Радио МОФ

Само 16 држави поставиле јасни цели за намалување на емисиите на „стакленичките“ гасови, а меѓу нив е и Македонија. Ова го покажува новата студија на ...
сите 4 | | | веќе видена

Сопственикот на спорната парцела кај Мајчин дом, Фатмир Етеми потврдува дека ќе гради деветкатница меѓу булеварот и планираната Градска болница во Аеродром . ...
сите 66 | | | веќе видена

Проблемот со загадувањето на реките, обработливото земјоделско земјиште, депонирањето на отпадот, проблемот со дивите депонии, узурпирањето на зелени површини ...
сите 78 | | | веќе видена

Сојузот на извидници на Македонија го доби признанието „Повелба на Република Македонија“ по повод 65 години од неговото основање како самостојно здружение на ...
сите 10 | | | веќе видена

Здруженијата ХЕРА, Коалиција Маргини и Реактор – Истражување во акција, кои одблизу го следат дијалогот, преку соопштение потсетуваат дека девојките и жените ...
сите 22 | | | веќе видена

Вработените во канцелариите на Гугл низ светот започнаа серија на протестни напуштања на работните места во незадоволство со тоа како компанијата ги третира ...
сите 20 | | | веќе видена

Британскиот совет и Младинскиот културен центар го најавуваат продолжението на фестивалот PlayUK што ќе започне во утре, 2 ноември, во 17.30 часот со панел ...
сите 12 | | | веќе видена

Да се пренесе приказната на еден „R-rated“ рокенрол живот на веројатно најголемиот изведувач на сите времиња, во PG-13 филм, не е лесна задача. Уште помалку ...
сите 14 | | | веќе видена

Пред 5 години Македонката Соња Јовановска запознала момче од Грција на младинска размена во Португалија. Ги споила теглата свежо направен домашен ајвар. Пет ...
| | веќе видена

Средношколецот Арда Мустафаоглу, професорот во пензија Аџи Фида, но и основците што му укажаа прва помош за лице во градски автобус, се меѓу годинешните ...
сите 28 | | | веќе видена

Секој трет залак што денес ќе го изедете е благодарение на пчелите. Тие се главни опрашувачи на 80 отсто од раститениот свет, но и се најподложни на ...
сите 4 | | | веќе видена

Утревечер (01.11) на Факултетот за драмски уметности почнува новото издание на „Скомрахи“. Фестивалот за театар, филм и „културен контраст на секојдневието“, ...
сите 8 | | | веќе видена

На првиот Глобален самит за загадување на воздухот и здравство во Женева, експерти и владини претставници од целиот свет се собраа за да изнајдат решение за ...
сите 14 | | | веќе видена

Основање на Национална установа „Гостиварски театар“ и дополнување на Законот за ученичкиот стандард се дел од одлуките кои Владата на Република Македонија ги ...
сите 30 | | | веќе видена

И шестата по ред ревизија во општина Охрид открива длабоки финансиски проблеми и неодржливост, пропусти во доделување на субвенции, менаџирање со општинскиот ...
сите 27 | | | веќе видена

next