот модерен човек. Имаме и ...
сите 14 | | | веќе видена

Охрид, 21. јуни 2015 (ИНПРЕС) – По втор пат годинава се одржува настанот Тур де Галичица, во организација на Велосипедисти од Ресен. Велосипедската тура, која започна вчера ќе се вози и денес. На турата учествува и Здружението за велосипедизам, планинарење и еко-култура „Зш“ од Охрид. Членовите на „Зш“ и рекреативните велосипедисти го посетија Националниот парк Галичица. (Крај) извор: Инпрес фото: Zs Tocak
сите 14 | | | веќе видена

Охрид, 21. јуни 2015 (ИНПРЕС) – Иницијативата „Охрид SOS“ денес организира голема акција за чистење на крајбрежјето. Активистите на граѓанската иницијатива „Охрид ЅОЅ“ повикуваат на заедничка акција за чистење на охридското крајбрежје денес 21 јуни, првиот ден од летото и Денот на езерото. – Нашите волонтери ќе чистат во реонот на Студенчишко Блато, но сметаме дека сите плажи кои се користат во текот на летната туристичка сезона треба да бидат цел на оваа акција. Од таа причина ги каниме локалните месни заедници да ни’ се приклучат така што ќе ги активираат своите жители за чистење на плажите во своите заедници. Ајде заеднички да покажеме дека сме освестени за природата што нè опкружува, дека сме свесни за огромната одговорност, дека вистински се грижиме за нашето светски признато природно и културно наследство и дека ни е важно какво ќе им го оставиме на наредните генерации, повикуваат од „Охрид SOS“. Денот на Охридското Езеро, 21-ви јуни се одбележува и со кружна велосипедска тура под мотото: „Заобиколи го ...
сите 23 | | | веќе видена

Тетово, 20. јуни 2015 (ИНПРЕС) – Пред два дена на наплатната рампа Тетово, додека лицето М.М.(51) од с.Форино-гостиварско плаќал патарина, патот му го попречило друго возило од кое излегле три лица. Тие го внеле во нивното возило по што се упатиле кон Тетово. Физички го нападнале и му се заканувале по неговиот живот и животот на неговото семејство доколку не го врати паричниот долг на едно од лицата. М.М. бил задржан и по некое време пуштен, по што случајот го пријавил во полиција. (Крај) извор: МВР фото: архива
сите 8 | | | веќе видена

Лондон, 20. јуни 2015 (ИНПРЕС) – Јаболковиот оцет може да помогне во ублажувањето на болки во грлото. Доколку дневно се консумира по две лажици јаболков оцет, може да се помогне во намалување на високиот холестерол, а го регулира и крвниот притисок и го подобрува здравјето на срцето. Некои истражувања покажале дека редовната конзумација на две лажички јаболков оцет пред спиење го регулира шеќерот во крвта. Јаболковиот оцет е природен лек за киселини. (Крај) извор: BBC фото: архива
сите 11 | | | веќе видена

Охрид, 20. јуни 2015 (ИНПРЕС) – Маркетинг агенцијата Д & Д Маркетинг во соработка со медиумот и веб портал balkan-handball од денес го организираат проектот Академија Андреа Лекиќ кој ќе се одржува до 26-ти јуни во Охрид. Ова е трет интернационален камп за млади ракометари кој Андреа го организира со својот тим и прв во Охрид, Македонија. Првиот камп е одржан во Врњачка Бања со учесници од 7 земји, вториот камп во Бања Лука со учесници од 11 земји. – Целта на кампот кој ќе се одржи во Охрид е промоција на ракометот, усовршување на ракометни техники и ракометна тактика, насочување на младите кон вистинските спортски вредности, пренесување на искуство од врвен ракометен тренерски тим под водство на Андреа Лекич, Катерина Томашевиќ (Ференцварош), Ина Суслина (ЖРК Вардар), Владимир Копривница (декан на факултетот за спорт и физичко воспитување во Белград), помошници тренери од Словенија, Србија и Македонија. На кампот има и психолог кој ќе разговара со децата на разни теми како може да ја подобрат својата ...
сите 12 | | | веќе видена

