Полицијата на Нов Зеланд кажа дека бројот на жртвите во терористичкиот напад врз две џамии во Крајстчрч се зголемил на 49. Има еден обвинет кој утре ќе биде ...
сите 9 | | | прочитана: 918 | веќе видена

Членот на италијанската крајна десничарска партија Северна Лига и еден од најгласните противници на вакцинацијата Масимилијано Федриго завршил во болницата и ...
сите 41 | | | прочитана: 847 | веќе видена

Опасноста од нови насилства е уште поголема доколку Лондон и Брисел не успеат да се договорат за границата помеѓу Ирска и Северна Ирска. Па, така, најновите ...
сите 6 | | | прочитана: 841 | веќе видена

Администрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп поднесе предлог буџет за 2020 година кој предвидува намалување на средствата за меѓународни програми за ...
сите 10 | | | прочитана: 579 | веќе видена

Доброволен фонд формиран за собирање средства за поддршка на семејства на настраданите во терористичките напади врз две џамии во новозеландскиот град Крајстчрч ...
сите 28 | | | прочитана: 535 | веќе видена

Постојат различни трикови поврзани со jaјцата од кокошка кои домаќинките ги користат во кујната. Сигурни сме дека ги знаете повеќето од нив, па затоа ви ...
сите 25 | | | прочитана: 490 | веќе видена

Поплавите предизвикани од силните врнежи од дожд на почетокот на неделава, како и топењето на снеговите го зголемија новото на големите реки Мисури и Мисисипи ...
сите 39 | | | прочитана: 366 | веќе видена

Израелскиот Врховен суд му забрани на Михаел Бен Ариј, лидерот на ултранационалистичката партија Еврејска моќ, учество на парламентарните избори закажани за ...
сите 16 | | | прочитана: 331 | веќе видена

Предлог законот кој рускиот парламент го усвои овој месец воведува казна за објавување на материјали кои покажуваат непочитување на државата, нејзините симболи ...
сите 25 | | | прочитана: 324 | веќе видена

Лидерот на Партијата за заштита на човековите права (ПБДНЈ), партија на грчкото малцинство во Албанија, Вангел Дуле изјави дека во Албанија не се почитуваат ...
сите 23 | | | прочитана: 303 | веќе видена

Расте популарноста на германската канцеларка Ангела Меркел, кој влегува во последната фаза од својот мандат, покажуваат резултатите од најновата анкета на ...
сите 10 | | | прочитана: 299 | веќе видена

САД денеска на донаторската конференција за помош на Сирија и регионот, која по третпат се одржува во Брисел, ветија дополнителни 397 милиони долари ...
сите 15 | | | прочитана: 295 | веќе видена

Стапката на слободни работни места во Европската унија и Еврозоната се зголеми во четвртиот квартал од 2018 година на 2,3 отсто, покажуваат сезонски ...
сите 10 | | | прочитана: 281 | веќе видена

На интернет се појави снимка од силната експлозија на метеоритот кој во декември минатата година влезе во Земјината атмосфера над Беринговото море, недалеку од ...
сите 16 | | | прочитана: 277 | веќе видена

Пожарот избувнал во бегаласки камп , каде се сместиле бегалците избегани од подрачјата на судири со исламските бунтовници. Подрачјето на североисточна Нигерија ...
сите 23 | | | прочитана: 241 | веќе видена

Децата родени меѓу 1999 и 2015 година биле изложени на токсичен фактор, кој влијаел да бидат подложни на малигни болести, покажа студијата на Комисијата за ...
сите 17 | | | прочитана: 223 | веќе видена

next