Мазе

  во

  Израел спроведе воздушни напади над две локации каде се наоѓале две раководни лица на милитантната група Исламик Џихад во Газа и Сирија, во еден од ретките ...
  сите 95 | | | веќе видена

  Микаела Шифрин (24) ја забележа 40-та слаломска победа (викендов во Андора) во кариерата во Светскиот куп (СК) во алпско скијање, со што, според бројот на ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Словенката Илка Штухец го задржа тронот во најбрзата алпска дисциплина откако го одбрани златото во спуст освоено пред две години во Сент Мориц триумфирајќи ...
  сите 21 | | | веќе видена

  Силни експлозии го потресоа сирискиот воен аеродром во близина на Дамаск во текот на ноќта.Државните медиуми соопштија дека експлозите се случиле во депото за муниција, иако според други извори аеродромот бил цен на узраелски воздушен напад. “Воздухопловната база Ал Мазе, во западното предградие на главниот град, беше цел на "можна израелска ракета, која го погоди складиштето за муниција и ги предизвика последователните експлозии", изјави Рами Абдел Рахман, шеф на Сириската опсерваторија за човекови права за новинската агенција АФП. Опсерваторијата соопшти дека во експлозиите има загинати и повредени.Официјалната официјална новинска агенција Сана се повикува на извори од военото воздухопловство според кои немало"израелска агресија" насочена кон воздухопловната база. Изворот вели дека експлозиите биле предизвикани од "електричен краток спој" во складиштето за муниција таму. Очевидци соопштија дека звукот на експлозиите се слушал во Дамаск и дека виделе чад и пламен што се издигале над аеродромот.
  сите 14 | | | веќе видена

  Силни експлозии го потресоа сирискиот воен аеродром во близина на Дамаск во текот на ноќта. Државните медиуми соопштија дека експлозите се случиле во депото за муниција, иако според други извори аеродромот бил цен на издраелски воздушен напад. “Воздухопловната база Ал Мазе, во западното предградие на главниот град, беше цел на “можна израелска ракета, која го погоди складиштето за муниција и ги предизвика последователните експлозии”, изјави Рами Абдел Рахман, шеф на Сириската опсерваторија за човекови права за новинската агенција АФП. Опсерваторијата соопшти дека во експлозиите има загинати и повредени. Официјалната официјална новинска агенција Сана се повикува на извори од военото воздухопловство според кои немало”израелска агресија” насочена кон воздухопловната база. Изворот вели дека експлозиите биле предизвикани од “електричен краток спој” во складиштето за муниција таму. Очевидци соопштија дека звукот на експлозиите се слушал во Дамаск и дека виделе чад и пламен што се издигале над аеродромот.
  сите 10 | | | веќе видена

  Вчера беше одиграно последното 42 коло од италијанската Серија Б, а Парма му се придружи на Емполи како директен патник во друштвото на најдобрите во Италија. Сепак, „млекарите“ немаа се во свои раце. На Парма и беше потребна победа против Спезија и кикс на Фросиноне против Фоџа. Парма својот дел рутински го одработи и ја совлада Спезја на гостински терен со 2:0. Вистинска драма беше видена на натпреварот помеѓу Фросиноне и Фоџа. Фоџа поведе во 35 минута преку Мазе, Пагани изедначи во 68 минута на 1:1. Во 73 минута Рубин неспретно ја погоди сопствената мрежа и го доведе Фросиноне во предност, сонот на Парма за директен пласман во тој момент скоро и да се сруши. Никој не очекуваше дека Фоџа ќе постигне гол до крајот, но тоа се случи! Роберто Флориано погоди за 2:2 и тоа со мајсторски лоб удар, гол со кој ја испрати Парма во Серија А. Видео: Мајсторскиот лоб во 90-та минута кој за Парма значеше враќање во Серија А
  сите 25 | | | веќе видена

