Вон победи и во супервелеслалом

Американката Линдзи Вон го освои малиот Кристален глобус во супервелеслалом за оваа сеозна, откако победи на трката во Мерибел. Вон го освои петтиот кристален глобус во оваа дисциплина, кој е вкупно 19-ти во нејзината кариера, откако во средата ја прослави севкупната победа во спуст за оваа сезона. Американката победи во супервелеслаломската трка со време од 1:07.70 минути и го подобри рекордот според бројот на победи во Светскиот куп на 67. Зад Вон трката ја завршија Ана Фенингер (1:08.19) и Тина Мазе (1:08.50), овое две скијачки водат голема борба за севкупна победника во Светскиот куп. На две трки до крајот Фенингер води со 1453 бодови, 32 повеќе од Мазе.
| | веќе видена | слични

Австријците слават, Ана Фенингер и Марсел Хиршер се освојувачи на големите кристални глобуси наменети за најдобрите во Светскиот скијачки куп Марсел Хиршер СКИЈАЊЕ - ЗАВРШИ СВЕТСКИОТ КУП Хиршер (26) четврти пат во низа е најдобар во Светскиот куп, што досега не му успеало на ниеден светски скијач. Пет победи во низа има забележано само неговата славна сонародничка, Анемари Мозер-Прел во раните 70-ти години од 20 век. Пет титули (но не по ред) кај скијачите има освоено сонародникот на Хиршер, но натпреварувајќи се за Луксембург, Марк Џирардели, од 1985 до 1993 година. Вкупно по четири титули имаат освојувано сонародникот на Хиршер, Херман Маер, Италијанецот Густаво Тени и Швајцарецот Пирмин Цурбриген. Хиршер, кој освои и два кристални глобуса, во слалом и во велеслалом, и имаше пет триумфи во велеслалом и две слалом-победи, на крајот собра 1.448 поени. Норвежанецот Кјетил Јансруд, кралот на брзините, кој исто така освои два мали кристални глобуси - во спуст и во супервелеслалом, беше втор со 1.228 поени. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Австриската алпска скијачка Ана Фенингер на последната трка возена во Мерибел во велеслалом го освои првото место со вкупно време од 2:26,91 минути и со тоа го одбрани големиот кристален глобус освоен минатата година. Најголемата конкурентка на Фенингер беше словенечката скијачка Тина Мазе која пред денешната трка заостануваше само два бода во генералниот пласман. Фенингер максимално фокусирана влезе во трката, беше најбрза и по првото возење, па триумфираше пред Ева Марија Брем и Тина Мазе. Мазе ја пропушти шансата да биде најдобра оваа сезона,а требаше само да биде подобро пласирана од Фенингер на последната трка. Така, Фенингер успеа да стигне до вкупно 1553 бода, па Мазе мораше да се задоволи само со втората позиција, откако сезонава собр 1531 бод. Ова е одлично заокружување на фантастичната сезона на Фенингер, која на Светското Првенство во Бивер крик стигна до златни медали во велеслалом и во супервелеслалом. Фенингер оваа сезона го освои и малиот кристален глобус во велеслалом и во комбинација.
| | веќе видена | слични

Австриската скијачка Ана Фенингер ја одбрани титулата во генералниот пласман во Светскиот куп и титулата во велеслаломот. Тоа беше и официјално после нејзината победа во последната велеслаломска трка која што се одржа во Мерибел (Франција). Ја помина патеката со резултат две минути, 26 секунди и 91 стотинка, второто место го освои нејзината сонародничка Ева Марија Брем со 0,38 секунди заостанување, а трета беше Тина Мазе од Словенија (+0,46 сек.) Фенингер ја одбрани титулата во Светскиот куп со 1.553 бода, 22 повеќе од Мазе, а трета заврши Американката Линдзи Вон.
| | веќе видена | слични

СКИЈАЊЕ Драматичната завршница во Мерибел и припадна на Ана Фенигер која со триумфот во велеслалом ја освои титулата во СК за алпско скијање. Австријката Ана Фенингер ја одбрани титулата во генералниот пласман во Светскиот куп со триумфот на последната трка во дисциплината велеслалом, што се возеше во францускиот зимски центар Мерибел.Ана Фенигер ја анулира предноста на Тина Мазе (Словенија) од 18 бодови во пресрет на трката и со 22 бода повеќе стигна до вредниот трофеј. Покрај големиот Кристален глобус, Фенинегр го освои и малиот глобус во велеслалом, повторувајќи го успехот од лани.На подиумот меѓу победничката Фенингер и третопласираната Мазе место имаше за второпласираната Ева-Марија Брем (Австрија). Пласман велеслалом: 1. Фенингер 542 бода2. Брем 4363. Микаела Шифрин (САД) 357Генерален пласман во Светскиот куп: 1. Фенингер 1553 бода2. Мазе 15313. Линдзи Вон (САД) 1087 Зимски спортови
| | веќе видена | слични

Австриецот Марсел Хиршер со победа и со мал кристален глобус во слаломот го украси триумфот во Светскиот куп на финалето во Марибел. Хиршер како сопственик на големиот кристал поради непојавувањето на Кјетил Јансруд на стартот, со одлично второ возење ги надмина сите конкуренти и со 83 стотинки го остави зад себе најблискиот, Италијанецот Џулијано Рацоли. Место на подиумот имаше и за третопласираниот русин Александар Хирошилов. Досегашниот слаломски лидер Германецот Феликс Нојројтер беше 12-топласиран и не успеа да го сочува првото место и 55-те бода предност колку што имаше пред последата трка во сезоната. На крајот Австриецот имаше 23 бода повеќе од Германецот и го зграпчи и слаломскиот кристал, што е трет за него во кариерата. Трет е и оваа сезона откако го присвои и најсјајниот велеслаломски. Хиршер е најдобар светски скијач оваа сезона со 160 бода повеќе од Норвежанецот Јансруд.
| | веќе видена | слични

Двојното австриско славје го потцрта Ана Фенингер која триумфираше во последниот велеслалом во сезоната и го освои големиот кристален глобус. Во неизвесната завршница за титулата таа ја победи Тина Мазе која во Мерибел го возеше најдобриот велеслалом во сезоната, но со 46 стотинки заостанување зад Фенингер беше третопласирана што не и беше доволно за прво место. Австријката Ева Мариа Брем ја надополни радоста на Австријците откакао денеска имаше 38 стотинки послабо време зад победничката која петти пат во сезоната беше најбрза во оваа дисциплина. Фенингер втора година по ред е најдобра алпинка на планетата, а успеа да ја ја добие и теоретската битка со Брем за малиот кристален глобус во велеслаломот. На врвот во генералниот пласман фенингер има 22 бода повеќе од мазе, додека во конечниот велслаломски поредок 106 од нејзината сонародничка брем.
| | веќе видена | слични
3 копии

Австријката Ана Фенингер ја одбрани титулата во генералниот пласман во Светскиот куп со триумфот на последната трка во дисциплината велеслалом, што се возеше во Мерибел, во Франција. По денешната победа Фенигер ја анулира предноста на Тина Мазе (Словенија) од 18 бодови во пресрет на трката и со 22 бодови повеќе стигна до вредниот трофеј. Покрај големиот Кристален глобус, Фенинегр го освои и малиот глобус во велеслалом. На денешниот подиум меѓу победничката Фенингер и третопласираната Мазе место имаше за второпласираната Ева-Марија Брем (Австрија). Пласман велеслалом: 1. Фенингер 542 бода, 2. Брем 436, 3. Микаела Шифрин357,... Генерален пласман во Светскиот куп: 1. Фенингер 1.553 бода, 2. Мазе 1.531, 3. Линдзи Вон (САД) 1.087,…
| | веќе видена | слични
2 копии

Последниот ден од сезоната на зимските спортови можеше да биде голем за словенската спортска историја но алпската скијачка Тина Мазе и ски - скокачот Петар Превц, останаа без титулите во Светскиот куп, по драматична завршница. Австриската скијачка Ана Фенингер победи на последната трка во велеслалом во Марбела и ја одбрани титулата во велеслалом и генералниот поредок. Фенингер со својот петти триумф сезонава и ги урна надежите на Словенакта Тина, која на оваа трка заврши на третото место, заостанувајки 46 стотинки зад победничката. Второт место и припадна на Ева – Марија Брем со 38 стотинки полошо време од Фенингер. Австриската скијачка со оваа победа му се придружи на својот сонародник Марсел Хиршер, кој претходно на големиот кристален глобус го додаде и глобусот во слалом во машка конкуренција. Фенингер, која во последната трка влезе со два бода предност пред Тина Мазе сезоната ја заврши со 1553 бода, Словенката собра 1531. Во велеслалом Фенингер освои 542 бода, 106 повеќе од сонародничката Брем. ...
| | веќе видена | слични

По денешната победа Фенигер ја анулира предноста на Тина Мазе (Словенија) од 18 бодови во пресрет на трката и со 22 бодови повеќе стигна до вредниот трофеј. Покрај големиот Кристален глобус, Фенинегр го освои и малиот глобус во велеслалом. На денешниот подиум меѓу победничката Фенингер и третопласираната Мазе место имаше за второпласираната Ева-Марија Брем (Австрија). Пласман велеслалом: 1. Фенингер 542 бода, 2. Брем 436, 3. Микаела Шифрин357,... Генерален пласман во Светскиот куп: 1. Фенингер 1.553 бода, 2. Мазе 1.531, 3. Линдзи Вон (САД) 1.087,… 
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Синоќа завршија квалификациите за Европското првенство по што се познати 20 учесници на континенталниот собир, остануваат уште четири места кои ќе бидат ...
сите 389 | | | веќе видена

Според најновите податоци на Државниот завод за статистика, просечната плата во септември годинава бележи ираст од 4,4 отсто и изнесува 25.435 денари што е за ...
сите 241 | | | веќе видена

Првата тура повратни пари од данокот за додадена вредност кај граѓаните кои скенираа фискални сметки во рамки на проектот „Мој ДДВ“, во вкупен износ од 3 ...
сите 53 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во текот на денешниот ден оствари повеќе средби при што се сретна со шефот на мисијата на ОБСЕ во Македонија, ...
сите 63 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи целосно ги демантира дезинформациите пласирани во одредени медиуми за некаква изградба на кампови за мигранти на ...
сите 375 | | | веќе видена

Ќ.С. (31) од Скопје е еден од измамниците од случајот за кој МКД.мк пишуваше дека последниве неколку месеци биле измамени десетици хотелиери, преведувачи, ...
сите 144 | | | веќе видена

Ревизорскиот извештај на Советот за ориентација на пензиите, нарачан од владата, предвидува дека дефицитот на пензискиот систем на Франција може да достигне од ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вон победи и во супервелеслалом

Од:
До кого (е-маил):
Порака: