Радио МОФ

„Една недела отпор, непробојност, цврстина, слога, и една цел“, велат од иницијативата Младите на Иловица-Штука против рудникот, откако денес беше одбележан ...
сите 13 | | | веќе видена

Стотици активисти за заштита на животната средина пробија полициски кордон и стигнаа до рудникот за јаглен Герцвејлер во Германија, објави Би-Би-Си . Повеќе ...
сите 4 | | | веќе видена

Во Даут пашин амам од 26 јуни (среда) од 20 часот ќе биде отворена групната изложба „Неименувањето е одговор“, чија кураторка е Ивана Васева. Изложбата ќе се ...
сите 9 | | | веќе видена

На 26 јуни во скопскиот Градски парк од 17 до 19 часот ќе се одржи настанот „Лекувањето е право, а не привилегија“. На настанот ќе има цртање на графити со ...
сите 19 | | | веќе видена

Повеќе скејтери со своите скироли вчера беа присутни на почетокот на скопскиот Градски парк, кај споменикот на Гоце Делчев, каде се одржа уште еден „Go ...
сите 3 | | | веќе видена

Иницијативата Шепасти ентузијасти и приврзаници од 24 јуни (понеделник) повикуваат на т.н. „Шепаста револуција“, која е замислена да се случува секој работен ...
сите 14 | | | веќе видена

Овој или следниот вторник Владата ќе ја донесе конечната одлука за иднината на рудникот Иловица, најави вчера премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско ...
сите 16 | | | веќе видена

Истражувачкото друштво на студенти биолози ги избра најдобрите фотографии од деветтиот биофото конкурс посветен на урбаните безрбетници. На конкурсот се ...
сите 29 | | | веќе видена

Инспирирани од Ирена Ристиќ и иницијативата #НеБидиЃубре, Единицата за брзи артивистички акции направија нова герила-акција. Во соработка со совесни ...
сите 7 | | | веќе видена

next