Амбасадорот на мисијата на Европската унија во Албанија, Луиџи Сореца, смета дека е многу значајно постигнување договор за изборниот законик и реформите во ...
сите 6 | | | веќе видена

Балканците имаат карактеристики кои ги прават поразлични од другите народи... 1. Моравте да делите соба со братот или сестрата сè додека не наполнивте 27 ...
сите 2 | | | веќе видена

Хакери кои стојат зад големиот упад во најголемата светска хотелската групација „Мериот“ оставиле траги кои ги поврзуваат со кинеска владина разузнавачка ...
| | веќе видена

Група француски адвокати ја повика Владата на Франција да им забрани на полициските сили користење на шок бомбите ГЛИ-Ф4 при справување со насилни протести. ...
сите 9 | | | веќе видена

Руски експерти за безбедност во авио-сообраќајот допатуваа во Египет за да ги проверат аеродромите во летувалиштата Хургада и Шарм ел-Шеик. „Околу 20 луѓе ...
сите 4 | | | веќе видена

Европскиот парламент денеска со големо мнозинство поддржа нов повик за пристапување на Бугарија и Романија во Шенген, јави БТА. На гласањето во Стразбур ...
сите 15 | | | веќе видена

Во тек се преговори меѓу арапските земји и Вашингтон за нови договори од областа на безбедноста во регионот, со цел тој да биде заштитен од каква и да е ...
сите 4 | | | веќе видена

Владата на Шпанија денеска ги предупреди регионалните власти на Каталонија дека ќе испрати припадници на националната полиција во овој шпански автономен ...
сите 18 | | | веќе видена

Поединечни делови на северозападот во Кина се прекриени со “жолт снег”, феномен кој според објаснувањето на метеоролозите настанува со комбинација помеѓу снег ...
сите 5 | | | веќе видена

Сиромашните, неродените, затворените и оние кои насилно „исчезнаа“ не уживаат иста заштита на човековите права како богатите, изјави денеска папата Франциско. ...
сите 13 | | | веќе видена

Најмалку 22 припадници на авганистанските сили за безбедност беа убиени при три напади. Четворица офицери на разузнавањето загинаа во самоубиствен бомбашки ...
сите 13 | | | веќе видена

Настаните на територијата на поранешна Југославија беа од најголем интерес за ЦИА, на што упатува неодамна достапната архива со бројни документи кои се ...
| | веќе видена

next