Радио МОФ

Европскиот суд на правдата ја отфрли жалбата на компанијата за производство на чоколади Нестле, кои 11 години водеа спор со тврдењето дека единствени имаат ...
сите 16 | | | веќе видена

Македонскиот краток филм „Еклер”, по сценарио и режија на Марко Ѓоковиќ ја доби наградата за најдобар филм во категоријата на среднометражни филмови на ...
сите 19 | | | веќе видена

Џес Вејд е жена-научник со мисија. Таа сака секоја жена која постигнала нешто импресивно во науката да добие признание што го заслужува, почнувајќи со ...
сите 2 | | | веќе видена

Повици за организирање на македонските граѓани за помош на луѓето кои изгубија се во пожарите во Грција се шират на социјалните мрежи. Црвениот крст отвори ...
сите 53 | | | веќе видена

Активистка качена на авион на аеродромот во Гетеборг спречи депортација на Авганистанец барател на азил во Шведска преку одбивање да седне на своето место ...
сите 82 | | | веќе видена

И годинава продолжува акцијата за бесплатно сместување на децата со попреченост, децата од социјално загрозени семејства и деца на самохрани родители во ...
сите 8 | | | веќе видена

Потрагата по преживеани продолжува во Грција, каде што најмалку 74 луѓе загинале во пожарите што избувнаа во близина на главниот град Атина. Силните ветрови го ...
сите 54 | | | веќе видена

В.д. директорот на Турскиот театар, Наџи Шабан, поднесе оставка бидејќи како што вели , се соочувал со притисоци, уцени и партизација на театарот. „Како в.д. ...
| | веќе видена

CON-FRONT е најнов меѓународен и мултидисциплинарен проект за културно одбележување на Првата светска војна во кој се вклучува и Младинскиот културен центар ...
сите 13 | | | веќе видена

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски ги повика членовите во советите на Македонската радио телевизија (МРТВ) и Агенцијата за ...
сите 33 | | | веќе видена

Довербата на јавноста во медиумите е честопати изневерувана од поединци и медиумски платформи кои работат неодговорно и на штета на јавниот интерес, ...
сите 9 | | | веќе видена

„Забрането е внесување тажни мисли“. Овие зборови, испишани на платно, ќе ве пречекаат на влезот од новите бараки во студентскиот дом „Стив Наумов“ во ...
сите 9 | | | веќе видена

next