Кога на 6 мај ја изгубил жената при раѓањето на нивната ќерка, Американецот Домингос Фрага не ни претпоставувал дека тоа не е единствена трагедија која ќе му се случи таа тажна недела во мај, пишуѕва хрватски Индекс. Неговата сопруга, Лиз, после итен царски рез била префрлена од една болница во друга, каде почина од голема загуба на крв. Домингос и Лиз биле во брак само пет месеци. Само пет дена по смртта на Лиз, на 11 мај, почина и новородената ќерка Џулиет, и тоа од последици при раѓањето. До породувањето на неговата сопруга, таа немала компликации за време на бременоста. Истата недела, на денот кога тој се подготвувал за погребот на жената и ќерката, Домингос дознал дека му починала 42-годишната сестра која боледувала од рак на грлото на матката. Згора на се, несреќниот Американец набрзо прими вест дека ја изгубил и 91-годишната баба, која починала од тежок мозочен удар. Тоа се случило два дена пред погребот на неговата сестра. Неговиот пријател Тиаго Переир покрена кампања за собирање финансиски средства ...
сите 8 | | | веќе видена

Споменикот на Сталин, кој на 1 мај 1955 година, бил поставен по пет ипол годишна работа на Отакар Швец, а кој во 1962 година беше кренат во воздух со 22 килограми експлозив, денеска можеше повторно да се види во паркот „Летна” во Прага, јави дописникот на МИА. Макетата, која го претставува споменикот, висок 15,5 метри и широк 22 метри е поставена на огромен пиедестал за потребите на чешкиот филм „Монструм”, кој ја раскажува приказната за авторот Швец, кој се самоубил на денот на свеченото отворање на статуата. – Најсмешно е тоа дека, човекот кој беше одамна етикетиран како криминалец стоеше се уште над Прага. Повеќето од повоените комунисти веќе знаеа за што се работи. Трагедија беше во педесеттите години, изјави чешкиот писател Павел Кохоут, во врска со една од најголемите статуи во Европа во 50-тите години на минатиот век . На истото место подоцна е изграден 25 метарскиот Прашки метроном, дело на чешкиот автор Вратислав Новак, кој е атракција за многубројните туристи во чешкиот главен град.
сите 2 | | | веќе видена

Приказната за денешниот синџир хотели Мериот почнала на денешен ден, пред 89 години. На 20 мај 1927 година, младенците Џеј Вилард и Алис С. Мариот, заедно со нивниот деловен партнер Хју Колтон, ја отвориле малата локална пивница. Малиот бизнис набргу прераснал во синџир ресторани, а понатаму се развил до денешниот препознатлив синџир хотели Мериот Интернешнал. Инспирацијата за својот развој овој познат бренд ја црпел од изјавата на Ј Вилард Мариот: Мотивирајте ги своите вработени, обучувајте ги, создадете од нив победници. Токму затоа роденденот во сите Мериот хотели се одбележува со искажување на благодарност кон своите вработени, водени од филозофијата дека каков е односот кон вработените, таков ќе биде и нивниот однос кон гостите. А ако гостите се задоволни, тие ќе се вратат. Кон ова одлежување и иницијатива се приклучува и неодамна отворениот Skopje Marriott Hotel, како прв хотел во Македонија, со потпис на Marriott International. Лоциран на плоштадот Македонија, во центарот на градот, новиот хотел е ...
сите 6 | | | веќе видена

Откако на Јутјуб се прошири видео од концерт на украинската победничка на овогодишниот Евросонг, Џамала на која таа една година пред натпреварот ја изведува победничката евровизиска песна, се огласи и Европската радиодифизна унија (ЕБУ), која објави свое видување на контровезното случување на Изборот за песна на Евровизија. – Правилото на Евровизија кое гласи дека пријавените песни не смеат да бидат комерцијално објавени пред 1 септември преходната гоидна, е со цел на Изборот да учествуваат нови песни секоја година и сите да имаат еднакви услови, наведува ЕБУ во соопштението И во минатото некои песни беа јавно достапни пред посочениот датум, но не беа достапни на пошироката публика со што им беше дозволено учество на Евровизија. Случајот со Џамала и песната „1944“ го привлече вниманието на ЕБУ поради снимка од настап на 18 мај 2015 година. Снимката на малиот концерт била прегледана само неколку стотина пати до моментот кога е откриена пред неколку дена. ЕБУ затоа водејќи се од предходните искуства, одлучи ...
сите 2 | | | веќе видена