Охрид, 20. јуни 2015 (ИНПРЕС) – Министерот за внатрешни работи, м-р Митко Чавков при денешната посета на Охрид, присуствуваше на работата на Локалниот совет за превенција. Според министерот Чавков, подобрувањето на безбедноста во локални рамки е императив на секоја локална самоуправа и на секоја сериозна локална власт. – Почитувани членови на локалниот совет за превенција, како признати општествени дејци, Вие ја имате клучната улога во законитото и ефективно функционирање на советот и во креирањето модели за решавање на локалните безбедносни проблеми, во изнаоѓање методи за градење на доверба и подобрување на партнерството меѓу граѓаните, полицијата и сите останати фактори. Во тој контекст, МВР на РМ и СВР Охрид сфатете ја како пријателска институција и како Ваш професионален, ефикасен и легитимен партнер во одржувањето на мирот и безбедноста, рече министерот Чавков. – На денешната седница на локалниот совет за превенција, со задоволство и со голема искреност, велиме дека СВР Охрид е современа полициска ...
сите 60 | | | веќе видена

Охрид, 20. јуни 2015 (ИНПРЕС) – Имаме поволна безбедносна ситуација, но во текот на целата туристичка сезона ќе се бориме да имаме апсолутно стабилна безбедносна состојба, соодветен јавен ред и мир, за да можат граѓаните и сите госи кои ќе присуствуваат во текот на целата летна туристичка сезона, да се почувствуваат мирни и безбедни, потенцираше министерот за внатрешни работи, м-р Митко Чавков при денешната посета на Охрид. – Министерството за внатрешни работи е силно фокусирано на развивање на различни предмети или механизми, особено во имплементацијата на механизмите, со сите сили ќе настојуваме заедно да делуваме со останатите чинители во општеството. Ние сме сигурни во едно, дека факторите и причините на различни облици на криминалитет или други безбедносни појави се различни, од тие причини сметаме дека само со еден координиран, мултисекториски пристап можеме да влијаме на превенирање и на обезбедување на статус на безбедност, рече министерот Чавков. Тој додаде дека ќе се настојува да се делува на ...
сите 73 | | | веќе видена

Брисел, 20. јуни 2015 (ИНПРЕС) – Белгискиот експерт, Петер Ванхоуте, во наредните денови ќе оствари серија средби со раководствата на четирите партии, за подготовка на клучната лидерска средба закажана на 29 јуни. Има умерен оптимизам дека ќе се дојде до решение за излез од кризата. Ваков е впечатокот во политички и аналитички кругови по вчерашната кратка средба, на која македонската лидерска четворка искажа посветеност за целосно спроведување на договорот од 2 јуни. За таа цел, на 29 јуни лидерите ќе ги продолжат започнатите разговори. Крајот на месецот, условно речено, се смета за последен рок до кој лидерите треба да се усогласат околу финалниот договор, бидејќи наредниот месец веќе ќе започне подготовката на Извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија, со кој ќе се одлучи дали земјата ќе ја задржи или ќе ја изгуби препораката за почеток на преговори. По неуспехот на разговорите во Брисел и со претстојниот ризик за губење на препораката, лидерите деновиве демонстрираа волја за одредени ...
сите 16 | | | веќе видена

Скопје, 20. јуни 2015 (ИНПРЕС) – Пет илјади граѓани поднеле претставки во десетгодишното постоење на Дирекцијата за заштита на личните податоци за злоупотреба на нивните права. Од Дирекцијата велат дека расте бројот на оние кои бараат помош при злоупотреба на лични податоци, но исто така има граѓани кои сакаат да се консултираат за тоа што е злоупотреба на лични податоци, а меѓу најчестите сомневања за злоупотреба го истакнуваат барањето за фотокопија од лична карта. Во рамки на одбележување на јубилејот претставници на Google, Facebook, Советот на Европа и органите за заштита на личните податоци од Австрија, Полска, Бугарија, Србија, Албанија, Црна Гора, БиХ, Франција и Унгарија, како и на неколку граѓански организации од земјата на дводневна конференција ќе разговараат за предизвиците што ги наметнуваат новите технологии и заштитата на личните податоци. Законот за заштита на личните податоци е донесен 2005 година, со што првпат во Република Македонија и правно е регулирана оваа материја. (Крај) извор: ...
сите 53 | | | веќе видена

Охрид, 20. јуни 2015 (ИНПРЕС) – Министерот за внатрешни работи, м-р Митко Чавков денес ќе го посети СВР Охрид. Во 12,00 часот ќе присуствува на седницата од локалниот Совет за превенција. На седницата ќе се дискутира за мерките што ќе се превземат во пресрет на туристичката сезона. (Крај) извор: Инпрес фото: lokalno
сите 73 | | | веќе видена

Охрид, 20. јуни 2015 (ИНПРЕС) – Охриѓаните Дарко и Бранкица Бошакоски се брат и сестра, кои покрај останатото делат и иста љубов кон естетското – уметничката и дигиталната фотографија. Велат дека секогаш се најдобри критичари еден на друг, се’ со цел поттикнување на креативна енергија. Нивното заедничко хоби е аматерската фотографија. Сакаат да истражуваат, да учат, да се надоградуваат, а оставаат самиот момент да ги понесе кога ќе одлучат дека е време за нова фотографија. За читателите на Инпрес ги откриваат своите визии за овој вид на уметност. Инпрес: Како повод за овој разговор со слушателите на Супер радио и читателите на ОхридПрес, можеме да ја наведеме наградата која ја освои Дарко на глобалната мрежа за фотографија Pixotto. Во категоријата пејзажна фотографија, жири комисијата ја оцени твојата фотографија како фотографија на денот со пет ѕвезди. Тоа признание сигурно е поттик за да одлучиш дека навистина сакаш да се занимаваш со аматерска фотографија. Дарко: Конкретно на таа фотографија е сликана ...
сите 2 | | | веќе видена

Будва, 20. јуни 2015 (ИНПРЕС) – Највлијателниот светски туристички водич, Lonely Planet, по посетата на минатогодишниот Sea Dance фестивал, ја прогласи плажата Јаз за најдбра плажа во Европа, сместувајќи ја на прво место од листата на десет најдобри европски плажи кои ова лето задолжително треба да се посетат, позиционирајќи ги Будва и Црна Гора како најдобра туристичка дестинација, пред Португалија, Франција, Италија, Велика Британија, Шпанија, Грција и Литванија. – Ова е уште една потврда дека при изборот на локацијата, за морското издание на „Егзит“ фестивал, добро биравме и наспроти Петроварадинската тврдина, која важи за една од најдобрите концертни локации на светот, го препознавме вистинскиот потенцијал на Јаз, која пружа единствена можност на една локација да се обединат неколку различни фестивалски сегменти – од концертниот простор, кампот и преубавата песочна плажа за одмор и уживање во текот на денот, изјави Душан Ковачевиќ, директорот на „Егзит“ фестивал. Во својот прилог, овој реномиран ...
сите 3 | | | веќе видена

Скопје, 20. јуни 2015 (ИНПРЕС) – Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје ја најавува промоцијата на книгата со хаику „Дрво кое шепоти“ од писателот Борис Митковски. Промоцијата ќе се одржи во фоајето на киното „Фросина“ во Младинскиот културен центар вечерва од 21 часот. Во книгата се поместени 150 хаику песни пишувани во последните неколку години. Промотивна реч ќе одржат поетот и критичар Ѓоко Здравески и професорката по македонски јазик и литература Наташа Пешевска. Творби од делото ќе изведуваат професионалните актери Роберт и Мими Ристови и Ивица Димитријевиќ. Вечерта ќе биде надополнета со диџеј сет. Рецензентот Венко Андоновски, во својот осврт кон книгата, наведе: „Она што е посебно интересно е тоа што овој источен мистичен холизам, базиран на зен-будизмот, кај нашиот поет се комбинира со теолошкиот, христијански принцип на созерцание. Така, може да се каже дека доаѓа до ретко успешна соработка на една источна и една западна религиозна философија во хаику творбите на Митковски. Сите негови хаику творби ...
сите 2 | | | веќе видена

Брисел, 20. јуни 2015 (ИНПРЕС) – Европската комисија го објави извештајот на експертската група, која под водство поранешниот директор во ЕК Рејнхард Прибем, нотирала сериозни недостатоци во пет области: следење на комуникациите, надворешниот надзор од независни тела, правосудство, избори и медиуми. Извештајот е и долг список на препораки кои што се однесуваат на судските реформи, законот за лустрација за кој Брисел бара да се ревидира или целосно да се укине, реформа на МРТВ, крај на нетранспаретното делење пари за реклами од Владата, крај на неограничените надлежности на УБК. Овој извештајот од 20 страници најголем дел е посветен на работата на УБК во Македонија, при што експертите ги навеле „причините за одолговлекувањето на скандалот со прислушувањето во Македонија, кои се забележани во “концентрацијата на моќтта во националната безбедносна служба (УБК) и во злоупотребата на механизмот за надзор над УБК”. Според надворешен набљудувач на ЕК, “УБК работи надвор од својот законски мандат во име на власта за ...
сите 28 | | | веќе видена

next