Радио МОФ

Краткиот игран филм „Проблемот на Тина” во режија на Радован Петровиќ во продукција на Партизанс и Кино Око ја освои наградата „Yellow Umbrella“ за најдобар ...
сите 14 | | | веќе видена

Учениците и студентите во државата мора да имаат бесплатни психолошки советувалишта, каде што ќе разговараат за нивните проблеми, за она што ги тишти. Ова е ...
сите 7 | | | веќе видена

Медиумската мрежа Ал Џазира најави дека ќе поднесе тужба до Меѓународниот кривичен суд во Хаг за убиството на нивната новинарка Ширин Абу Аклех за време на ...
сите 19 | | | веќе видена

Во фоајето на Националната опера и балет на 31 мај во 19 часот ќе се одржи промоција на монографијата „50 години Мајски оперски вечери“ од д-р Александар ...
сите 10 | | | веќе видена

Претставата „Ана Каренина“ во режија на македонскиот режисер Дејан Пројковски беше прогласена за победник на завршната вечер на 39-тото издание на престижниот ...
сите 19 | | | веќе видена

Откако професорите од Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ во Скопје најавија штрајк во јунската испитна сесија незадоволни од нивните плати, премиерот ...
сите 216 | | | веќе видена

Поминаа шест месеци од локалните избори и откако во Советите влегоа повеќе независни советници. Граѓанските иницијативи тргнаа да прават промени, чекор напред ...
| | веќе видена

Еден ден откако 19 ученици и два наставника беа убиени во вооружен напад на основно училиште во Увалде, Тексас, ученици низ САД организираа протестно напуштање ...
сите 46 | | | веќе видена

Вишиот управен суд што побрзо да донесе одлука и конечно да го затвори случајот со рудникот Илoвица – Штука бараат еколошките активисти од југоистокот на ...
сите 20 | | | веќе видена

Патувачки предавања за заштита на животната средина, соларна проекција на филм и работилници за деца за изработка на видео игри од понеделник (30 мај) ...
сите 8 | | | веќе видена

Претседателот на Здружението на новинарите на Македонија – ЗНМ заедно со претседателот на Самостојниот синдикат на новинарите и Медиумските работници (ССНМ) ...
сите 57 | | | веќе видена

Русија поставува мобилни пропагандни камиони со џиновски телевизори во освоениот Мариупол, додека властите во Кремљ се обидуваат да ги интегрираат новите ...
сите 183 | | | веќе видена

Премиерот Димитар Ковачевски го поздрави постигнатото решение меѓу СОНК и Министерството за образование за зголемување на платите во просветниот сектор, ...
сите 40 | | | веќе видена

Со цел да се истакнат различностите и вредностите на Олимписките и Параолимписките игри во Париз 2024 година , Амбасадата на Франција во Скопје во Скопје ...
сите 2 | | | веќе видена

По повод 28 мај – Денот на менструалната хигиена, на 30 мај 2022 (понеделник) ќе се одржи мирен собир пред Министерството за Финансии на РСМ во организација на ...
сите 6 | | | веќе видена

Домородни активисти од Еквадор се меѓу добитниците на годинешната награда „Голдман“, која е едно од најпрестижните признанија во областа на заштита на ...
сите 19 | | | веќе видена

next