Линдзи Вон и Кјетил Јансруд победници во спуст

СКИЈАЊЕ Заврши сезоната во најатрактивната дисцилина , малите глобуси за Јансруд и Вон Норвежанецот Кјетил Јансурд е победник на денешниот спуст од Светскиот куп возен во францускиот зимски центар Мерибел со што стигна до малиот кристален глобус во оваа алпска дисциплина.Јансурд патеката ја помина со време 1:40.86 минути, пред Дидие Фаго (Швајцарија) кој имаше време 1:41.10 и Георг Штрајтбергер со време 1:41.17.Ова беше последна трка сезонава во спуст, дисциплина во која Јансурд има освоено вкупно 605 бода. На второто место е Ханес Рајхелт (Австрија) 511 бода, третопласиран е Џилермо Фаје (Франција) со 389 бодови.Во Генералниот пласман од Светскиот куп води Марсел Хиршер (Австрија) со 1.248 бода, пред Јансурд со 1.184 и Алексис Пинтуро со 898 бодови. Американката Линдзи Вон е победничка на последниот спуст сезонава возен во францускиот скијачки центар Мерибел. По денешната победа, рекордна 66.та, Вон го освои кристалниот глобус во овааа дисциплина, седми пат во нејзината кариера.Победничкото време на Вон ...
| | веќе видена | слични

Марсел Хиршер триумфално ја заврши сезоната во Светскиот куп во алпско скијање. Австриецот го освои првото место на последниот слалом што се возеше во Мерибел. Хиршер во двете трки имаше вкупно време од 1 минута 33 секунди и 53 стотинки и за 83 стоти дела беше побрз од Италијанецот, Џулијано Рацоли додека трет низ целта мина Александер Хорошилов од Русија. Хиршер го освои малиот кристален глобус во слалом со 614 бода, 25 повеќе од директниот конкурент Феликс Нојројтер. Во генералниот пласман за Светскиот куп, Хиршер триумфираше со 1448 бода пред Кетил Јансруд од Норвешка со 1288, а сезоната на третото место ја заврши Французинот, Алексис Пинтуро.
| | веќе видена | слични

Австриската скијачка Ана Фенингер победи на последната велеслаломска трка сезонава што се одржа во француски Мерибел и на тој начин го освои големиот Кристален глобус. Фенингер славеше пред сонародничката Ева-Марија Брем и Словенката Тина Мазе, која ја победи во битката за титулата во генералниот поредок од Светскиот куп. Австријката пред оваа трка имаше 18 бодови помалку од Мазе, но со оваа победа успеа да ја мине Словенката и на крајот да слави со 22 бода предност, а воедно и да го освои малиот кристален глобус во велеслалом. На тој начин Фенингер само ја потврди апсолутната доминација на Австрија во Светскиот куп, со оглед на тоа што кај мажите оваа сезона големиот Кристален глобус го освои Марсел Хиршер.
| | веќе видена | слични

Австријката Ана Фенингер триумфираше на последниот велеслалом сезонава и на крајот го освои големиот кристален глобус како најдобра во Светскиот куп. Фенингер во двете трки постигна вкупно време од 2 минути 26 секунди и 91 стотинка и за 38 стоти дела беше побрза од сонародничката Марија Ева Брем додека третото место и припадна на Тина Мазе. Со овој триумф Фенингер ја одбрани титулата во Светскиот куп со 22 бода повеќе во однос на Мазе додека сезонава на третото место ја заврши Линдзи Вон. Во редоследот за велеслалом првото место и припадна на Фенингер, која триумфираше пред Брем и Шифрин.
| | веќе видена | слични

