Радио МОФ

Милиони луѓе со години секојдневно користат емоџи во преписките со најблиските. Сликите кои го променија начинот на комуникација на почетокот од 21 век веќе ...
сите 4 | | | веќе видена

Во рамките на проектот „REACT!”, Алфа Центар, Никшиќ, Црна Гора и Центарот за истражување и креирање политики објавуваат јавен повик за есеи на тема: „Дваесет ...
сите 15 | | | веќе видена

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, ги повика младите во земјава да не го бојкотираат референдумот за името најавен есенва. Во спротивно, рече тој, може ...
сите 66 | | | веќе видена

Кинескиот високобуџетен фантастичен филм Асура е повлечен од кината низ земјата по слабиот успех по првите два дена од прикажувањето. Епскиот филм кој чинел ...
сите 9 | | | веќе видена

Седмиот ден на програмата на годинашното „Охридско лето” е резервиран за целовечерниот концерт на македонското пијанистичко дуо Ана Гацева и Татјана Џорлева. ...
сите 59 | | | веќе видена

Граѓанските иницијативи и здруженија сплотени во движењето „Го сакам Водно“, пред најавената денешна средба во Влада со вицепремиерот Кочо Анѓушев, излегоа со ...
сите 18 | | | веќе видена

Христина Цветановска и Марија Филиповска се двете дебатерки што победија на Националното дебатно првенство 2018. За Радио МОФ тие раскажуваат е потребна ...
сите 2 | | | веќе видена

Оставени сами на себе, со ниски примања за својот труд, недостаток на техничка опрема, недостаток на сниматели и фоторепортери како и службени возило, се ...
сите 2 | | | веќе видена

Толпа бесни селани убиле скоро 300 крокодили во подрачје на заштитени животни во индонезиската провинција Западна Папуа. Масакрот бил во одмазда поради тоа што ...
сите 6 | | | веќе видена

проф. д-р Иван Анастасовски Спортските организации својата активност премногу ја имаат насочено кон дејноста спорт како игра, тренирање или бизнис, а не кон ...
сите 8 | | | веќе видена

На четвртата вечер на годинешното „Охридско лето“ ќе се одржи изложба на фотографии на оперскиот пејач Георги Божиков, по повод 50-годишнината од неговиот прв ...
сите 67 | | | веќе видена

next