  Американката Микаела Шифрин и Австриецот Марсел Хиршер не само што ги освоија големите кристални глобуси за најдобри во скијачката сезона во Светскиот куп (СК), туку поставија и нови рекорди според заработката од настапите во трките за СК. И во двете конкуренции тие победија убедливо.Шифрин за само 977,88 франци го надмина досегашниот рекорд во премии од СК на Словенката Тина Мазе од 2013 година. Според податоците на Интернационалната скијачка федерација (ФИС) Шифрин заработила точно 702.774,88 франци за пласманите во трките сезонава.Но кога Мазе го постави досегашниот рекорд во премии, наградите од трките беа помали (на пример, најчесто сезонава се добиваа по 45.000 франци за победа, наспроти наградите за прво место од во најголемиот број случаи по 35.000 за триумф во сезоната кога Мазе беше убедливо најдобра скијачка). Во таа сезона Мазе беше доминантна и освои рекорден број поени, 2.414 (Шифрин сезонава 1.773 поени).Американката сезонава освои повеќе пари отколку следните две на таа листа (Венди Холденер ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Американката Микаела Шифрин на 22 години е најдоминантна светска алпска скијачка и воопшто светска спортистка во моментов, речиси недостижна за своите колешки. Таа победи во ноќниот вторнички слалом во Флакау, Австрија, петти пат во низа сезонава (на премиерниот слалом во Леви, Финска, беше втора, зад Петра Влхова од Словачка) и е првата скијачка на која тоа ѝ успева по 20-годишна пауза, по Германката Катја Зајцингер во 1997-та.За Шифрин тоа беше осма победа на последните девет трки, 10-та сезонава, 30-та слаломска, вкупно 41-ва во Светскиот куп, во кој води убедливо со 1.381 поен. Таа е на добар пат да ги надмине рекородните 2.414 поени на Словенката Тина Мазе од 2013 година. Шифрин се израмни со легендарната Австријка Анемари Мозер-Прел според бројот на победи во Светскиот куп, 41 пред навршени 23 години. На таа возраст нејзината сонародничка Линдзи Вон, рекордерката со 78 победи, имаше забележано само седум победи.На скиите што ги користи, како и на заштитниот шлем на главата, Шифрин повеќе години го има ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Мислам дека Микаела Шифрин е една од најдобрите алпски скијачки на сите времиња. Таа има ретко видена координација, баланс, динамична е, интензивна, многу е фокусирана и е во комбинација за триумф на секоја трка. Таа е толку добра што мислам дека има шанси да освои медали во сите пет дисциплини на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, вели за својата сонародничка олимпискиот и светски првак Американецот Боде Милер (40).Шифрин има вкупно 38 победи во Светскиот куп (28 во слалом, пет во велеслалом, три во паралелслалом и по една со спуст и во алпска комбинација) и е шеста на вечната листа, зад Линдзи Вон (78 победи), Мозер-Прел (62), Френи Шнајдер (55), Ренате Гечл (46) и Ања Персон (42 триумфи). Во машка конкуренција рекордер е Швеѓанецот Ингемар Стенмарк, со 86 триумфи во СК.Сезонава Шифрин веќе забележа седум победи (три во слалом, две во паралелслалом и по една во велеслалом и во спуст), на 14-те извозени трки и има 1.081 поен, речиси двојно повеќе од Германката Викторија Ребенсбург (510) и од Петра Влхова ...
  сите 33 | | | веќе видена

  Германката Викторија Ребензбург покажа дека е апсолутната фаворитка за олимпиското велеслаломско злато во Пјеонгчанг во февруари, откако во американскиот Килингтон стигна до својата втора победа во втората трка во велеслалом од Светскиот куп. До 15. победа во кариерата, олимписката шампионка од 2010 година, стигна откако на ски-центарот во Вермонт, на Источниот брег на САД, постави најдобро време и во првото и во второто возење за триумф пред Американката Микаела Шифрин и италијанската ветеранка Мануела Мелг. Ребензбург сега е првата скијачка која победува на првите две велеслаломски трки од една сезона од Светскиот куп по Словенката Тина Мазе во 2012/13 (Мазе тогаш победи на четири во низа). Шифрин ќе има шанси да ја брка првата победа оваа сезона утре, кога на истата патека се вози слаломска трка. Viktoria Rebensburg makes it 2/2! ⛷ The German is victorious in the giant slalom in Killington pic.twitter.com/SRNysA54uP — Eurosport UK (@Eurosport_UK) November 25, 2017 Првата трка за Ребензбург, Вон со ...
  сите 21 | | | веќе видена

  Канаѓанецот Патрик Мазе се нашол во неудоумица што да направи со предметот кој го нашол на улица. Минатиот четврток додека возел до работа во нивата здогледал куќа. Три дена откако ја открил чудната куќичка која уште се наоѓала кај неговата нива одлучил да ги праша своите Фејсбук пријатели што да прави.
  сите 3 | | | веќе видена

  Канаѓанецот Патрик Мазе се нашол во неудоумица што да направи со предметот кој го нашол на улица. Минатиот четврток додека возел до работа во нивата здогледал куќа. Три дена откако ја открил чудната куќичка која уште се наоѓала кај неговата нива одлучил да ги праша своите Фејсбук пријатели што да прави.
  сите 4 | | | веќе видена

  Американката Микаела Шифрин сезонава заработи најмногу од наградите за победите и пласманите на трките од Светскиот куп (СК) во скијање, точно 597.692 швајцарски франци, објави Интернационалната скијачка федерација (ФИС). Кај мажите на оваа листа победи уште еден годинашен шампион во генералниот пласман, Австриецот Марсел Хиршер, со 528.878 франци.Последниве години рекордер(ка) на листата со награди е Словенката Тина Мазе, со 701.797 франци, кога доминира во сезоната 2012/2013, а нејзината заработка таа сезона беше колку следните три скијачки на листата заедно (Ана Фенингер, Шифрин и Линдзи Вон).Заработките од награди на најдобрите скијачи последниве сезони се движат горе-долу околу 500 илјади франци. Колку за споредба со еден друг индивидуален спорт, еден од водечките тенисери, на пример, во првите три месеци од годинава заработил над три милиони франци од награди од турнирите (податок достапен на интернет-страницата на АТП). Хиршер, пак, кој последниве шест сезони е најдобар светски скијач, од тие шест ...
  | | веќе видена