Радио МОФ

Синоќа во Археолошкиот музеј на Македонија се одржа отворање на патувачката изложба насловена “Перуанска Амазонија”. Изложбата за посетителите во Археолошки ...
сите 39 | | | веќе видена

Уште милион деца во Јемен се во ризик поради глад, предупреди организацијата „Save the Children“. Цената на храната расте, а вредноста на валутата во Јемен ...
сите 4 | | | веќе видена

Контрацепцијата им овозможува на жените и паровите да го планираат своето семејство и да се заштитат од сексуално преносливите инфекции и ХИВ, па, сепак, ...
сите 2 | | | веќе видена

„Оној кој го фрла ѓубрето во контејнер треба да биде претседател на Македонија“, замислува малиот Иван, „Наместо тросед, во Вардар да видам лотосови цветови“, ...
| | веќе видена

Во театарот „Мајкрософт“ во Лос Анџелес синоќа се одржа 70-тата церемонија за доделување на наградите „Еми“, каде „Игра на тронови“ на Ејч-Би-О (HBO) беше ...
сите 36 | | | веќе видена

Компанијата „Спејс Икс“ (Space X) на Илон Маск објави дека првиот „туристички“ патник кој ќе лета околу Месечината е јапонскиот милијардер, 42-годишниот Јусаку ...
сите 23 | | | веќе видена

Во Македонска Каменица денес беше отворен Дневен центар за лица со интелектуална попреченост, кој е на површина со 200 квадртни метри и со просторија за ...
сите 132 | | | веќе видена

Германската полиција уапсила околу 30-тина еколози во саботата кои протестирале во шумата Хамбах во покраината Северна Рајна-Вестфалија. Демонстрантите сакале ...
сите 4 | | | веќе видена

Во пресрет на претстојниот референдум, Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ упатува повик да се внимава на децата, постојано да се има на ум нивниот ...
сите 11 | | | веќе видена

next