Радио МОФ

Убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги било планирано со денови, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во говор пред парламентот, додавајќи дека ...
сите 282 | | | веќе видена

Интердисциплинарната програма „ Радикално образование” на Музејот на современата уметност – Скопје, во соработка со PLAYUK фестивалот на British Council, на 29 ...
сите 19 | | | веќе видена

„ВелоРегистар“ е свежа бизнис идеја чија цел ќе биде да прерасне во централно место каде што граѓаните ќе можат да комуницираат, разменуваат информации и ...
сите 5 | | | веќе видена

На 3 ноември во ,,Синеплекс” ќе биде премиерата на македонскиот филм ,,Ема“, кој го прикажува начинот на којшто живеат тинејџерите во Македонија, со сите ...
сите 6 | | | веќе видена

„Помогни им на другите да ја откријат земјата“, „Вулкани, санти мраз и астероиди„, „Леден сјај“, „Она што му треба на светот сега е…“, „Вселена на убавини и ...
сите 4 | | | веќе видена

„Нееднаквоста меѓу жените и мажите во речиси сите општествени сегменти на ниво на општини е висока. Нееднаквостите се високи во сопственоста на имот, ...
сите 21 | | | веќе видена

Најдолгиот морски мост на светот е подготвен за отворање. Тој ќе ги поврзува Хонг Конг и Макао со кинеското копно, како дел од поширок план за интегрирање на ...
сите 32 | | | веќе видена

Од рак на дојка во Македонија годишно умираат 279 жени, или 27 на 100.000. Најголем број од смртните случаи се на возраст од 55 до 59 години. Ова значи дека ...
сите 16 | | | веќе видена

На место на една куќа никнуваат неколку згради и се уништуваат детски игралишта и зелени површини, но под притисок на граѓаните, ако трае подолго и е ...
сите 6 | | | веќе видена

По повод својот шести роденден, ЛГБТИ Центарот за поддршка потсетува на неколку наоди од Анализата на законската рамка во однос на правата на ЛГБТИ заедницата. ...
сите 2 | | | веќе видена

Видео снимка на која се гледа како ученик во француско средно училиште ѝ се заканува на професорка со лажен „пиштол“ ја шокираше јавноста во Франција. Веднаш ...
сите 12 | | | веќе видена

Македонскиот музичар и композитор Дуке Бојаџиев , кој живее и работи во Њујорк повторно се враќа во Скопје, каде на 27 oктомври во 23 часот ќе настапи во ...
сите 25 | | | веќе видена

Нова бесплатна апликација на Мајкрософт им овозможува на корисниците на Windows 10 да ги пренесуваат податоците од својот компјутер на мобилниот телефон многу ...
сите 6 | | | веќе видена

Anita.ai – софтверско решение кое има за цел да го забрза и олесни процесот на тестирање алгоритми за вештачка интелигенција за компјутерските инженери, е ...
сите 5 | | | веќе видена

Еко-активисти од неколку иницијативи преку заедничко соопштение реагираат на изјавите на Стопанската комора на Северозападна Македонија (СКСЗМ) , која побара ...
сите 62 | | | веќе видена

next