Мазе

  во

  Фасцинантна сезона имаше словенечката скијачка Илка Штухец (26), мариборка родена во Словен Градец. По освојувањето на титулата светска првенка во спуст во Сент Мориц, Швајцарија, во февруари годинава, таа го освои кристалниот глобус како најдобра во спуст и во алпска комбинација, а беше втора во супервелеслалом во Светскиот куп (СК). Претходно најдобар пласман на Штухец во СК ѝ беше четвртото место во супервелеслалом во 2013 година.Штухец не падна од небо во светскиот скијачки спорт. Во 2008 година таа беше светска младинска првенка во супервелеслалом, но потоа следуваа малерите. Поради повреда на десното колено мораше да издржи дури пет посериозни операции, поради што лани остана без поддршката од словенечкиот скијачки тим. По ова таа реши да формира сопствен тим, слично на оној на нејзината славна сонародничка Тина Мазе. Сезонава таа патуваше на натпреварите во СК предводена од својата мајка, Дарја Чрнко (54), во својство на тренерка, физиотерапевтка, возачка, но и сервисерка на нејзините скии ...
  сите 19 | | | веќе видена

  Финскиот писател и режисер Аки Каурисмаки, пак, ја доби наградата за најдобар режисер. Каурисмаки ја доби наградата за филмот "Од другата страна на надежта" кој според жанр е комедија - драма Унгарскиот филм „За телото и душата" во режија на Илидике Ењеди ја освои Златната мечка на 67. издание на Меѓународниот филмски фестивал кој од 9. до 19. февруари се одржа во Берлин. Љубовната приказна е сместена во чудно опкружување, во кланица во Будимпешта во која вработените работното време го минуваат меѓу ладнокрвна рамнодушност и црн хумор. Енједи е една од четирите режисерки чии дела конкурираа за првата награда на Берлинскиот филмски фестивал. Финскиот писател и режисер Аки Каурисмаки, пак, ја доби наградата за најдобар режисер. Каурисмаки ја доби наградата за филмот "Од другата страна на надежта" кој според жанр е комедија - драма. Филмот го следи сирискиот бегалец кој пристигнува во Хелсинки со намера да добие политички азил. Наградата за најдобро сценарио на Берлинале отиде во рацете на Себастијн Лелио и ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Финскиот писател и режисер Аки Каурисмаки, пак, ја доби наградата за најдобар режисер.Каурисмаки ја доби наградата за филмот "Од другата страна на надежта" кој според жанр е комедија - драмаУнгарскиот филм „За телото и душата" во режија на Илидике Ењеди ја освои Златната мечка на 67. издание на Меѓународниот филмски фестивал кој од 9. до 19. февруари се одржа во Берлин.Љубовната приказна е сместена во чудно опкружување, во кланица во Будимпешта во која вработените работното време го минуваат меѓу ладнокрвна рамнодушност и црн хумор. Енједи е една од четирите режисерки чии дела конкурираа за првата награда на Берлинскиот филмски фестивал.Финскиот писател и режисер Аки Каурисмаки, пак, ја доби наградата за најдобар режисер.Каурисмаки ја доби наградата за филмот "Од другата страна на надежта" кој според жанр е комедија - драма. Филмот го следи сирискиот бегалец кој пристигнува во Хелсинки со намера да добие политички азил.Наградата за најдобро сценарио на Берлинале отиде во рацете на Себастијн Лелио и Гонзал ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Словенечката скијачка Илка Штухец (26) е нова светска шампионка во спуст откако вчера ја потврди својата доминација во оваа дисциплина сезонава во Светскиот куп, со победата на Светското првенство (СП) во алпско скијање во Сент Мориц, Швајцарија. Штухец неуспехот да стигне до медал во алпска комбинација (спуст и слалом) на СП по несреќното испаѓање го преточи во злато, откако беше најбрза на спуст-патеката. Таа ја продолжи доминацијата на Словенија во оваа дисциплина, наследувајќи ја својата сонародничка Тина Мазе, која пред сезонава се повлече од скијањето, а беше шампионката во спуст на СП 2015 во САД. Сребрениот медал во спуст го освои Стефани Вение од Австрија, а бронзата Американката Линдзи Вон.Вчера спуст возеа и мажите, а златото замина кај домашниот скијач Бит Фојц, кој до златото стигна со 12 стотинки предност пред Канаѓанецот Ерик Гај, златниот од супервелеслаломот и 37 стотинки пред Австриецот Макс Франц. Ова беше необична трка во која десетина скијачи се сменија во водство.Во женската алпска ...
  сите 96 | | | веќе видена

  Илка Штухец ја потврди одличната форма во која се наоѓа од почетокот на сезоната и го освои златниот медал во спуст на Светското првество во Сент Мориц. Светската титула во спуст, во женска конкуренција, останува во Словенија, откако најдобрата од пред две години во Бивер Крик, Тина Мазе, на тронот во Сент Мориц ја наследи Илка Штухец. Победата на Мундијалот е четврта во спуст оваа сезона за Штухец, вкупно шестта во сезоната и воопшто во кариерата. Зад Штухец се пласираа Штефани Венијер од Австрија која го освои среброто со заостанување од 40 стотинки, а трета беше Американката Линдзи Вон, која неодамна се врати на патеките по едногодишната пауза поради повреда.
  сите 95 | | | веќе видена