Хиршер, кој беше крунисан како шампион од Светскиот куп по саботниот велеслалом, доминираше во последната трка од сезоната за да симне Германецот Феликс Нојројтер од врвот во слаломот. Австриецот стигна до осмата победа оваа сезона со комбинирано време од 1:33.53, за дури 0.83 секунди подобро од поранешниот олимписки шампион во слалом, Италијанецот Џулијано Рацоли, додека трет беше Русинот Алексис Хорошилов. Со победата од 23 поени пред Нојројтер, Хиршер има три кристални глобуси - во генерален пласман, во велеслалом и во слалом. - Едноставно немав избор. Требаше да бидам прв или втор за да го победам Феликс, така што тактиката беше јасна. Јас и Феликс сме добри пријатели и затоа не можам да се радувам целосно. Ова е третпат да го освојувам купот од пред неговиот нос - вели Хиршер. Фенингер повторно е „скијачка кралица“ (Фото: ЕПА) Во женска конкуренција, Ана Фенингер го одбрани големиот трофеј и титулата во велеслалом по победата со 0.38 секунди пред сонародничката Ева-Марија Брем, нејзината единствена ...
| | веќе видена | слични

Младиот австриски скијач Марсел Хиршер влезе во историјата на алпското скијање со освојување на овогодишениот кристален глобус во генералниот пласман. Тој успеа по четврти пат едноподруго да го освои ова големо признание освојувајќи најголем број бодови во Светскиот куп. Хиршер на вчерашниот велеслалом го освои четвртото место што му беше доволно да ја зболеми предноста на 60 бодови пред најголемиот конкурент Кјетил Јансруд од Норвешка. Јансруд на денешната трка во слалом нема да настапи бидејќи неговото правило е да никогаш не настапува во најтешката техничка дисциплина и со тоа му озвожи на 26-годишниот Хиршер на трка пред крајот се радува и за првото место во генералниот пласман. Хиршер покрај освојување на големиот кристален глобус тој беше најдобар и во дисциплината велеслалом, а останува во трката и во слалом да се заќити со најсјаното одличје. Сега Хиршер заостанува само еден кристален глобус засд легендарниот Марк Џирардели кој во својата кариера пет пати му се радувал на првото место во Светскиот ...
| | веќе видена | слични

Австриската скијачка Ана Фенингер триумфираше на денешната последна трка во сезоната и со тоа се избори за два трофеи во еден ден. Победата и го запечати триумфот и Кристалниот глобус во генералниот пласман, но и во велеслалом, дисциплина која се возеше денеска. Таа славеше со време 2:26,91, 38 стотинки побрзо од второпласираната Ева Марија Брем која и беше директен конкурент во велеслалом. Третото место го освои Тина Мазе која и конкурираше во генерален пласман. Словенката влезе во денешната трка со 18 бода предност пред Фенингер, но нејзината конкурентка за победата освои 100 бода, а Мазе само 60 и ја загуби борбата за титулата. Со ова, Фенингер ги одбрани титулите и во велеслалом и во генерален пласман кои ги освои минатата сезона. ПЛАСМАН ОД МЕРИБЕЛ 1. Ана Фенингер Австрија 2:26,91 2. Ева Марија Брем Австрија 2:27,29 3. Тина Мазе Словенија 2:27,37 4. Сара Хектор Шведска 2:28,46 5. Линдси Вон САД 2:28,61 ГЕНЕРАЛЕН ПЛАСМАН 1. Ана Фенингер Австрија 1.553 бода 2. Тина Мазе Словенија 1.531 3. Линдси Вон САД ...
| | веќе видена | слични

Откако вчера го освои Кристалниот глобус во генерален пласман, австрискиот скијач Марсел Хиршер триумфираше и во Светскиот куп во слалом. Тој победи на трката во францускиот Мерибел со 83 стотинки побрзо време од Џулиано Рацоли. Сепак, голема работа му заврши досегашниот лидер Феликс Нојројтер кој имаше катастрофална трка и го освои 12. место за што му припаднаа само 22 бода. Инаку, оваа сезона за Хиршер беше најуспешна во кариерата. Освен во слалом и во генералниот пласман, тој триумфираше и во велеслалом. ПЛАСМАН ОД МЕРИБЕЛ 1. Марсел Хиршер Австрија 1:33,53 2. Џулиано Рацоли Италија 1:34,36 3. Александер Корошилов Русија 1:34,62 4. Алексис Пинтор Франција 1:34,64 5. Андре Мирер Шведска 1:34,70 КОНЕЧЕН ПЛАСМАН ВО СЛАЛОМ 1. Марсел Хиршер Австрија 614 бода 2. Феликс Нојројтер Германија 591 3. Александер Корошилов Русија 485 4. Хенрик Кристоферсен Норвешка 463 5. Фриц Дофер Германија 451
| | веќе видена | слични

Австриецот Марсел Хиршер стана првиот маж во алпското скијање, кој освоиил четири големи кристални глобуси во Светсскиот куп едноподруго. Неговиот најголем конкурент, Кјети лЈнасруд не настапи на слаломската трка во Марибел, која се одвива денеска и со тоа ги реши дилемите пред крајот на календарот. На вчерашниот велеслалом Хиршер заврши четврти и дојде до 60 бода водство пред Јансруд, кој беше дури 11-ти. Сите нагодуваа дали можеби Јансруд ќе ја прекрши својата практика да не скија слаломи, меѓутоа ниту борбата за Светскиот куп не го поколеба, затоа што сепак, шансите му беа минимални. Тој требаше да заврши најмалку втор, а Хиршер не требаше да биде повисоко пласиран од седмото место. Хиршер стана еден од петте луѓе во историјата кои освоиле четири големи кристални глобуси во кариерата и со 26 години и одлична форма сериозно му се закани на Марк Џирардели од Луксембург. „Официјално сум победник. Многу ми е мило, ова е неверојатно. Притисокот сега целосно исчезна“ , изјави Хиршер. Тој победи на седум трки ...
| | веќе видена | слични

Марсел Хиршер ја продолжува доминацијата во Светскиот куп во алпско скијање каде и оваа сезона ја заврши со освојување на Големиот кристален глобус. Австриецот ја потврди победата на една трка до крајот, односно утрешниот слалом на кој нема да учествува неговиот директен ривал, Кјетил Јансруд. Хиршер има 60 бодови повеќе од Јансруд, но Норвежанецот денеска објави дека нема да се натпреварува во дисциплината во која нема посакувани резултати, истовремено потврдувајќи ја четвртата титула по ред за Хиршер. Следната сезона, Хиршер ќе се обиде да се израмни со Марк Џирардели кој е единствениот со пет светски титули во Светскиот куп, a веќе влезе во историјата како прв скијач кој освоил четири титули по ред.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Ако ти со советот сте ја пуштиле Катица, да знаеш дека од гаќи ќе ве истресам цел совет со финансиска истрага. Заради судии како Вас, никогаш нема во ЕУ да ...
сите 322 | | | веќе видена

Пред почетокот на Самитот на Европската Народна Партија остварив средба со претседателот на Европската Комисија и иден претседател на Европската Народна ...
сите 407 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи целосно ги демантира дезинформациите пласирани во одредени медиуми за некаква изградба на кампови за мигранти на ...
сите 313 | | | веќе видена

Според најновите податоци на Државниот завод за статистика, просечната плата во септември годинава бележи ираст од 4,4 отсто и изнесува 25.435 денари што е за ...
сите 158 | | | веќе видена

Првата тура повратни пари од данокот за додадена вредност кај граѓаните кои скенираа фискални сметки во рамки на проектот „Мој ДДВ“, во вкупен износ од 3 ...
сите 53 | | | веќе видена

Државата има максимална флексибилност, секогаш можеме да направиме ребаланс, да интервенираме со средства, ликвидноста на државата е голема. Народната банка ги ...
сите 125 | | | веќе видена

По одложувањето на почетокот на пристапните преговори со ЕУ, премиерот Зоран Заев во раскажа дека француското вето го уништило психолошки.„Тоа ме уништи ...
сите 328 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Линдзи Вон и Кјетил Јансруд победници во спуст

Од:
До кого (е-маил):
Порака: