Радио МОФ

Феминизмот не само што се залага за подобрување на положбата на жените, туку исто така се обидува да ги разобличи и родовите стереотипи кои им штетат на ...
сите 3 | | | веќе видена

Турската полиција синоќа употребила солзавец врз граѓаните собрани на протестен марш по повот Меѓународниот ден на жената во центарот на Истанбул. Најголемиот ...
сите 25 | | | веќе видена

Аријана Коскарова и Бојан Коскаров од Македонија се најдоа на новата листа „30 под 30“ во Европа која ја прави магазинот Форбс. Тие го добија ова признание ...
сите 3 | | | веќе видена

Тргнувајќи симболично од паркот „Жена-борец“, преку плоштадот „Македонија и Камениот мост, па се до „Карпошово востание“, денес се одржа третиот марш за права ...
сите 25 | | | веќе видена

Шест лица добија затворски казни од Судот во предметот „Титаник 2“ на Специјалното јавно обвинителство, за направени изборни нерегуларности за време на ...
сите 87 | | | веќе видена

Поврзаност, пари, подобрување на состојбата и слободата се работите со кои средношколците од Демир Хисар ја поврзуваат Европската Унија. Нив вчера ги посетија ...
сите 2 | | | веќе видена

„Шумите се една од најмоќните алатки во борбата со климатските промени, но и особено значајни за опстанокот на локалните заедници и нивен основен извор на ...
сите 9 | | | веќе видена

Секој втор млад човек во земјава работи на работно место за кое е преквалификуван, зема помала плата од онаа што би ја земал ако е на соодветното работно ...
сите 5 | | | веќе видена

По повод 73-годишнината од формирањето на Здружението на новинарите на Македонија, денеска беа доделени годишните новинарски награди на ЗНМ. Оваа година освен ...
сите 4 | | | веќе видена

ОБСЕ го објави извештајот кој дава детална слика за физичкото, сексуалното и психолошкото насилство со кое морале да се соочат многу жени и девојки во ...
сите 12 | | | веќе видена

По пауза од две години, монодрамата „Дневникот на лудиот“ , на 20 и 29 март повторно ќе се игра во Театарот „Сенки и облаци“. Картите за првата изведба на ...
сите 5 | | | веќе видена

Законот за заштита на пределот на Матка и законот за заштита на Парк шумата Водно се во завршна фаза на изработка и со нив ќе се регулираат зоните на строга ...
сите 12 | | | веќе видена

next