Мазе

  во

  Последниот ден од сезоната на зимските спортови можеше да биде голем за словенската спортска историја но алпската скијачка Тина Мазе и ски - скокачот Петар Превц, останаа без титулите во Светскиот куп, по драматична завршница. Австриската скијачка Ана Фенингер победи на последната трка во велеслалом во Марбела и ја одбрани титулата во велеслалом и генералниот поредок. Фенингер со својот петти триумф сезонава и ги урна надежите на Словенакта Тина, која на оваа трка заврши на третото место, заостанувајки 46 стотинки зад победничката. Второт место и припадна на Ева – Марија Брем со 38 стотинки полошо време од Фенингер. Австриската скијачка со оваа победа му се придружи на својот сонародник Марсел Хиршер, кој претходно на големиот кристален глобус го додаде и глобусот во слалом во машка конкуренција. Фенингер, која во последната трка влезе со два бода предност пред Тина Мазе сезоната ја заврши со 1553 бода, Словенката собра 1531. Во велеслалом Фенингер освои 542 бода, 106 повеќе од сонародничката Брем. ...
  сите 11 | | | веќе видена

  Последниот ден од сезоната на зимските спортови можеше да биде голем за словенската спортска историја но алпската скијачка Тина Мазе и ски - скокачот Петар Превц, останаа без титулите во Светскиот куп, по драматична завршница.Австриската скијачка Ана Фенингер победи на последната трка во велеслалом во Марбела и ја одбрани титулата во велеслалом и генералниот поредок. Фенингер со својот петти триумф сезонава и ги урна надежите на Словенакта Тина, која на оваа трка заврши на третото место, заостанувајки 46 стотинки зад победничката. Второт место и припадна на Ева – Марија Брем со 38 стотинки полошо време од Фенингер.Австриската скијачка со оваа победа му се придружи на својот сонародник Марсел Хиршер, кој претходно на големиот кристален глобус го додаде и глобусот во слалом во машка конкуренција.Фенингер, која во последната трка влезе со два бода предност пред Тина Мазе сезоната ја заврши со 1553 бода, Словенката собра 1531. Во велеслалом Фенингер освои 542 бода, 106 повеќе од сонародничката Брем.Словенскиот ...
  сите 12 | | | веќе видена

  По денешната победа Фенигер ја анулира предноста на Тина Мазе (Словенија) од 18 бодови во пресрет на трката и со 22 бодови повеќе стигна до вредниот трофеј. Покрај големиот Кристален глобус, Фенинегр го освои и малиот глобус во велеслалом. На денешниот подиум меѓу победничката Фенингер и третопласираната Мазе место имаше за второпласираната Ева-Марија Брем (Австрија). Пласман велеслалом: 1. Фенингер 542 бода, 2. Брем 436, 3. Микаела Шифрин357,... Генерален пласман во Светскиот куп: 1. Фенингер 1.553 бода, 2. Мазе 1.531, 3. Линдзи Вон (САД) 1.087,… 
  сите 13 | | | веќе видена

  Австријката Ана Фенингер ја одбрани титулата во генералниот пласман во Светскиот куп со триумфот на последната трка во дисциплината велеслалом, што се возеше во Мерибел, во Франција.По денешната победа Фенигер ја анулира предноста на Тина Мазе (Словенија) од 18 бодови во пресрет на трката и со 22 бодови повеќе стигна до вредниот трофеј. Покрај големиот Кристален глобус, Фенинегр го освои и малиот глобус во велеслалом.На денешниот подиум меѓу победничката Фенингер и третопласираната Мазе место имаше за второпласираната Ева-Марија Брем (Австрија). Пласман велеслалом:1. Фенингер 542 бода,2. Брем 436,3. Микаела Шифрин357,…Генерален пласман во Светскиот куп: 1. Фенингер 1.553 бода,2. Мазе 1.531,3. Линдзи Вон (САД) 1.087,…
  сите 14 | | | веќе видена