Столбот на македонската економија треба да биде реалниот бизнис сектор на македонското стопанство, а тоа се малите и средни претпријатија, изјави за ТВ Нова Данела Арсовска, Претседател на сојузот на стопанските комори. -Колку и да сакаме да кажеме дека имаме големи компании навистина се тие можат да се набројат на прсти, што веќе и генерално во светски рамки, ако паметам од било која од индустиските земји како што се Германија, Кина, Америка да земеме за пример во таа паралела тогаш ние воопшто и немаме големи компании во Македонија. Значи зборуваме за мали и средни претпријатија кои што работат, функционираат кои што целиот свој век да го посветат на македонското стопанство и на неговиот развој. Да придонесат за намалување на невработеноста, да го дадат својот допринос од аспект како што го даваат во даноците во придонесите и да се темели нашата стопанство, нашата економија на нив како еден столб кои што е цврст и кои што лугето инвестираат во сопствените капацитети и во градењето на сопствени бизниси, ...
сите 8 | | | веќе видена

Банките целат кон задржување на своите клиенти, но мора да се посочи дека кај нас каматните стапки се високи, вели Неби Хоџа, претседател на Стопанската комора на Северозападна Македонија. -Кај нас за да се успее во бизнисот нормално секој си има некој таргет за заработка, за да ја постигне целта, но кај нас каматните стапки на банките се уште се на високо ниво. З емајќи ги во обзир стапките во европските земји кои изнесуваат од 1 до 2%, па споредено со тоа, ние сме се уште на високо ниво. Во овие кризни времиња за нашите компании ова значи една ситуација каде што им се остава малку простор за заработка, изјави Хоџа во „Отвореното студио“ на ТВ Нова. Според него, заработката на банките е дуплирана во однос на приватните бизниси во Македонија каде што во вакви ситуации особено малите и средните бизниси едвај опстојуваат. -Треба да се воздржат од тие каматни стапки, дури и да размислат да ги намалат, а не да ги зголемат каматите зошто знаеме дека централната банка ја зголеми нивната стапка значи на банките им ...
сите 49 | | | веќе видена

Прекрасен рецепт за сите љубители на пилешко месо. Месото подготвено на овој начин е сочно и неверојатно вкусно … Потребно е: 4 поголеми црвени пиперки бабури 4 парчиња пилешки гради 100 гр свеж спанаќ неколку лажици маслиново масло по вкус мелен сув зачин, бибер 4 чешниња лук 300 гр моцарела, изрендана Подготовка: – Пиперките измијте ги, избришете ги и одсечете им ги врвовите и исчистете ги семките. Наредете ги во плитка тава и ставете ги да се печат во рерна на горната решетка 10-15 минути. – Додека се печат пиперките, подгответе го месото. Измијте го белото месо, исушете го, ставете го во подебела пластична кеса и истолчете ги со дрвен чук, но не многу тенко. Месото посипете го со мелен сув зачин и бибер и секои парче премачкајте го со по една лажица маслиново масло. Сега одозгора посипете ги со ситно сецканиот лук. – Измијте го спанаќот, исечете ги дршките и грубо исечете го. По една рака од спанаќот распоредете на секое парче месо, а над спанаќот и од ренданата моцарела (оставете малку од моцарелата). – ...
сите 43 | | | веќе видена

