Мазе

  во

  Најтрофејната скијачка на Словенија, Тина Мазе и официјално стави крај на својата богата кариера.Таа беше дел од велеслаломска трка на домашен терен во Марибор и со стил се збогува од своите навивачи.На половина од патеката застана за да се поздрави со својот сопруг и тренер Андреа Маси, за потоа застана пред целната линија. Ги соблече скиите, ги зема во рака и со чекори ја мина целта за голема ерупција на трибините.Тина Мазе има 26 победи во Светскиот куп, а во 2013 го освои и Големиот Кристален глобус. Се закити со четири олимписки медали, две златни во Сочи во 2014 и две сребрени во Ванкувер во 2010 година. Таа има и четири златни и пет сребрени медили од светските првенства, што е уште еден доказ за каква скијачка станува збор.
  сите 14 | | | веќе видена

  Најтрофејната скијачка на Словенија, Тина Мазе и официјално стави крај на својата богата кариера. Таа беше дел од велеслаломска трка на домашен терен во Марибор и со стил се збогува од своите навивачи. На половина од патеката застана за да се поздрави со својот сопруг и тренер Андреа Маси, за потоа застана пред целната линија. Ги соблече скиите, ги зема во рака и со чекори ја мина целта за голема ерупција на трибините. Тина Мазе има 26 победи во Светскиот куп, а во 2013 го освои и Големиот Кристален глобус. Се закити со четири олимписки медали, две златни во Сочи во 2014 и две сребрени во Ванкувер во 2010 година. Таа има и четири златни и пет сребрени медили од светските првенства, што е уште еден доказ за каква скијачка станува збор. Еве како Мазе на несекојдневен начин стави крај на кариерата пред своите навивачи…
  сите 10 | | | веќе видена

  Тина Мазе и дефинитивно стави крај на својата фантастична кариера, откако словенечката скијачка настапи на денешната велеслаломска трка на домашен терен во Марибор. Словенката збогуваањето го изведе со стил, откако на половина од патеката застана за да се поздрави со својот сопруг и тренер Андреа Маси, за потоа да застане и неколку сантиметри пред самата целна линија, да ги соблече скиите и „пешки“ да влезе кон целната рамнина. Тина Мазе во својата кариера има 26 победи на трките во Светскиот куп, го освои и Големиот Кристален глобус во 2013 година, притоа закитувајќи се со четири олимписки медали, две златни во Сочи во 2014 и две сребрени во Ванкувер четири години претходно. Покрај тоа, Мазе има и четири златни и пет сребрени одличја на светските првенства, како доказ за големината на оваа извонредна скијачка. Zadnja utrka Tine Maze by goloviliga
  сите 16 | | | веќе видена

  Ворлеј по две возења на Златната лисица имаше 16 стотинки предност пред Италијанката Софија Гоџија, додека трета беше шампионката од Светскиот куп, Лара Гут од Швајцарија. Американката Микаела Шифрин, лидерката во генерален пласман беше четврта. Сепак, најголема ѕвезда во Марибор беше домашната скијачка Тина Мазе, која се повлече на крајот на сезоната, но своето последно пуштање во трка од Светскиот куп го имаше на патеката на која стартуваше. Мазе, која е поранешна шампионка од Светскиот куп си заминува по 401 трки од Светскиот куп и 26 победи. „Денес не ми е лесно, бидејќи ова можеби беше моето најтешко натпреварување. Но, за сите со мене е голема забава. Многу луѓе се поздравија со мене и тоа ми беше најважно. Благодарна сум за сите моменти во скијањето. За убавите и за тешките“, изјави Мазе откако смирено се спушти на патеката на која во 1999 година ја имаше првата трка од Светскиот куп. ВЕЛЕСЛАЛОМ (Ж) - МАРИБОР (СЛО) 1.Теса Ворлеј (Фра) 2:19.96 2.Софија Гоџија (Ита) +0.16 3.Лара Гут (Шва) +0.25 ...
  сите 15 | | | веќе видена

  Иако Тина Мазе е на привремена пауза, Словенија и натаму има врвна скијачка. 26-годишната, Илка Штухец победи на првата комбинација сезонава и тоа во италијански Вал ди Зер, откако славеше на двата спуста во Лејк Луис. За третата победа во кариерата, Штухец имаше 12 стотинки подобро време од Швајцарката, Гисин и 16 од Италијанката, Гоџа. По десет трки, Штухец е само петта во Светскиот куп со 153 бода помалку од првопласираната Американка, Шифрин.
  сите 14 | | | веќе видена

  Ништо не може да ги замени адреналинот и возбудувањето пред натпреварите на Олимписките игри или во Светскиот куп, но сега сум пред нови предизвици во животот. Се надевам дека на љубителите на скијањето натпреварите и натпреварувачите ќе им ги претставам од поинаква перспектива. Мојата приказна е полна со подеми и падови и сигурно нема да заврши тука. Ова е само почеток на новиот почеток, рече словенечката скијачка, една од најдобрите во историјата на скијањето, Тина Мазе (33), која замина во скијачка пензија, но потпиша договор со „Евроспорт“ и ќе биде ТВ-коментаторка.Словенката и официјално се збогува со скијањето, спорт што ѝ донесе многу радости, олимписки и светски медали. Таа престана активно да скија пред почетокот на ланската сезона, земајќи си едногодишен одмор, период во кој сакаше да го комплетира своето образование. Откако тој одмор заврши, таа објави дека нема повеќе желба и ентузијазам да тренира напорно и да скија на највисоко ниво.Во сезоната 2012/2013 Мазе триумфира во Светскиот куп, ...
  | | веќе видена

  Еуроспорт на TV Sports Awards 2016 е прогласен за најдобар спортски канал (Best Sports Broadcaster) како и наградата за канал со најдобар договор за пренос на фудбал односно наградата Best TV Football Rights Deal, што потврдува дека спортот ја препозна трансформацијата на Еуроспорт и насочувањето кон пренесување на ексклузивна спортска програма и локализирани содржини. TV Sports Awards секоја година доделува признание на најдобрите спортски медиуми, а на свеченото доделување присуствуваа претставници на најистакнатите организации и лидери од спортско-медиумската индустрија. Питер Хатон, главниот извршен директор на Еуроспорт изјави:„ Голема привилегија е две години по ред да ја добиваме оваа престижна награда. Таа покажува колку гледачите и спортската индустрија ги ценат промените кои се случуваат во Еуроспорт и нашата посветеност да осигураме врвна содржина, а во исто време да сме и локално релевантни за навивачите. Признанието за правата за пренос на Бундеслигата во Германија е сјаен пример дека нашата ...
  | | веќе видена

  Еуроспорт на TV Sports Awards 2016 е прогласен за најдобар спортски канал ( Best Sports Broadcaster ) како и наградата за канал со најдобар договор за пренос на фудбал односно наградата Best TV Football Rights Deal , што потврдува дека спортот ја препозна трансформацијата на Еуроспорт и насочувањето кон пренесување на ексклузивна спортска програма и локализирани содржини. TV Sports Awards 2016 секоја година доделува признание на најдобрите спортски медиуми, а на свеченото доделување присуствуваа претставници на најистакнатите организации и лидери од спортско-медиумската индустрија. Питер Хатон, главниот извршен директор на Еуроспорт изјави: „Голема привилегија е две години по ред да ја добиваме оваа престижна награда. Таа покажува колку гледачите и спортската индустрија ги ценат промените кои се случуваат во Еуроспорт и нашата посветеност да осигураме врвна содржина, а во исто време да сме и локално релевантни за навивачите. Признанието за правата за пренос на Бундеслигата во Германија е сјаен пример дека ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Со велеслаломските трки во машка и женска конкуренција што ќе се одржат викендов во Зелден стартува новата сезона во Светскиот куп во алпско скијање. Трофеите ги бранат Марсел Хиршер и Лара Гут, а во пресрет на новата сезона повлекување најави освојувачката на големиот кристален глобус од 2013-тата година Тина Мазе, која последната трка во Светскиот куп во кариерата ќе ја вози следната година на домашен терен во Марибор.
  сите 21 | | | веќе видена