  Ана Фенингер успеа да ја одбрани титулата во Светскиот Куп во скијање откако славеше на денешната велеслаломска трка што со возеше во францускиот Мерибел. Фенингер максимално фокусирана влезе во трката, беше најбрза и по првото возење, па триумфираше со вкупно време од 2:26,91 минути, пред сонародничката Ева Марија Брем и Словенката Тина Мазе. Токму Мазе и беше главна ривалка на Фенингер во битката за големиот „Кристален глобус“, но словенечката скијачка не успеа да оствари подобро време од Австријката, од која имаше два бода помалку во пресрет на денешната трка. Така, Фенингер успеа да стигне до вкупно 1553 бода, па Мазе мораше да се задоволи само со втората позиција, откако сезонава собр 1531 бод. Ова е одлично заокружување на фантастичната сезона на Фенингер, која на Светското Првенство во Бивер крик стигна до златни медали во велеслалом и во супервелеслалом.
  сите 15 | | | веќе видена

  Австриската скијачка Ана Фенингер победи на последната велеслаломска трка сезонава што се одржа во француски Мерибел и на тој начин го освои големиот Кристален глобус. Фенингер славеше пред сонародничката Ева-Марија Брем и Словенката Тина Мазе, која ја победи во битката за титулата во генералниот поредок од Светскиот куп. Австријката пред оваа трка имаше 18 бодови помалку од Мазе, но со оваа победа успеа да ја мине Словенката и на крајот да слави со 22 бода предност, а воедно и да го освои малиот кристален глобус во велеслалом. На тој начин Фенингер само ја потврди апсолутната доминација на Австрија во Светскиот куп, со оглед на тоа што кај мажите оваа сезона големиот Кристален глобус го освои Марсел Хиршер.
  сите 17 | | | веќе видена

  Австријката Ана Фенингер триумфираше на последниот велеслалом сезонава и на крајот го освои големиот кристален глобус како најдобра во Светскиот куп. Фенингер во двете трки постигна вкупно време од 2 минути 26 секунди и 91 стотинка и за 38 стоти дела беше побрза од сонародничката Марија Ева Брем додека третото место и припадна на Тина Мазе. Со овој триумф Фенингер ја одбрани титулата во Светскиот куп со 22 бода повеќе во однос на Мазе додека сезонава на третото место ја заврши Линдзи Вон. Во редоследот за велеслалом првото место и припадна на Фенингер, која триумфираше пред Брем и Шифрин.
  сите 18 | | | веќе видена

  Хиршер, кој беше крунисан како шампион од Светскиот куп по саботниот велеслалом, доминираше во последната трка од сезоната за да симне Германецот Феликс Нојројтер од врвот во слаломот. Австриецот стигна до осмата победа оваа сезона со комбинирано време од 1:33.53, за дури 0.83 секунди подобро од поранешниот олимписки шампион во слалом, Италијанецот Џулијано Рацоли, додека трет беше Русинот Алексис Хорошилов. Со победата од 23 поени пред Нојројтер, Хиршер има три кристални глобуси - во генерален пласман, во велеслалом и во слалом. - Едноставно немав избор. Требаше да бидам прв или втор за да го победам Феликс, така што тактиката беше јасна. Јас и Феликс сме добри пријатели и затоа не можам да се радувам целосно. Ова е третпат да го освојувам купот од пред неговиот нос - вели Хиршер. Фенингер повторно е „скијачка кралица“ (Фото: ЕПА) Во женска конкуренција, Ана Фенингер го одбрани големиот трофеј и титулата во велеслалом по победата со 0.38 секунди пред сонародничката Ева-Марија Брем, нејзината единствена ...
  сите 19 | | | веќе видена

  Австриската скијачка Ана Фенингер триумфираше на денешната последна трка во сезоната и со тоа се избори за два трофеи во еден ден. Победата и го запечати триумфот и Кристалниот глобус во генералниот пласман, но и во велеслалом, дисциплина која се возеше денеска. Таа славеше со време 2:26,91, 38 стотинки побрзо од второпласираната Ева Марија Брем која и беше директен конкурент во велеслалом. Третото место го освои Тина Мазе која и конкурираше во генерален пласман. Словенката влезе во денешната трка со 18 бода предност пред Фенингер, но нејзината конкурентка за победата освои 100 бода, а Мазе само 60 и ја загуби борбата за титулата. Со ова, Фенингер ги одбрани титулите и во велеслалом и во генерален пласман кои ги освои минатата сезона. ПЛАСМАН ОД МЕРИБЕЛ 1. Ана Фенингер Австрија 2:26,91 2. Ева Марија Брем Австрија 2:27,29 3. Тина Мазе Словенија 2:27,37 4. Сара Хектор Шведска 2:28,46 5. Линдси Вон САД 2:28,61 ГЕНЕРАЛЕН ПЛАСМАН 1. Ана Фенингер Австрија 1.553 бода 2. Тина Мазе Словенија 1.531 3. Линдси Вон САД ...
  сите 21 | | | веќе видена

