Радио МОФ

Зошто бизнис секторот е толку нервозен околу промените во Законот за данок на личен доход? Целта е да се намали доходовниот јаз меѓу богатите и сиромашните. Во ...
сите 28 | | | веќе видена

Во четврток, 29-ти ноември во Скопје почнува официјалната програма на јубилејниот 20-ти Таксират фестивал, со 5. Меѓународна ПИН музичка конференција која во ...
сите 9 | | | веќе видена

Скопското астрономско друштво утревечер во кафулето „Ли“ организира следење во живо на слетувањето на сондата „InSight“ на површината на Марс. Сондата ...
сите 61 | | | веќе видена

Ботаничката градина на Институтот за биологија во Скопје постои веќе 70 години, но дури од неодамна стана популарна во јавноста со отворањето на реновираниот ...
сите 2 | | | веќе видена

Студенти и професори вчера протестираа низ улиците на Будимпешта за да се спротивстават на владините мерки според кои универзитетот, основан од страна на ...
сите 17 | | | веќе видена

Наместо на социјалните мрежи, граѓани отсега може да ги пријавуваат загадувачите што ги забележуваат и преку онлајн мапа. Станува збор за Архива на загадувачи ...
сите 9 | | | веќе видена

Меѓународниот филмски фестивал Киненова Скопје го продолжува прикажувањето на филмовите од ексклузивната програма „Фокус на Норвешка“. Ова е всушност прво ...
сите 7 | | | веќе видена

Осум активисти од Иницијативата на млади за човечкови права од Белград онлајн собираат пари за да ја платат судската казна која им е изречена затоа што пред ...
сите 2 | | | веќе видена

Неделата на дизајнот во Скопје и годинава ќе има две мултимедијални детски работилници, на 24. и 25. ноември, а темата е „Шумски животни“. Под водство на Дора ...
сите 6 | | | веќе видена

Во рамките на програмата на јубилејното дваесетто издание на фестивалот Таксират, на 6 декември е најавен самостоен концерт на „Киборг“, сајбер-панк бендот кој ...
сите 20 | | | веќе видена

Министерството за здравство обезбеди 12 возила за Итна медицинска помош, при што шест од нив ќе бидат распределени во Скопје, а за другите шест не се знае во ...
сите 72 | | | веќе видена

next