Радио МОФ

Грчкиот министер за цивилна заштита, Никос Тоскас , изјави дека постојат „сериозни индиции“ дека пироман ги предизвикал шумските пожари во близина на Атина, во ...
сите 117 | | | веќе видена

Печката за согорување на медицински отпад во скопската депонија „Дрисла“ не испушта загадувачки материи во воздухот повеќе од дозволеното, соопшти Државниот ...
сите 11 | | | веќе видена

Активистите на Охрид SOS пред почетокот на денешната седница на Советот на Општина Охрид во 10:30 часот, ќе ги пречекаат советниците со потсетникот „Мора ...
сите 49 | | | веќе видена

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ) ги осудува усвоените измени во Изборниот Законик кои беа донесени вчера во Собранието, по скратена ...
сите 76 | | | веќе видена

Секторот за внатрешни работи Охрид до надлежното Јавно обвинителство поднесе кривична пријава против К.К(29) од Свети Николе и Н.Ц.(31) од Охрид, поради ...
сите 14 | | | веќе видена

Будистичките монаси се познати по нивната „зен“ состојба – но еден од Којасан, Јапонија, реши да им возврати на „незадоволните“ туристи. Монахот почна да се ...
сите 3 | | | веќе видена

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски на денешната пресконференција ги презентираше Стратегијата и Акцискиот план за отворени ...
сите 20 | | | веќе видена

Министерството за образование и наука го објави конкурсот за сместување во студентските домови и други соодветни објекти за студентите запишани на додипломски ...
сите 39 | | | веќе видена

Мнозинството на Комисијата за заштита од дискриминација одлучи дека нема да се поведе постапка за дискриминација против Алфа ТВ, за емисијата на Миленко ...
сите 4 | | | веќе видена

Групата Масив Атак ја одушеви публиката од Романија со прикажување анти-владини пораки за време на нивниот концерт во Букурешт. Трип-хоп бендот, чиј коосновач ...
| | веќе видена

Владата одлучи гасоводната делница Скопје – Тетово – Гостивар, што е предвидено да заврши до Охрид, да продолжи да се гради по истата рута, но со неколку ...
сите 97 | | | веќе видена

Нов Зеланд стана првата држава во светот која усвои закон со кој на жртвите на сексуално насилство им се гарантираат 10 денови платено отсуство, период во кој ...
сите 3 | | | веќе видена

Еколошката иницијатива „Здрава котлина“ го демантира соопштението на Владата во врска со консултативниот состанок за рудникот во Иловица-Штука, кој се одржа во ...
сите 6 | | | веќе видена

next