Мазе

  во

  Тина Вајратер од Лихтенштајн победи на претпоследната сезонска трка во спуст во светскиот куп, која се возеше во германскиот Гармиш-Партенкирхен. Вајратер до првата победа по речиси 15 месеци, а четврта во кариерата, стигна со вкупно време од 1:40.94 минути. Второто место го освои актуелната победничка во Светскиот куп, Ана Фенингер, додека трката на третото место ја заврши Тина Мазе. Во поредокот во спуст води Линдзи Вон со 366 бодови, втора е Фенигер со 287, а трета Викторија Ребенсбург со 269. Во генералниот пласман лидерка е Мазе со 1.145 бодови, 44 повеќе од Фенингер.
  сите 25 | | | веќе видена

  Тина Вајратер од Лихтенштајн победи на претпоследната сезонска трка во спуст во светскиот куп, која се возеше во германскиот Гармиш-Партенкирхен. Вајратер до првата победа по речиси 15 месеци, а четврта во кариерата, стигна со вкупно време од 1:40.94 минути. Второто место го освои актуелната победничка во Светскиот куп, Ана Фенингер, додека трката на третото место ја заврши Тина Мазе. Во поредокот во спуст води Линдзи Вон со 366 бодови, втора е Фенигер со 287, а трета Викторија Ребенсбург со 269. Во генералниот пласман лидерка е Мазе со 1.145 бодови, 44 повеќе од Фенингер
  сите 30 | | | веќе видена

  СКИЈАЊЕ Австриецот Ханес Рајхелт победи на спустот во Квитфјел.Спуст возеа и дамите.Во Гармиш, најбрза Тина Вајрајетр од Лихтенштајн. Ханес Рајхелт е победик на спустот во Норвешки Квитфјеј а со 4-тиот триумф сезонмава,вкупно 11-ти во кариерата,автриецот се доближи до лидеркста позиција на Јансруд во битка за малиот кристњлен глобус.Рајхелт го освои деветиот спуст сезонава со предност од 30.стотинки пред Мануел Озборн-Паради од Канада. Подиумот го комплетираше Вернер Хил.Италијанецот заостана 38 стотинки.Водечкиот во дисцилпината,Кјетил Јансруд заврши на седмото место.Со новите 100.бода,Рајхлет се доближи на само 20 до норвежанецот Јансруд.Во генералниот пласман води Марсел Хиршер со 1128 бодови,пред Јансруд кој има 976.Утре на истата патека ќе се вози супер џи.Денеска трка во спуст и во женска конкуренција.Тина Вајрајтер од Лихтенштајн стигна до четвртата победа во СК,но и прва после 15 месечна пауза.Триумф во Гармиш воедное нејзин првенец во кариерата од настапите во најбрзата алпска дисциплина.Второто ...
  сите 31 | | | веќе видена

  Тина Вајратер од Лихтенштајн триумфираше на спустот што се возеше на патеката во Гармиш Партенкирхен. Вајратер патеката ја мина за 1 минута 40 секунди и 94 стотинки и за 51 стотинка беше побрза од Австријката, Ана Фенингер. Третото место со заостанување од 91 стоти дел од секундата го освои Тина Мазе. Во редоследот за спуст и натаму води Линдзи Вон со 402 бода пред Фенингер со 367, а трета со 306 е Мазе. Словенечката скијачка води во генералниот пласман за Светскиот куп со 1205 бода, 44 повеќе од Фенингер додека на третата позиција со 750 бода е Американката, Микаела Шифрин. Утре во на патеката во Гармиш на програмата е трката во супервелеслалом.
  сите 32 | | | веќе видена

  Тина Вајратер од Лихтенштајн победи на претпоследната сезонска трка во спуст во светскиот куп, која се возеше во германскиот Гармиш-Партенкирхен. Вајратер до првата победа по речиси 15 месеци, а четврта во кариерата, стигна со вкупно време од 1:40.94 минути. Второто место го освои актуелната победничка во Светскиот куп, Ана Фенингер, додека трката на третото место ја заврши Тина Мазе. Во поредокот во спуст води Линдзи Вон со 366 бодови, втора е Фенигер со 287, а трета Викторија Ребенсбург со 269. Во генералниот пласман лидерка е Мазе со 1.145 бодови, 44 повеќе од Фенингер.
  сите 36 | | | веќе видена

  Тина Вајратер до првата победа после скоро 15 месеци, а вкупно четврта во кариерата, дојде со време од 1:40:94 минути. Второто место и припадна на Ана Фенингер (Австралија) која заостана 51 секунда, а додека трета беше Тина Мазе (Словенија) која задоцни 0,91 секунди. Во генералниот пласман и натаму води Мазе со 1205 бода, зад неа на минус 24 бода е Фенингер.
  сите 35 | | | веќе видена

  Тина Вајратер од Лихтенштајн триумфираше на спустот што се возеше на патеката во Гармиш Партенкирхен. Вајратер патеката ја мина за 1 минута 40 секунди и 94 стотинки и за 51 стотинка беше побрза од Австријката, Ана Фенингер. Третото место со заостанување од 91 стоти дел од секундата го освои Тина Мазе. Во редоследот за спуст и натаму води Линдзи Вон со 402 бода пред Фенингер со 367, а трета со 306 е Мазе. Словенечката скијачка води во генералниот пласман за Светскиот куп со 1205 бода, 44 повеќе од Фенингер додека на третата позиција со 750 бода е Американката, Микаела Шифрин. Утре во на патеката во Гармиш на програмата е трката во супервелеслалом.
  сите 38 | | | веќе видена

  Американката Линдзи Вон ги критикуваше водечките луѓе на Светската скијачка федерација (ФИС), бидејќи дозволија трката во Банско, Бугарија, да се одржи и покрај неповолните временски услови, при густа магла Вон во Светскиот куп има забележано 64 победи СКИЈАЊЕ Вон, која во Светскиот куп има забележано рекордни 64 победи, на супервелеслаломот во Бугарија заврши на 3-та позиција, зад Австријката Ана Фенингер и зад Словенката Тина Мазе. Вон изјави дека условите во Банско ја потсетиле на Шладминг, Австрија, од пред две години, кога доживеа тежок пад и го повреди коленото, по што мораше со хеликоптер да биде префрлена во болница на операција. Трката во Банско се одржа во понеделникот, откако претходно вторпат беше откажана иако беше закажана за јануари во австриски Бад Клајнкирхајм, но беше префрлена во Банско, поради лошото време.
  сите 14 | | | веќе видена

  Австријката Ана Фенингер, во понеделникот, победи на трката во супервелеслалом која се возеше во Банско. Фенингер во два дена забележа две победи во овој бугарски ски центар, во неделата таа победи во суперкомбинација. Иако забележа две победи во два дена Фенингер сеуште се наоѓа зад Тина Мазе во генералниот пласман, бидејќи Словенката двете трки ги заврши на втората позиција. Фенингер до победа во супервелеслалом стигна со вкупно време од 1:14.59, Мазе имаше заостанување од 16 стотинки, додека третопласираната Американка Линдзи Вон доцнеше за 28 стотинки. До крајот на сезоната преостануваат уште осум трки, а наредниот викенд девојките ќе возат во Гармиш-Партенкирхер (сабота спуст, недела супервелеслалом). Мазе води во генералниот пласман во 1145 бодови, 44 повеќе од Фенингер. The post Нова победа на Фенингер во Банско appeared first on Актуелно24.мк .
  сите 2 | | | веќе видена

  Австријката Ана Фенингер, во понеделникот, победи на трката во супервелеслалом која се возеше во Банско. Фенингер во два дена забележа две победи во овој бугарски ски центар, во неделата таа победи во суперкомбинација. Иако забележа две победи во два дена Фенингер сеуште се наоѓа зад Тина Мазе во генералниот пласман, бидејќи Словенката двете трки ги заврши на втората позиција. Фенингер до победа во супервелеслалом стигна со вкупно време од 1:14.59, Мазе имаше заостанување од 16 стотинки, додека третопласираната Американка Линдзи Вон доцнеше за 28 стотинки. До крајот на сезоната преостануваат уште осум трки, а наредниот викенд девојките ќе возат во Гармиш-Партенкирхер (сабота спуст, недела супервелеслалом). Мазе води во генералниот пласман во 1145 бодови, 44 повеќе од Фенингер. крај/мф/нц
  сите 3 | | | веќе видена

  Австријката Ана Фенингер победи и во супервелеслалом в о Светскиот куп за жени што се возеше денеска во бугарскиот ски-центар Банско. Ова е втора нејзина побед а во овој центар, откако вчера славеше и во суперкомбинација. „Патеката беше технички тешка што ми одговараше. Денот беше убав и можев да го почувствувам снегот под скиите,“ изјави Фенингер. Словенката Тина Мазе и вчера и денеска заврши на втората позиција. Денеска заостана за 16 стотинки зад Фенингер, која имаше вкупно време од 1:14.59 минути. Т ретопласираната Американка Линдзи Вон за доцн и 28 стотинки. Австријката води во вкупен пласман во суперџи со 372 бода, пред Вон со 340 и Мазе со 250. Ф енингер се пак заостанува зад Словенката Тина Мазе во вкуп ниот пласман во Светскиот куп за жени. Мазе води во генералниот пласман во 1145 бода, Фенингер има 1101, а трета е Михаела Шифрин од САД со 750 бода. До крајот на сезоната преостануваат уште осум трки, а наредниот викенд девојките ќе возат во Гармиш-Партенкирхе н, и тоа в сабота е спуст от , а в ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Ана Фенингер незапирливо ги освојува светските бели патеки. Од последните четири старта во трките од Светскиот скијачки куп, три завршува со победничко време.На вчерашната радост во Банско во суперкомбинација, 25-годишната Австријка надоврза триумф во супервелеслалом, кој се одржа во дополнителниот денешен термин поради незавршената саботна трка на истата патека. Фенингер само ја потврди врвната подготвеност, сила и брзина. Денешната трка потсети на неодамнешниот „супер-џи“ на Светското првенство во Бивер Крик кога редоследот го одредуваа стотинките. Фенингер одново за „нијанса“, за 16 стотики беше побрза од големата конкурентка, Словенката Тина Мазе. И Американката Линдзи Вон имаше добра трка,трето место со 28 стотинки послабо време од победничкотои по подолго време со место на победничкиот подиум.На Фенингер ова и е 12-та победа во кариерата во натпреварите за Светскиот куп, а 4-та во супервелеслалом. Со новите освоени бодови таа незапирливо и се приближува на Тина Мазе во трката за титулата „скијачка ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Австријката Ана Фенингер, во понеделникот, победи на трката во супервелеслалом која се возеше во Банско. Фенингер во два дена забележа две победи во овој бугарски ски центар, во неделата таа победи во суперкомбинација. Иако забележа две победи во два дена Фенингер сеуште се наоѓа зад Тина Мазе во генералниот пласман, бидејќи Словенката двете трки ги заврши на втората позиција. Фенингер до победа во супервелеслалом стигна со вкупно време од 1:14.59, Мазе имаше заостанување од 16 стотинки, додека третопласираната Американка Линдзи Вон доцнеше за 28 стотинки. До крајот на сезоната преостануваат уште осум трки, а наредниот викенд девојките ќе возат во Гармиш-Партенкирхер (сабота спуст, недела супервелеслалом). Мазе води во генералниот пласман во 1145 бодови, 44 повеќе од Фенингер.
  сите 6 | | | веќе видена

  СКИЈАЊЕ Ана Фенингер ја намали предноста на Тина Мазе во генерланиот поредок Австријката Ана Фенингер победи на супервелалсомот во Банско кој беше одложен викендов поради лошите временски услови. Фенингер победи со време 1:14.59 пред Тина Мазе од Словенија и Линдзи Вон од САД. Фенингер по денешната победа заостанува само 44 бода зад Мазе во генералниот поредок, до крајот на сезоната на програмата уште 8 трки. Во поредокот за супервелеслалом во водство е Фенингер пред Вон со 32 бида предност. Зимски спортови
  сите 8 | | | веќе видена

  Фенингер, актуелната носителка на големиот кристален глобус, постави време од 1:14,59, што беше доволно за триумф пред Словенката Мазе, која заостана 0.16 секунди, додека подиумот го комплетираше Американката Линдзи Вон, со 28 стотинки од секундата послабо време. Подиумот на одложената трка од петокот поради маглата во Бугарија го комплетираа Никол Хосп од Австрија и Италијанката Елена Куртони. Мазе сè уште е лидер во генерален пласман со 1.145 поени, 44 повеќе од Австријката. Фенингер ќе има шанса да за нови поени овој викенд во Гармиш Партенкирхен, каде што на програмата има брзински трки, спуст во сабота и суперџи-трка во недела.
  сите 8 | | | веќе видена

  Атрактивни натпревари во светскиот куп во алпско скијање. На женската суперкомбинација во Банско победи австријката Ана Фенингер пред Тина Мазе од Словенија и сонародничката Катрин Цетл и го задржа водството во генералниот пласман со 1065 поени пред Фенингер со 1001. Скијачите имаа велеслаломски предизвик во Гармиш каде што по неверојатната прва трка победи автриецот Марсел Хиршер со на крајот 2 секунди и 28 стотинки пред Феликс Нојројтер од Германија и пред неговиот сонародник Бени Рајх кој се пласира на третата позиција.Хиршер води во велеслаломскиот поредок со 460 поени,138 повеќе од Лигети,а и во генералниот пласман со 1028 поени,пред Јансруд со 924.
  сите 10 | | | веќе видена

  Австријката Ана Фенингер е победник на суперкомбинацијата во бугарскиот зимски скијачки центар Банско. Благодарение на предноста од супервелеслаломот Фенингер успеа прва да мине низ целта и да одолее на нападите по одличната слаломска трка на словенечката хероина Тина Мазе. Таа доцнеше 39 стотинки зад Фенингер и повторно остана без победа во Банско. Третото место го освои австриската ветеранка Кетрин Цетел. Линдзи Вон, по 20. место во супевелеслалом не се појави во слаломот и остана без пласман и без бодови. Слична судбина имаше и Лара Гут која падна во супервелеслаломот. Тина Мазе и натаму води во генералниот пласман за големиот кристален глобус, а утре од 10 часот на патеката во Банско ќе се вози супервелеслаломот, кој беше одложен во саботата. Временските услови утре во Банско треба да бидат оптимални.
  сите 11 | | | веќе видена

  Австријката, Ана Фенингер е победник во суперкомбинацијата што се одржа во бугарскиот зимски центар, Банско. По откажувањето на трките во претходните два дена, организаторите и денеска имаа проблеми со времето, но сепак на крајот скијачките се појавија на патеката и успеаа да го комплетираат натпреварувањето. По трките во супервелеслалом и слалом, Фенингер имаше најдобро вкупно време од 2 минути 5 секунди и шест стотинки и за 39 стоти дела од секундата беше побрза од Тина Мазе додека третото место и припадна Катрин Цетел. Мазе го задржа водството во генералниот пласман за Светскиот куп со 1065 бода, 64 повеќе од Цетел, а трета со 750 бода е Микаела Шифрин. Утре во Банско на програмата е трката во супервелеслалом што требаше да се одржи во петокот.
  сите 13 | | | веќе видена

  Фенингер победи и во супер-џи и во слаломскиот дел со комобнинирано време од 2:05.06, за 0.36 побрзо од Мазе на второто место, додека последното место на подиумот отиде кај Австријката Катрин Цетел. Организаторите во Банско цел викенд имаа проблем со маглата, поради која беше откажана супер-џи трката во саботата. Фенингер со победата има вкупно 1001 поен во генерален пласман, само 55 зад Мазе. Тие двете се скијачките со единствени реални шанси за големиот кристален глобус, бидејќи на третото место е Микаела Шифрин со 750 поени.
  сите 15 | | | веќе видена

  Австриската скијачка Ана Фенингер е победник на суперкомбинацијата во бугарскиот зимски скијачки центар Банско. Таа благодарение на предноста од супервелеслаломот успеа прва да мине низ целта и да одолее на нападите по одличната слаломска трка на словенечката хероина Тина Мазе. Таа доцнеше 39 стотинки зад Фенингер и повторно остана без победа во Банско. Третото место го освои австриската ветеранка Кетрин Зетел. Линдзи Вон по 20 место во супевелеслалом не се појави во слаломот и остана без пласман и без бодови. Слична судбина имаше и Лара Гур која падна во супервелеслаломот. Тина Мазе и натаму води во генералниот пласман за големиот кристален глобус, а утре од 10 часот на патеката во Банско ќе се вози супервелеслаломот, кој беше одложен во саботата. Временските услови утре во Банско треба да бидат оптимални.
  сите 17 | | | веќе видена