Радио МОФ

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев придружуван од замениците претседатели на Владата, Бујар Османи и Оливер Спасовски и министрите ...
сите 37 | | | веќе видена

Откако Инстаграм профилите на две познати личности од Бугарија беа хакирани и преземени, се вклучи алармот за виртуелна небезбедност. „Добив и-меил, наводно од ...
сите 7 | | | веќе видена

Илјадници луѓе во Германија кои имаат потекло од мигрантски семејства споделуваат приказни за секојдневната дискриминација со која се соочуваат користејќи го ...
сите 28 | | | веќе видена

23 од 26 министри во Владата на Република Македонија активно користат Фејсбук, додека 14 се активни на Твитер и Инстаграм, покажа истражувањето спроведено во ...
сите 22 | | | веќе видена

Во рамките на „Скопско лето“, вечерва ќе се одржи концерт на мандолинскиот квартет „Da Capo“ од Сплит, со почеток во 20:30 часот во Музеј на Град Скопје. За ...
сите 106 | | | веќе видена

Уметниците на Камерниот оркестар на музичката младина на Македонија вечерва на Фестивалот „Охридско лето“ на катедралната црква „Света Софија“ ќе се претстават ...
сите 110 | | | веќе видена

Средношколецот Александар Иванов од Свети Николе освои бронзен медал на 49-тата Меѓународна олимпијада по физика, објави Друштвото на физичарите на Република ...
сите 2 | | | веќе видена

Откако еко-активистите попладнево побараа тргање на градежната механизација од сртот на Водно и официјален став од македонската Влада за трасата на гасоводот, ...
сите 61 | | | веќе видена

Итно да се тргне градежната механизација која работи на расчистување на трасата за изградба на гасовод на Водно, побараа еко-активистите од иницијативата Го ...
сите 65 | | | веќе видена

За да се поминат 78 километри од градот Дебрецин до Матешзалка во Унгарија со воз, патувањето трае 1 час и 45 минути. На социјалните мрежи се прошири видео од ...
сите 17 | | | веќе видена

Осумнаесеттиот ден на годинешното „Охридско лето“ на програмата нуди два настани – театарската претстава „Странци“ на Драмскиот театар од Скопје која од 21 ...
сите 109 | | | веќе видена

„Помеѓу феминизмот и патријархатот“ е насловена конференцијата посветена на женскиот активизам која ќе се одржи утре (30-ти јули) во од 17 часот во ...
сите 2 | | | веќе видена

17 годишната палестинска активистка Ахед Тамими утринава беше пуштена од затвор, каде мина осум месеци заедно со нејзината мајка Нариман, поради напад врз ...
сите 8 | | | веќе видена

Граѓанската иницијатива Го сакам Водно, попладнево на социјалните мрежи објави фотографии од градежна механизација која ја расчистува трасата на Водно, каде ...
сите 78 | | | веќе видена

next