Радио МОФ

Серијалот стории посветени на бегалската криза на новинарките Емилија Петреска и Стефанија Тенекеџиева од Радио МОФ ја добија третата награда за Најдобра ...
сите 17 | | | веќе видена

Весникот „Вашингтон пост“ објави денеска празна страница во знак на солидарност со својот новинар и писател од Саудиска Арабија, Џамал Кашоги, кој исчезна за ...
сите 130 | | | веќе видена

Лекарот од Конго Денис Муквеге и активистката Надиа Мурад од Ирак се добитници на Нобеловата награда за мир 2018 поради нивните напори во борба против ...
сите 48 | | | веќе видена

Советот на Европа бара од Хрватска да го прекине колективното протерување и полициското насилство над илегалните мигранти, за што долго предупредуваат домашни ...
сите 14 | | | веќе видена

Французинот Бен Лекомт, првиот човек кој препливал Атлантскиот Океан во 1998 година, сега се обидува да биде првиот кој ќе го преплива Тихиот Океан. Рекордерот ...
сите 2 | | | веќе видена

Кога Кралската шведска академија на науките во Стокхолм оваа недела ја објави Нобеловата награда за физика, секој што сакаше да дознае повеќе за еден од ...
сите 24 | | | веќе видена

Дали се финансиски злоупотреби причина за постоење на стационарот Вардариште? – прашуваат од здружението за заштита на животните, Анима Мунди. Тие направија ...
сите 21 | | | веќе видена

Од утро почнува првото Кино Кабаре во Битола – настан кој е прва активност на КиноБит ќелијата што официјално станува дел од светското Кино движење кое започна ...
сите 6 | | | веќе видена

Бројот на пензионери ќе расте, а ќе се зголемат и вкупните расходи на државниот Фонд за пензиско и инвалидско остигурување, особено раст ќе има кај трошоците ...
сите 23 | | | веќе видена

Вечерва, 4-ти октомври во 20 часот во НЛБ Галерија ќе биде отворена изложбата „МиниАРТура“ која годинава за првпат е во меѓународно издание. Изложбата е во ...
сите 14 | | | веќе видена

next