  Американската скијачка Микаела Шифрин победи на последниот слалом оваа сезона и трет пат по ред го освои Малиот кристален глобус во оваа дисциплина. Второто место и припадна на Швеѓанката Фрида Хансдотер, додека треторангирана беше Вероника Зузулова од Словачка. Мазе дојде до четвртото место, но тоа и беше доволно да ја преземе лидерската позиција во Светскиот куп во пресрет на последната дисциплина, велеслаломот кој ќе се одржи в недела. Резултати од денешниот слалом (Мерибел, Франција): Микаела Шифрин (САД) 1:34.08 Фрида Хансдотер (Шведска) 1:34.13 Вероника Зузулова (Словачка) 1:34.48 Конечен пласман во слаломот: Микаела Шифрин (САД) 679 поени Фрида Хансдотер (Шведска) 569 Тина Мазе (Словенија) 439 Генерален пласман во Светскиот куп: Тина Мазе (Словенија) 1471 поен Ана Фенингер (Австрија) 1453 Линдзи Вон (САД) 1042
  сите 26 | | | веќе видена

  Американката и Норвежанецот сезонава се најдобри во спуст и во супервелеслалом. Вон со новиот кристален глобус се израмни со легендарниот Стенмарк со 19 такви трофеи, а со 113-от подиум ја стигна Мозер-Прел СКИЈАЊЕ - СВЕТСКИ КУП Американската скијачка Линдзи Вон победи во вчерашната супервелесломска трка во францускиот Мерибел во Светскиот куп (СК) и го освои вториот кристален глобус сезонава, по тој во спуст. Тоа е 19-ти ваков трофеј за неа во кариерата, со што се израмни со легендарниот Швеѓанец Ингемар Стенмарк од пред 30 години. За Вон ова беше петти триумф во оваа дисциплина, а петти пат во една сезона е најдобра во супервелеслом и во спуст (каде што има вкупно седум победи), што досега не ѝ успеало на ниедна скијачка. Вон 113-ти пат се искачи на победничкиот подиум, со што израмни уште еден рекорд на Австријката Анемари Мозер-Прел. Рекордот го држи Стенмарк со 155 победнички подиуми. Зад Вон се пласираа Австријката Ана Фенингер и Словенката Тина Мазе. Останува утре и задутре во велеслаломската и во ...
  сите 27 | | | веќе видена

  „Кралот на брзините“-норвежанецот Кјетил Јансруд ја потврди доминацијата во најбрзите дисциплини во светскиот куп во алпско скијање. По освоениот мал кристален глобус во спуст,денеска се закити со глобусот и во супервелеслалом откако на последната трка во француски Мерибел го освои второто место зад канаѓанецот Дастин Кук,но сосема доволно за севкупен триумф во супервелеслалом со повеќе од 200 поени пред Доминик Парис.Неизвесноста за големиот кристален глобус ќе продолжи до крајот на викендот кога се возат техничките дисциплини, иако сега со предност од само 34 поени во однос на Јансруд,Марсел Хиршер останува главен фаворит за севкупен триумф на крајот на сезоната. Феноменален супервелеслалом во Мерибел извозе и Линдзи Вон за вториот кристален глобус во сезоната откако триумфира и во спуст.Во психолошки напната трка поради фактот дека има само 8 поени пред Фенингер,Вон извозе победнички време пред Фенингер и Мазе.А токму второ и третопласираната ќе ја продолжат битката за големиот кристален глобус во пресрет ...
  сите 29 | | | веќе видена

  Американката Линдзи Вон го освои малиот Кристален глобус во супервелеслалом за оваа сеозна, откако победи на трката во Мерибел. Вон го освои петтиот кристален глобус во оваа дисциплина, кој е вкупно 19-ти во нејзината кариера. Вон во средата ја прослави севкупната победа во спуст за оваа сезона. Американката победи во супервелеслаломската трка со време од 1:07.70 минути и го подобри рекордот според бројот на победи во Светскиот куп на 67. Зад Вон трката ја завршија Ана Фенингер (1:08.19) и Тина Мазе (1:08.50), овое две скијачки водат голема борба за севкупна победника во Светскиот куп. На две трки до крајот Фенингер води со 1453 бодови, 32 повеќе од Мазе. The post Вон победи и во супервелеслалом appeared first on Актуелно24.мк .
  сите 30 | | | веќе видена

  СКИЈАЊЕ После освојувањето титули во најбрзата алпска дисциплина,денеска Вон и Јансруд ја збогатија колекција трофеи со триумф во супер-џи Американката Линдзи Вон го освои вториот кристален глобус сезонава во Светскиот куп, откако денеска победи на последната трка од дисциплината супервелеслалом возена во француски Мерибел.За Вон ова е петти кристален глобус од оваа дисциплина и 19. во кариерата.Победничкото време на денешниот „Супер-Џи“ изнесува 1:07.70 минути. Втора беше Ана Фенингер од Австрија со 49 стотинки заостанување, а трета Тина Мазе од Словенија со 80 стотинки побавно време од победничката.Генерален пласман во Светскиот куп:1. Фенингер 1.453,2. Мазе 1.421,3. Вон 1.042,…До крајот на сезоната остануваат уште две трки, една слаломска и една во дисциплината велеслалом. Супервелеслаломот и во машка конкуренција се возеше денеска во францускиот ски центар Мерибел.Победи Дастин Кук. Канаѓанецот до победата стигна со време од 1:06.04 минути, што за пет стотинки беше подобро од остварувањето на ...
  сите 30 | | | веќе видена

  Американката Линдзи Вон го освои вториот кристален глобус сезонава во Светскиот куп, откако денеска победи на последната трка од дисциплината супервелеслалом возена во француски Мерибел. За Вон ова е петти кристален глобус од оваа дисциплина и 19. во кариерата. Вчера најтрофејната американска скијачка го освои трофејот и во спуст. Победничкото време на денешниот „Супер-Џи“ изнесува 1:07.70 минути. Втроа беше Ана Фенингер (Австрија) со 49 стотинки заостанување, а трета Тина Мазе (Словенија) со 80 стотинки побавно време од победничката. Вон воедно го подобри и рекордот со 67 победи во Светскиот куп. Конечен пласман во супервелеслалом: 1. Вон 540 бодови, 2. Фенингер 512, 3. Мазе 390,… Генерален пласман во Светскиот куп: 1. Фенингер 1.453, 2. Мазе 1.421, 3. Вон 1.042,… До крајот на сезоната остануваат уште две трки, една слаломска и една во дисциплината велеслалом.
  сите 33 | | | веќе видена

  Американката Линдзи Вон го освои вториот кристален глобус сезонава во Светскиот куп, откако денеска победи на последната трка од дисциплината супервелеслалом возена во француски Мерибел. За Вон ова е петти кристален глобус од оваа дисциплина и 19. во кариерата. Вчера најтрофејната американска скијачка го освои трофејот и во спуст. Победничкото време на денешниот „Супер-Џи“ изнесува 1:07.70 минути. Втроа беше Ана Фенингер (Австрија) со 49 стотинки заостанување, а трета Тина Мазе (Словенија) со 80 стотинки побавно време од победничката. Вон воедно го подобри и рекордот со 67 победи во Светскиот куп. Конечен пласман во супервелеслалом: 1. Вон 540 бодови, 2. Фенингер 512, 3. Мазе 390,… Генерален пласман во Светскиот куп: 1. Фенингер 1.453, 2. Мазе 1.421, 3. Вон 1.042,… До крајот на сезоната остануваат уште две трки, една слаломска и една во дисциплината велеслалом. зс/15:01
  сите 34 | | | веќе видена

  Американката Линдзи Вон го освои вториот кристален глобус сезонава во Светскиот куп, откако денеска победи на последната трка од дисциплината супервелеслалом возена во француски Мерибел. За Вон ова е петти кристален глобус од оваа дисциплина и 19. во кариерата. Вчера најтрофејната американска скијачка го освои трофејот и во спуст. Победничкото време на денешниот „Супер-Џи“ изнесува 1:07.70 минути. Втроа беше Ана Фенингер (Австрија) со 49 стотинки заостанување, а трета Тина Мазе (Словенија) со 80 стотинки побавно време од победничката. Вон воедно го подобри и рекордот со 67 победи во Светскиот куп. Конечен пласман во супервелеслалом: 1. Вон 540 бодови, 2. Фенингер 512, 3. Мазе 390,… Генерален пласман во Светскиот куп: 1. Фенингер 1.453, 2. Мазе 1.421, 3. Вон 1.042,… До крајот на сезоната остануваат уште две трки, една слаломска и една во дисциплината велеслалом.
  сите 34 | | | веќе видена

  За Вон ова е петти кристален глобус од оваа дисциплина и 19. во кариерата. Вчера најтрофејната американска скијачка го освои трофејот и во спуст. Победничкото време на денешниот „Супер-Џи“ изнесува 1:07.70 минути. Втроа беше Ана Фенингер (Австрија) со 49 стотинки заостанување, а трета Тина Мазе (Словенија) со 80 стотинки побавно време од победничката. Вон воедно го подобри и рекордот со 67 победи во Светскиот куп. Конечен пласман во супервелеслалом: 1. Вон 540 бодови, 2. Фенингер 512, 3. Мазе 390,… Генерален пласман во Светскиот куп: 1. Фенингер 1.453, 2. Мазе 1.421, 3. Вон 1.042,… До крајот на сезоната остануваат уште две трки, една слаломска и една во дисциплината велеслалом.
  сите 36 | | | веќе видена

  Американката Линдзи Вон го освои вториот кристален глобус сезонава во Светскиот куп, откако денеска победи на последната трка од дисциплината супервелеслалом возена во француски Мерибел. За Вон ова е петти кристален глобус од оваа дисциплина и 19. во кариерата. Вчера најтрофејната американска скијачка го освои трофејот и во спуст. Победничкото време на денешниот „Супер-Џи“ изнесува 1:07.70 минути. Втроа беше Ана Фенингер (Австрија) со 49 стотинки заостанување, а трета Тина Мазе (Словенија) со 80 стотинки побавно време од победничката. Вон воедно го подобри и рекордот со 67 победи во Светскиот куп. Конечен пласман во супервелеслалом: 1. Вон 540 бодови, 2. Фенингер 512, 3. Мазе 390. Генерален пласман во Светскиот куп: 1. Фенингер 1.453, 2. Мазе 1.421, 3. Вон 1.042. До крајот на сезоната остануваат уште две трки, една слаломска и една во дисциплината велеслалом.
  сите 37 | | | веќе видена

  Американката Линдзи Вон го освои вториот кристален глобус сезонава во Светскиот куп, откако денеска победи на последната трка од дисциплината супервелеслалом возена во француски Мерибел.За Вон ова е петти кристален глобус од оваа дисциплина и 19. во кариерата.Вчера најтрофејната американска скијачка го освои трофејот и во спуст.Победничкото време на денешниот „Супер-Џи“ изнесува 1:07.70 минути. Втроа беше Ана Фенингер (Австрија) со 49 стотинки заостанување, а трета Тина Мазе (Словенија) со 80 стотинки побавно време од победничката.Вон воедно го подобри и рекордот со 67 победи во Светскиот куп.Конечен пласман во супервелеслалом:1. Вон 540 бодови,2. Фенингер 512,3. Мазе 390,…Генерален пласман во Светскиот куп:1. Фенингер 1.453,2. Мазе 1.421,3. Вон 1.042,…До крајот на сезоната остануваат уште две трки, една слаломска и една во дисциплината велеслалом.
  сите 37 | | | веќе видена