Во Босна и Херцеговина живеат највисоките луѓе во светот со просечна висина од 177,8 сантиметри, а по неа следат жителите на Холандија, кои се со просечна висина од 177,2 сантиметри и на Црна Гора со 177 сантиметрим, покажуваат податоците „Ворлд Атлас“. Како што јави босанскиот портал Кликс, во истражувањето на „Ворлд Атлас“ се наведува дека висината на луѓето зависи од генетиката, но и начинот на живот и исхраната на населението на одредени подрачја. Список на земји каде жителите се највисоки: 1. Босна и Херцеговина (177,8 cм) 2. Холандија (177,2 cм) 3. Црна Гора (177 cм) 4. Данска (177 cм) 5. Норвешка (175,3 cм) 6. Германија (174,5 cм) 7. Литванија (174,5 cм) 8. Србија (174 cм) 9. Шведска (174 cм) 10. Финска (174 cм)
| | веќе видена

Бизнисот долг период наназад алармира дека оваа политичка криза ќе има долгорочни негативни ефекти врз стопанството во целост изјави во „Отвореното студио“ на ТВ Нова Даниела Арсовска, претседател на сојузот на стопанските комори. -Се обидуваме да им дадеме на знаење на политичките чинители на кризата дека она што се случува во политиката ќе има последици кои ќе произлезат од целата оваа нестабилност, во економијата, стопанството и бизнисот. Тие ќе бидат долгорочни. Треба да се размисли дека можеби не станува збор за години туку можеби ќе се одрази и во деценијата која што следува, изјави Арсовска. Таа појаснува дека инвестициите се еден само еден дел кој ќе биде опфатен од кризата, но таа влијае и на неефектуирањето на зацртаните планови на стопанството, а влијание и на економскиот раст. -Освен ова, намалувањето на невработеноста е исто така аспект кој треба да се земе в предвид. Не може да се говори за нови вработувања кога постои веројатност дека нема да се отвараат нови работни места како резултат на ...
сите 49 | | | веќе видена

Ветеранот од Брегот на слоновата коска, Јаја Туре изрази желба да остане во редовите на англискиот клуб Ливерпул и во наредната сезона. Туре, кому со тимот од „Енфилд’’ му истекува договорот, изјави дека доколку управата реши да ја продолжи соработката со него ќе ја почитува секоја одлука на тренерот Јурген Клоп. „Уживам во Ливерпул, бидејќи навивачите, но и целокупната атмосфера во тимот го прават овој клуб најдобар во светот. Имам желба да останам, но ќе видиме како ќе одлучи управата. Клоп е еден од најдобрите светски тренери, и доколку ја продолжиме соработката ќе ја почитувам секоја негова одлука’’, изјави Туре по враќањето во Ливерпул, откако неговата екипа пред два дена загуби во финалето на Лига Европа од Севилја. Во својата богата карира Јаја Туре за Ливерпул одигра 70 натпревари на кои постигна само еден гол, а во Премиер лигата ги носеше и дресовите на Арсенал и Манчестер Сити.
сите 13 | | | веќе видена

Во првиот квартал и месец април годинава, износот на наплатените даноци е повисок споредено со истиот период лани, изјави за ТВ Нова Кирил Миновски, директор на Управата за јавни приходи. – Податоците од 2015 година покажуваат задоволително ниво на наплата на даноците, а и добар тренд на наплата во првиот квартал од оваа година и месец април. Наплатата се движи во предвидените проекции и апсолутниот износ на наплата е зголемен во однос на истиот период во 2015 година, изјави Миновски. Според него, параметрите за овој прв временски период од годината не покажуваат тренд на намалување на даноците. -Во економијата е познато дека психологијата има големо влијание, пред сè во делот на потрошувачката. Знаеме дека во 2008 имаше светска економска криза чии последици беа почувствувани и во нашата земја, вели Миновски.
сите 8 | | | веќе видена

Без електрична енергија утре од 6.30 до 7.30 часот ќе останат корисниците од Момин Поток, дел од булеварот „Босна и Херцеговина“ и дел од потрошувачите во Визбегово. Како што информира РЦУК на Град Скопје, прекините се поради технички зафати во електромрежата.
сите 28 | | | веќе видена