  Словенечката скијачка Тина Мазе денеска соопшти дека дефинитвно се повлекува од настапите во Светскиот куп. "Ништо не може да ги замени настапите на Олимписките игри и Светскиот куп, но јас решив да отворам ново поглавје во мојот живот. Се надевам дека со новиот ангажман и натаму ќе го привлекувам вниманието на моите навивачи", изјави Мазе. Словенката во 2013-тата триумфираше во Светскиот куп и во последниве години беше една од најдобрите скијачки во елитното натпреварување. Пред почетокот на минатата сезона таа реши да паузира од настапите во Светскиот куп со најава дека потоа ќе се врати, но сепак на крајот реши да стави точка на богатата кариера. Во текот на минатата сезона таа работеше како стручен коментатор во Евроспорт, а со овој ангажман ќе продолжи и во текот на следната.
  | | веќе видена

  Словенечката скијачка, Тина Мазе (33), одлучи да ја заврши кариерата, а ќе се прости од скијањето на трката во Марибор на 7 јануари. Мазе, која дебитираше во Светскиот куп во 1999 година на 15-годишна возраст, два пати беше олимписка и четири пати светска шампионка. Во Светсиот куп освои еден голем Кристален глобус и два мали, во слалом и во велеслалом. Во својата кариера има вкупно четири олимписки медали и девет медали од светските шампионати, 26 победи и 81 подиум во Светскиот куп. Последниот официјален настап и беше на 22 март 2015 година кога заврши трета на велеслаломот во Марбела, со кој остана без вториот голем Кристален глобус. „Веќе немам ни енергија ни мотивација за тренинг. Имам планови за друга кариера, а потпишав и договорт со Еуроспорт да бидам коментатор од Пјонгчанг“ – порача 33-годишната Тина Мазе од австрискиот скијачки ценатар Зелден од каде утре со женскиот велеслалом стартува новата скијачка сезона во Светскиот куп
  сите 3 | | | веќе видена

  Словенечката скијачка, Тина Мазе (33), одлучи да ја заврши кариерата, а последната трка ќе ја извози во Марибор на седми јануари. Мазе, дебитираше во Светскиот куп во 1999 година на 15 - годишна возраст, два пати беше олимписка и четири пати светска шампионка. Во Светсиот куп има освоено еден голем Кристален глобус и два мали, во слалом и во велеслалом. Во својата кариера има вкупно четири олимписки медали и девет медали од светските шампионати, 26 победи и 81 подиум во Светскиот куп. Последниот официјален настап и беше на 22 март 2015 година кога заврши трета на велеслаломот во Марбела, со кој остана без вториот голем Кристален глобус. Еден месец подоцна, Тина Мазе соопшти дека една година ќе паузира од скијањето. -Веќе немам ни енергија ни мотивација за тренинг. Имам планови за друга кариера, а потпишав и договорт со Еуроспорт да бидам коментатор од Пјонгчанг, откри 33-годишната Мазе од австрискиот скијачки ценатар Зелден од каде утре со женскиот велеслалом стартува новата скијачка сезона во Светскиот куп
  сите 3 | | | веќе видена

  Словенечката скијачка, Тина Мазе (33), одлучи да ја заврши кариерата, а последната трка ќе ја извози во Марибор на седми јануари. Мазе, дебитираше во Светскиот куп во 1999 година на 15 - годишна возраст, два пати беше олимписка и четири пати светска шампионка.Во Светсиот куп има освоено еден голем Кристален глобус и два мали, во слалом и во велеслалом. Во својата кариера има вкупно четири олимписки медали и девет медали од светските шампионати, 26 победи и 81 подиум во Светскиот куп.Последниот официјален настап и беше на 22 март 2015 година кога заврши трета на велеслаломот во Марбела, со кој остана без вториот голем Кристален глобус. Еден месец подоцна, Тина Мазе соопшти дека една година ќе паузира од скијањето.-Веќе немам ни енергија ни мотивација за тренинг. Имам планови за друга кариера, а потпишав и договорт со Еуроспорт да бидам коментатор од Пјонгчанг, откри 33-годишната Мазе од австрискиот скијачки ценатар Зелден од каде утре со женскиот велеслалом стартува новата скијачка сезона во Светскиот куп
  сите 4 | | | веќе видена

  Словенечката скијачка, Тина Мазе (33), одлучи да ја заврши кариерата, а ќе се прости од скијањето на трката во Марибор на 7 јануари. Мазе, која дебитираше во Светскиот куп во 1999 година на 15-годишна возраст, два пати беше олимписка и четири пати светска шампионка. Во Светсиот куп освои еден голем Кристален глобус и два мали, во слалом и во велеслалом. Во својата кариера има вкупно четири олимписки медали и девет медали од светските шампионати, 26 победи и 81 подиум во Светскиот куп. Последниот официјален настап и беше на 22 март 2015 година кога заврши трета на велеслаломот во Марбела, со кој остана без вториот голем Кристален глобус. Еден месец подоцна, Тина Мазе соопшти дека една година ќе паузира од скијањето. Најголемиот успех во Светскиот куп, словенечката скијачка го оствари во 2013 година кога беше победничка во Светскиот куп. Во таа сезона Мазе се запиша во историјата на скијањето соборувајќи неколку рекорди – по бројот на освоени бодови во Купот, во двете конкуренции (2414) со што го надмина ...
  сите 27 | | | веќе видена

  ТИНА МАЗЕ НАВЕСТИ КРАЈ НА КАРИЕРАТА Една од најдобрите светски скијачки Тина Мазе навести дека, најверојатно, нема да ја продолжи успешната кариера. Словенката зеде едногодишна пауза по завршувањето на минатата сезона, со цел да се посвети на други обврски, како студирањето, и сега изјави дека е се подалеку од враќањето на скијачките патеки. - Јас одамна знам како ќе постапам. Нема смисла уште да се залажувам и да кажувам дека ќе продолжам да скијам, кога веќе ја немам потребната натпреварувачка енергија - изјави Мазе на промоцијата на детската сликовница "Тина и мечкина ноќ". Триесет и двегодишната Мазе одлучи да земе пауза додека беше на врвот. Таа освои две злата на Олимписките игри 2014 во Сочи, а една сезона порано беше и севкупна победничка во Светскиот куп. - Јас се уште скијам, затоа што го сакам овој спорт. Официјалната одлука за крај на кариерата, која траеше повеќе од 15 години, ќе ја донесам кога ќе дојде време за тоа - додаде Мазе, која има 26 победи и 81 подиум во Светскиот куп.
  | | веќе видена

  АРБИТРАЖНИОТ СУД ВО ЛОЗАНА ПРЕСУДИ ВО КОРИСТ НА ПОЗНАТАТА МУЗИЧАРКА Меѓународната скијачка федерација (ФИС) ќе и плати парична оштета на познатата британска музичарка Ванеса-Мае поради лажните обвинувања на нејзина сметка. Ванеса-Мае со исполни сонот со настапот во алпско скијање на Зимските олимписки игри во Сочи пред две години. Таму се претстави под името Ванеса Ванакорн Тајланд, односно со земјата и презимето на својот биолошки татко, а го зазеде последното 67. место во велеслалом заостанувајќи зад победничката Тина Мазе повеќе од 50 секунди. После Игрите, ФИС ја обвини дека мамела во остварувањето на олимписката норма, односно пласманот во Сочи го остварила на лажирана трка во словенечкиот ски-центар Крвавец. Таа беше суспендирана но Спортскиот арбитражен суд ја ослободи од обвинението, па ФИС мораше да и се извини и да и плати оштета чија висина не е позната.
  сите 2 | | | веќе видена

  Мазе во изјава за словенечките медиуми потенцира дека ѝ недостасува снегот и дека планира за камбек во скијањето, но ќе се натпреварува само во брзи дисциплини. „Ми недостасува скијањето и снегот. Оваа сезона земав пауза која ми дојде навистина добро. Многу се зборува околу мое враќање, но таа опција не е исклучена. Меѓутоа, ако се вратам, ќе скијам само во брзите дисциплини, спуст и можеби супер-џи“, изјави Мазе. Искусната скијачка се повлече по завршувањето на минатата сезона во која се натпреваруваше за Златниот глобус до самиот крај со Ана Ферингер.
  | | веќе видена

  НА ИЗБОРОТ ЗА НАЈГЛАМУРОЗНА ЛИЧНОСТ ОД ПОРАНЕШНА ЈУГОСЛАВИЈА Шест познати успешни личности од Македонија се номинирани за изборот за најгламурозна личност во регионов за 2015, во организација на хрватскиот медиум "Глам". Победниците во посебни категории ќе бидат прогласени на големата манифестацијата што ќе се одржи на 15 идниот месец, на Светскиот ден на децата со малигни заболувања, во салата "Ватрослав Лисински" во Загреб, а средствата ќе бидат донирани на здружението "Љубовта на дело", кое се грижи за децата со малигни заболувања. Во категоријата најгламурозна женска личност од Македонија номинирани се пејачките Калиопи, Есма Реџепова и водителка Ирена Спировска. Во машка категорија најгламурозни се Кирил Лазаров, Даниел Кајмаковски и актерот Игор Џамбазов. Овој избор се одржува по петти пат, а за прв пат покрај Хрвати се избираат и најличности од другите екс ЈУ републики. На настанот ќе му биде доделена постхумна награда на легендата Тоше Проески, за позитивно влијание на јавната општествена сцена. ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Актуелната олимписка и светска првенка во слалом, Американката Михаела Шифрин (20), минатиот викенд во Аспен (САД) забележа две победи во слалом во Светскиот куп СКИЈАЊЕ - СВЕТСКИ КУП Она по што ќе се паметат тие победи на Шифрин се огромните временски разлики пред ривалките. Во првата трка во саботата Шифрин победи со предност од 3,07 секунди, најголема во женскиот слалом по 1968 година, а дека тоа не било случајност или лош ден на конкурентките покажа на втората трка, кога триумфира со предност од 2,65 секунди. - Ова е по малку застрашувачки за мене, сега на мојот грб како да има нацртано цел. Никој не сака да биде победен со толку голема разлика и сигурна сум дека моите конкурентки ќе бидат лути. Тоа ќе ја направи сезоната многу поинтересна, има уште многу трки до крајот - изјави Шифрин. За Шифрин ова беше петта слаломска победа во низа (вкупно 16 во кариерата), со што се израмни со Австријката Марлиз Шилд, која во сезоната 2011-2012 победи на пет слаломски трки по ред. Сезонава во однос на минатата во ...
  сите 31 | | | веќе видена

  Италијанката Федерика Брињоне победи на велеслаломот во австрискиот Зелден, на првата годинешна трка во Светскиот куп (СК) во алпско скијање ПОЧНА СВЕТСКИОТ КУП Зад Брињоне (25), која го забележа првиот триумф во кариерата во СК на досегашните 99 настапи и седумте искачувања на подиумот (сите во велеслалом), се пласираа ланската победничка на оваа патека, Американката Микаела Шифрин, и Тина Вајрајтер од Лихтенштајн. Брињоне е првата италијанска скијачка што победува во Зелден, по Дениз Карбон во 2007 година. Трката во Зелден беше прва од вкупно 41 годинава (девет велеслаломски) во Светскиот куп во женска конкуренција и 31. што се одржува на оваа патека на која премиерните трки во сезоната се возат од 1998 година. Во новата сезона во СК ќе нема неколку одлични скијачи, пред сите најдобрата во вкупниот пласман во последниве две години, Австријката Ана Фенингер, која тешко го повреди десното колено на тренинг три дена пред почетокот на сезоната. Ќе недостига и Словенката Тина Мазе (32), која по 16 години ...
  сите 2 | | | веќе видена