Слаб земјотрес со јачина од 2,8 степени по Рихтеровата скала беше почуствуван денеска во источниот дел на Северна Кореја, соопшти јужнокорејската метеоролошка ...
сите 46 | | | прочитана: 449 | веќе видена

Сирискиот Центар за мониторинг на човековите права објави дека сириските власти префрлиле 400 припадници на џихадиситчката група Исламска држава (ИД) во ...
сите 54 | | | прочитана: 434 | веќе видена

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган потпиша декрет со кој значително се олеснуваат условите за странци добивање турско државјанство од странци. Во ...
сите 14 | | | прочитана: 425 | веќе видена

Психоза околу контаминираните австралиски јагода се шири во Нов Зеланд, каде еден синџир супермаркети денеска соопшти дека во една кутија со јагоди, по потекло ...
сите 23 | | | прочитана: 408 | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп посочи дека САД го разгледуваат барањето за трајно воено присуство во Полска, како и за програмата за визна ...
сите 16 | | | прочитана: 378 | веќе видена

Драстично е скратено времетраењето на железничката релација од Хонг Конг до Кина. Со новиот супербрз воз што е промовиран викендот, патувањето трае само 14 ...
сите 15 | | | прочитана: 359 | веќе видена

Владата во Белград презела чекори да ги подобри капацитетите за борба против тероризмот, се оценува во најновиот извештај на Стејт департментот за тероризам за ...
сите 42 | | | прочитана: 319 | веќе видена

„На православието му се заканува раскол, поголем од оној меѓу Истокот и Западот“, предупреди српскиот владика Иринеј Бачки по повод најавите на Вселенската ...
сите 18 | | | прочитана: 312 | веќе видена

Претседателот на Русија, Владимир Путин, веќе сме го виделе во бројни несекојдневни ситуации како јавање, управување на подморница, игра со тигри или ...
сите 25 | | | прочитана: 302 | веќе видена

Дебора Рамирез вели дека наводно Кавана се соблекол пред неа на студентска забава на Универзитетот Јеил, за време на академската година 1983-1984 година ...
сите 26 | | | прочитана: 258 | веќе видена

Францускиот претседател Емануел Макрон повика денеска иранската криза да биде уредена со „дијалог и мултилатерализам“. Тој го упати повикот на годишната сесија ...
сите 18 | | | прочитана: 234 | веќе видена

Речиси две третини од граѓаните кои вчера излегоа на референдум во швајцарскиот кантон Сент Гален се изјаснија за забрана на носење на бурка на јавно место. ...
сите 18 | | | прочитана: 227 | веќе видена

Вкупно три бебиња и двајца возрасни се повредени во напад со нож во јасли во Њујорк. Нападот го извршила 52-годишна вработена во установата. Таа била откриена ...
сите 17 | | | прочитана: 220 | веќе видена

Американски воени авиони извршија два напада во Авганстан, при што загинаа најмалку 25 цивили, меѓу кои и жени и деца.Во едниот напад во областа Вардак било ...
сите 21 | | | прочитана: 205 | веќе видена

Сомнително труење на критичарот на Кремљ Петaр Верзилов во Москва, само неколку месеци по труењето со нервни агенси во Велика Британија, што доведе до еден ...
сите 15 | | | прочитана: 196 | веќе видена

На словенечките патишта се повеќе се возат луксузни автомобили со словачки регистарски таблички, пишува порталот „Фајненс“ при тоа прашувајќи како дошло до тоа ...
сите 5 | | | прочитана: 184 | веќе видена

Ирската Влада соопшти дека на 26 октомври ќе се одржи референдум за укинување на законот со кој се казнува богохулењето. Бласфемијата (богохулство) во Ирска е ...
сите 17 | | | прочитана: 166 | веќе видена

next