Младата пејачка Деми Ловато по успешната кариера, пред неколку години го допре дното: имаше проблеми со нарушена исхраната, со самодовербата и најлошо од се, со зависностите. Во едно неодамнешно интервју таа се потсети на најтешките денови кога во 2010 година заврши на одвикнување од алкохол и дрога. Поради тоа и денес тоа се плаши да излегува и да оди на забави за да не подлегне повторно на искушението. – На потежок начин морав да научам дека излетувањата не се за мене. Некои луѓе можат да се забавуваат и да не подлегнат на пороци, но не и јас, призна таа во интервкуто за „Рафинери 29“. Уште како тинејџерка Деми почнала да користи дрога, а работите набрзо излегле од контрола. Таа прознава дека без кокаин не можела да издржи ниту еден час и дека одбивала секаква помош од семејството, пријателите или соработниците. – Пред лекувањето бев една од оние луѓе на кои едноставно не им беше грижа за ништо. Беа ноќни кошмари да се работи со мене, вели 23-годишната Деми. Сепак, таа замина на одвикнување, кога почнаа и ...
сите 6 | | | веќе видена

Младите фудбалски селекции на Македонија за играчи до 14 и до 15 години ги совладаа своите врсници од Белорусија. На тренинг центарот „Петар Милошевски” во комплексот на Фудбалската федерација на Македонија денеска беа одиграни последните натпревари во рамките на УЕФА развојниот турнир за академии. Во последното коло на турнирот силите ги одмерија академиите на Македонија и Белорусија за фудбалери до 15 години и до 14 години. На првиот натпревар за фудбалери до 15 години, академија на Македонија предводена од тренерот Звонко Златановски забележа победа на академијата на Белорусија со 3:1. Головите за црвено-жолтите ги постигнаа Небуш Нухи, Емил Скоко и Баки Исмаили. Во натпреварот за играчи до 14 години, Македонија убедливо со 3:0 ја победи Белорусија. Во овој дуел посебно се истакна младиот Стефан Ѓорѓиев кој успеа на два пати да се запише во листата на стрелци, додека третиот гол го постигна Харбин Речица.
сите 7 | | | веќе видена

Ден пред одигрувањето на вториот натпревар од финалето на Кошаркарскиот шампионат на Македонија меѓу Куманово и МЗТ Скопје Аеродром, управата на кумановската екипа преку соопштение побара од своите навивачи, но и сите актери на утрешниот меч фер и коректна спортска атмосфера, со цел, како што се вели во соопштението, кумановчани да покажат дека се најкошаркарскиот град во Македонија. Куманово натправи „брејк“ на првиот меч во Скопје по што оствари предност од 1:0 во победи во серијата подобар до три. Токму затоа утрешниот втор дуел е исклучително значаен за двете екипи, а кошаркарите, но и сите актери ќе бидат под голем притисок. Со цел да се избегнат несакани ситуации, по кои би следувале и строги санкции, од КК Куманово апелираат: „Им се заблагодаруваме на нашите верни навивачи кои ни дадоа огромна поддршка на претходните натпревари во Скопје, на кои и ние на најдобар начин возвративме. Воедно, изразуваме благодарност до управата на МЗТ Скопје, која ги отвори вратите за кумановчани и создаде услови за ...
сите 5 | | | веќе видена

На иницијатива на директорот на „Спортска академија“, Дејан Јовановски, првата генерација матуранти од оваа образовна институција денеска присуствуваше на „Отворениот ден“ и запознавање со програмите за студирање на Факултетот за физичко образование, спорт и здравје (ФФОЗС). Оваа можност беше искористена за обраќање на првите луѓе на ФФОЗС кон актуелните млади спортисти кои се пред голема одлука за сопствената академска кариера. Деканот Вујица Живковиќ ја поздрави иницијативноста и залагањата на Јовановски, посочувајќи ја нашата кошаркарска легенда како пример за идните генерации. Тој ја потенцираше улогата на ФФОСЗ како нивна матична средина, каде што секогаш имаат отворени врати за едукација, но и за совети околу сопствените кариери, тренинг и исхрана. -Најбитна е нашата двојна улога, од една страна како место за секој спортист кој сака да напредува во кариерата, но од друга страна да биде подготвен за она што го очекува натаму во животот откако ќе заврши со активното бавење со спорт. Оние спортисти кои ќе ...
сите 5 | | | веќе видена

