Радио МОФ

Во пресрет на претстојниот референдум, Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ упатува повик да се внимава на децата, постојано да се има на ум нивниот ...
сите 15 | | | веќе видена

Некои видови животни се толку блиску до изумирање што секој преостанат примерок може да го собере во еден вагон од њујоршкото метро. Овој проблем сликовито е ...
сите 2 | | | веќе видена

Филмот на Питер Фарели „Зелената книга“ („Green book“) ја зема наградата од публиката на овогодинешниот „Торонто филм фестивал“, кој досега предвиде пет ...
сите 30 | | | веќе видена

Претставата „Тоби“ на Театарот за деца и младинци освои пет награди на 7-от Меѓународен фестивал за кукларство во Подгорица. „Тоби“ освоил Гран-при за најдобра ...
сите 25 | | | веќе видена

Повеќе десетици романски судии и правници се собраа на синоќа протест пред Апелациониот суд во Букурешт, за да ја заштитат независноста на правосудството кое, ...
сите 14 | | | веќе видена

Околу 1.000 граѓани протестираат денеска против премиерот на Унгарија Виктор Орбан, со барања Владата да ги почитува демократските права и вредностите на ...
сите 70 | | | веќе видена

Со барања за рамноправност на ЛГБТ заедницата попладнево се одржа Прајд парадата во главниот град на Србија, Белград. Маршот, кој поминал без инциденти, ...
сите 23 | | | веќе видена

Клучните актери треба да водат сметка да нема дискриминација во образовниот систем, да не се делат децата по нивниот социјален статус, да се овозможат ...
сите 12 | | | веќе видена

Како дел од проектот „Со учество до промени – демократизација и децентрализација на јавните простори и јавните добра преку нов модeл на институција на ...
сите 4 | | | веќе видена

Велешанецот Александар Кукулев понесе боја и молерски валјак и избриша графит со навредлива содржина кон Албанците спроти основното училиште „Васил Главинов“, ...
сите 2 | | | веќе видена

Под слоганот #СеГрижимеЗаедно и #ДомашнаПосета во Кочани беше отворен првиот Мобилен сервис за здравствени и социјални услуги, пилот услуга на Министерството ...
сите 117 | | | веќе видена

Градот Скопје и годинава ќе ја одбележи Европската недела на мобилност 2018 и за граѓаните најавува низа активности посветени на алтернативното и одржливо ...
сите 98 | | | веќе видена

next