Радио МОФ

Турскиот писател, актер и сценарист Ерџан Кесал ќе биде специјален гостин на 7. Интернационален литературен фестивал „Про-За Балкан“ во Скопје. Еден од ...
сите 15 | | | веќе видена

Со цел покревање на јавната свест за лицата со аутизам, прифаќање на нивната различност и вклучување во општеството, невладината организација „Аутизам ААМК“, ...
сите 8 | | | веќе видена

Една од најпопуларните апликации за комуницирање, „ВатсАп“ веројатно била цел на хакерски напад. Минатиов месец од компанијата откриле пропуст во платформата, ...
сите 12 | | | веќе видена

Лицата со посебни потреби ќе можат да се возат со куче придружник во автобусите на ЈСП како и во кабините на Жичарницата на Водно. „Одлуката е донесена со ...
сите 26 | | | веќе видена

Меѓународниот саем на уметност „Ин Ситу“ ќе се одржи по шести пат од 27 -30 септември во Младинскиот културен центар – Скопје. Дел од овогодишната програма ...
| | веќе видена

„Центар Жупа е убаво место, бидејќи ми е родно место, ама тука нема ништо, нема напредување“, смета средношколката Лејла Емула . „Во Центар Жупа нема избор, ...
сите 32 | | | веќе видена

Учениците од средното училиште „Ѓорче Петров“ во Крива Паланка изминатава недела добија повеќе државни признанија и награди на натпревари во повеќе области. ...
сите 29 | | | веќе видена

Длабоките клисури на Националниот парк „Маврово“, водопадите, дивите реки, буковите шуми и алпинистичките ливади се едни од последните недопрени природни ...
сите 9 | | | веќе видена

„Гугл“ донираше десетици илјади долари во бесплатни реклами на група која е против абортус. Групата „Обрија“ ги рекламира своите услуги за абортус во нивните ...
сите 37 | | | веќе видена

Бугарскиот маратонец Красимир Геогиев започна иницијатива за ултра маратон низ Бугарија, Северна Македонија и Албанија, сакајќи да ги промовира подобрените ...
сите 30 | | | веќе видена

Иницијативата Охрид СОС преку социјалните мрежи објави фотографии заедно со соопштение под името „Морат(ориум)“, тврдејќи дека овој пример покажува дека ...
сите 16 | | | веќе видена

next