  Илка Штухец ја потврди одличната форма во која се наоѓа од почетокот на сезоната и го освои златниот медал во спуст на Светското првество во Сент Мориц. Светската титула во спуст, во женска конкуренција, останува во Словенија, откако најдобрата од пред две години во Бивер Крик, Тина Мазе, на тронот во Сент Мориц ја наследи Илка Штухец. Победата на Мундијалот е четврта во спуст оваа сезона за Штухец, вкупно шестта во сезоната и воопшто во кариерата. Зад Штухец се пласираа Штефани Венијер од Австрија која го освои среброто со заостанување од 40 стотинки, а трета беше Американката Линдзи Вон, која неодамна се врати на патеките по едногодишната пауза поради повреда. /
  сите 104 | | | веќе видена

  Илка Штухец ја потврди одличната форма во која се наоѓа од почетокот на сезоната и го освои златниот медал во спуст на Светското првество во Сент Мориц. Светската титула во спуст, во женска конкуренција, останува во Словенија, откако најдобрата од пред две години во Бивер Крик, Тина Мазе, на тронот во Сент Мориц ја наследи Илка Штухец. Победата на Мундијалот е четврта во спуст оваа сезона за Штухец, вкупно шестта во сезоната и воопшто во кариерата. Зад Штухец се пласираа Штефани Венијер од Австрија која го освои среброто со заостанување од 40 стотинки, а трета беше Американката Линдзи Вон, која неодамна се врати на патеките по едногодишната пауза поради повреда.
  сите 110 | | | веќе видена

  Словенечката скијачка Илка Штухец е победничка на женскиот спуст на Светското првенство што се одржува во швајцарскиот центар Сент Мориц. Таа на тронот ја наследува својата сонародничка Тина Мазе, кој пред две години беше најдобра во Бивер Крик, а оваа сезона стави крај на кариерата. Сребрениот медал и припадна на Австријката Штефани Вение, која задоцни 40 стотинки, додека на подиумот се искачи и американската скијачка Линдзи Вон, која неодамна се врати на патеките по повредата на рамото.
  сите 50 | | | веќе видена

  Светското првенство во алпско скијање е најсјајниот настан на зимската сезона, а Еуроспорт натпреварите од Сент Мориц ќе ги пренесува во живо на сите платформи од 7 до 19 февруари 2017 година. Светското првенство во алпско скијање е најсјајниот настан на зимската сезона, а Еуроспорт натпреварите од Сент Мориц ги пренесува во живо на сите платформи од 7 до 19 февруари 2017 година. Гледачите ќе можат да ги проследат сите настани на стазата и надвор од неа, во 40 часа пренос во живо и дневниот избор на најдобри моменти во емисијата Winter Sports Extra во текот на сите 13 дена на ФИС Светското првенство во алпско скијање. Сент Мориц по петти пат е домаќин на првенството, со стази кои гарантираат максимална возбуда за сите љубители на скијањето. Легендарниот „слободен пад“ на стартот на спустит во машка категорија секако е врвот на возбудата, бидејќи скијачите под агол од 45 ̊ достигнуваат брзина до 140 км/ч за 6 секунди. За женското натпреварување, стартот „Британиа“ исто така овозможува големо забрзување за ...
  сите 30 | | | веќе видена

  Словенечката песна за патот на Меланија Трамп од Севница, Словенија, директно на врвот на светот стана хит не само во татковината на првата дама на САД. Ја отпеа шестчлениот бенд „Ансамблот Славичек“, формиран во 1990 година, а по победата на Доналд Трамп бендот повторно доби пет минути слава. Ја пренесоа сите светски медиуми, а Словенците знаеја дека Меланија може да стане нивен златен рудник. Еден по еден излегуваа производи со името и фотографии на американската прва дама. Слаткарница во родното место на Меланија, Севница, направи торта Меланија, а други прават палачинки со нејзино име. Дури почна да се продава и мед со нејзината фотографија. Една словенска компанија издаде и линија на минерална вода со името на американскиот претседател, почнаа да се готват претседателски специјалитети, а Севница почна да се подготвува да стане туристичка мета. Фактот дека Словенката е на чело на САД отиде толку далеку што почнаа да се продаваат и колекции на долна облека и штикли со нејзино име. Лудилото кулминираше во ...
  сите 11 | | | веќе видена

