Радио МОФ

Како одговор на растот на антивакциналните објави кои кружат на социјалните мрежи, Пинтерест и Јутјуб усвоиле политики на нулта-толеранција кон вакви содржини. ...
сите 9 | | | веќе видена

Веќе две години во трите студентски домови кои работат во склоп на „Државниот студентски дом“ Скопје (ДСД Скопје), не функционираат Советите на станари што ...
сите 46 | | | веќе видена

Пишуваат: Ана Томовска – Мисоска и Катерина Мојанчевска, дел авторскиот тим на истражувањето за идентификацијата со симболите и социјалните структури кај ...
сите 2 | | | веќе видена

За средното училиште „Љупчо Сантов“ од Кочани вчера не беше обичен ден. На гости им дојде евроамбасадорот Самуел Жбогар, кој седна во една од училниците заедно ...
сите 11 | | | веќе видена

Минитерството за образование и наука информира дека и во 2019 година сите градинки, основни и средни училишта ќе имаат можност да аплицираат за грантови од ...
сите 4 | | | веќе видена

Сто граѓански организации застанаа зад барањето до Собранието итно да се донесе Предлог-законот за спречување и заштита од дискриминација, кој од јули минатата ...
сите 67 | | | веќе видена

Деновиве на македонски јазик беа објавени две нови дела од автори добитници на високата Европска награда за литература. Станува збор за „Нема, и нека не ни ...
сите 3 | | | веќе видена

Од Асоцијацијата на архитекти на Македонија (ААМ) се против било какви интервенции на покривот на Градскиот трговски центар (ГТЦ), како што е проектот за ...
сите 3 | | | веќе видена

Авто-Мото Сојуз на Македонија (АМСМ) најави дека во текот на 2019 година на цела територија на Македонија ќе го спроведуваат проектот „Car Space Baby Place – ...
сите 15 | | | веќе видена

Кинотека на Македонија ја објави програмата за март, месец на европскиот филм, со омаж на актерот Бруно Ганц , кој неодамна почина, а ќе бидат прикажувани и ...
сите 8 | | | веќе видена

Британската амбасадорка Рејчел Галовеј ги повика девојките на возраст од 18 до 25 години да поминат работен ден со неа на 8Март, Интернационалниот ден на ...
сите 16 | | | веќе видена

Предавање насловено „Оумуамуа: НЛО – Астероид или Комета?“ на Скопското астрономско друштво ќе се одржи утре (28 февруари), од 20 часот, на Факултетот за ...
сите 9 | | | веќе видена

„Басни“ од Езоп, „Александра“ од Томе Арсовски, „Перуновата стрела“ од Нина Атанасова Шкрњариќ и „Автобиографија“ од Григор Прличев“ се дел од новините меѓу ...
сите 7 | | | веќе видена

Единствената сламка за спас на давеникот, на кој му треба реанимација, е фразата „ќе не биде“ која започна со Договорот од Преспа, а кулминира со неговата ...
сите 3 | | | веќе видена

Невладината организација „Сано“ составена од родители и пријатели на деца кои се излечиле или мометално се лечат од малигни болести, организира добротворна ...
сите 10 | | | веќе видена

Професорката Мирјана Најчевска , на својот Фејсбук профил информираше дека денеска добила две решенија за фрлањето боја на државни објекти за време на Шарената ...
сите 46 | | | веќе видена

next