Со околу триста илјади евра инвестиција, денеска започна доградбата на кавадаречката гимназија „Добри Даскалов“. Според градоначалникот на Кавадарци Александар Панов ова е почетокот на изградба на уште еден капитален објект во градот. – По изградбата на неколку фасади на училишта, стартуваме со доградба и промена на покривната конструкција. Со оваа и инвестицијата во ООУ „Тоде Хаџи Тефов“ и во СОУ „Киро Спанџов – Брко“, го означуваме крајот на големите инвестиции во воспитно образовните институции, нагласи Панов. Според директорката на гимназијата Невенка Поп Ангелова, ова за учениците и вработените ќе значи континуирано подобрување на условите за настава. – По 40 години ова е прв посериозен проект и зафат што значи докомполетирање на условите за учење во една смена, што значи ќе се вклопиме и во проектот за енергетската ефинасност, нагласи директорката.
сите 2 | | | веќе видена

Ирската пејачка Шинед О’Конор „исчезна“ од Фејсбук, откако претходно објави неколку вознемирувачки пораки, од кои една гласеше: „Подобро сите да се молат да починам“. Како што објавија американските медиуми, официјалната страница на Фејсбук на пејачката е недостапна, но засега не е познато дали Шинед самата го избришала профилот или тоа го направиле администраторите на социјалната мрежа. Фејсбук минатата година времено го исклучи профилот на Шинед по нејзините најави дека ќе се обиде да изврши самоубиство со предозирање. За време на викендот пејачката беше прогласена за исчезната, но неколку часа подоцна американската полиција соопшти дека О’Конор била пронајдена во едно предградие на Чикаго. Пријателите и обожавателите веќе подолго време стравуваат за нејзиниот живот, имајќи ги предвид самоубиствените тенденции на пејачката, а најновото „исчезнување“ од Фејсбук само дополнително ги поттикна стравувањата.
| | веќе видена

Студентите од странство од Универзитетот за информатички науки и технологии „Свети Апостол Павле“ од Охрид со пригодна манифестација утре по четврти пат ќе го одбележат Светскиот ден на културна разновидност. Во рамки на свеченоста предвидена за напладне на Градскиот плоштад во Охрид студентите ќе ги презентираат културните специфики на државите од кои доаѓаат. Програмата вклучува претставување на десетина земји од Азија, Африка и Европа, преку претставување на национални носии, специјалитети од нивните национални кујни и изведување на традиционални песни и танци. Присутните ќе имаат можност да ги вкусат националните јадења и да се фотографираат со студентите облечени во нивните традиционални национални носии. Имајќи предвид дека на Универзитетот „Св. Апостол Павле“ работат и студираат професори и студенти од 40-тина држави, тој претставува уникатна високообразовна установа со истакнат мултикултурен профил.
сите 24 | | | веќе видена

Тестенини во комбинација со сланина и зрна грашок… Потребно е: 150-175 гр грашок (може и смрзнат, претходно бланширан во врела вода) 1 чешне лук, ситно сечкано 150 мл пилешка супа од коцка (или вода) 2 лажици свеж и ситно сечкан магдонос 100 гр сланина, исечена на тенки и долгнавести парчиња 100 мл неутрална хопла 500 гр таљатели сол и бибер путер малку маслиново масло Подготовка: – Во тенџерче ставете една коцка путер и малку маслиново масло. Кога ќе се растопат и загреат, ставете ги грашокот и лукчето. По неколку минути, кога лукчето ќе пушти арома, ставете ја пилешката супа. Зачинете со сол и бибер и гответе 5-8 минути, додека да испари течноста. – Ставете половина од хоплата и кога ќе почне да врие, додадете ја сланината. Оставете да врие неколку минути и тргнете од оган. На крај, додадете го магдоносот. – Сварете ги таљателите според упатството на пакетчето. Кога ќе бидат сварени, убаво исцедете ги и зачувајте една чаша од водата во која се вареа (во случај да е сосот многу густ и да сакате да го ...
сите 27 | | | веќе видена

next