  Најдобрата и најтрофејна словенечка скијачка, Тина Мазе (33), пред своите сонародници, на патеката во Крањска Гора, на велеслаломот за „златната лисица“ се прости од активното скијање. Мазе, која имаше стартен број 34, доскија непосредно пред целта, по што се фрли во прегратката на својот тренер и свршеник, Италијанецот Андреа Мази, кој е еден од најзаслужните за нејзините успеси.Сепак Мазе, која е првата Словенка освојувачка на златен олимписки медал, од ЗОИ 2014 во Сочи, не ја отфрла можноста да настапи и на ЗОИ 2018 во Пјонгчанг, Јужна Кореја.- Живеев за овој миг, ова многу ми значи. Готово е со активното скијање, од поодамна немам повеќе натпреварувачка енергија. Но секогаш има шанси да се премислам и еден ден повторно да скијам. Во природата на човекот е да го менува мислењето - вели Мазе.За тоа дека такво нешто не е невозможно, може да се насети и од изјавата на Мази.- Одлуката е само на Тина, јас нема да ја присилувам на што било. По 14 години заедничка работа, таа има апсолутно право да одлучува за ...
  | | веќе видена

  Најуспешната спортистка на Словенија, светска и олимписка шампионка, Тина Мазе, на Похорје ја заврши својата кариера. Тима Мазе (33), на велеслаломот за традиционалната „Златна лисица“ застана непосредно пред целта, ги изведи скиите и влезе во целта. Мазе во Светскиот куп победила на 26 трки, има 81 пласман на победничкиот пиедестал, а во 2013 година го освои големиот кристален глобус. Мазе има освоено четири олимписки медали, два златни во Сочи во 2014 година во спуст и велеслалом и два сребрени во Ванкувер во 2010 година во супервелеслалом и велеслалом. На светските првенства има освоено пет златни и четири сребрени медали.
  сите 8 | | | веќе видена

  Најуспешната спортистка на Словенија, светска и олимписка шампионка, Тина Мазе, на Похорје ја заврши својата кариера. Тина Мазе (33), на велеслаломот за традиционалната „Златна лисица“ застана непосредно пред целта, ги извади скиите и влезе во целта. Мазе во Светскиот куп победила на 26 трки, има 81 пласман на победничкиот пиедестал, а во 2013 година го освои големиот кристален глобус. Мазе има освоено четири олимписки медали, два златни во Сочи во 2014 година во спуст и велеслалом и два сребрени во Ванкувер во 2010 година во супервелеслалом и велеслалом. На светските првенства има освоено пет златни и четири сребрени медали.
  сите 12 | | | веќе видена

  Најтрофејната скијачка на Словенија, Тина Мазе и официјално стави крај на својата богата кариера. Таа беше дел од велеслаломска трка на домашен терен во Марибор и со стил се збогува од своите навивачи. На половина од патеката застана за да се поздрави со својот сопруг и тренер Андреа Маси, за потоа застана пред целната линија. Ги соблече скиите, ги зема во рака и со чекори ја мина целта за голема ерупција на трибините.Тина Мазе има 26 победи во Светскиот куп, а во 2013 го освои и големиот кристален глобус. Се закити со четири олимписки медали, две златни во Сочи во 2014 и две сребрени во Ванкувер во 2010 година. Таа има и четири златни и пет сребрени медали од светските првенства.
  сите 2 | | | веќе видена

  Најуспешната спортистка на Словенија, светска и олимписка шампионка, Тина Мазе, на Похорје ја заврши својата кариера. Тима Мазе (33), на велеслаломот за традиционалната „Златна лисица“ застана непосредно пред целта, ги изведи скиите и влезе во целта. Мазе во Светскиот куп победила на 26 трки, има 81 пласман на победничкиот пиедестал, а во 2013 година го освои големиот кристален глобус. Мазе има освоено четири олимписки медали, два златни во Сочи во 2014 година во спуст и велеслалом и два сребрени во Ванкувер во 2010 година во супервелеслалом и велеслалом. На светските првенства има освоено пет златни и четири сребрени медали.
  сите 10 | | | веќе видена

  Најтрофејната скијачка на Словенија, Тина Мазе и официјално стави крај на својата богата кариера. Таа беше дел од велеслаломска трка на домашен терен во Марибор и со стил се збогува од своите навивачи. На половина од патеката застана за да се поздрави со својот сопруг и тренер Андреа Маси, за потоа застана пред целната линија. Ги соблече скиите, ги зема во рака и со чекори ја мина целта за голема ерупција на трибините. Тина Мазе има 26 победи во Светскиот куп, а во 2013 го освои и големиот кристален глобус. Се закити со четири олимписки медали, две златни во Сочи во 2014 и две сребрени во Ванкувер во 2010 година. Таа има и четири златни и пет сребрени медали од светските првенства.
  сите 16 | | | веќе видена

  Најтрофејната скијачка на Словенија, Тина Мазе и официјално стави крај на својата богата кариера. Таа беше дел од велеслаломска трка на домашен терен во Марибор и со стил се збогува од своите навивачи. На половина од патеката застана за да се поздрави со својот сопруг и тренер Андреа Маси, за потоа застана пред целната линија. Ги соблече скиите, ги зема во рака и со чекори ја мина целта за голема ерупција на трибините. Тина Мазе има 26 победи во Светскиот куп, а во 2013 го освои и големиот кристален глобус. Се закити со четири олимписки медали, две златни во Сочи во 2014 и две сребрени во Ванкувер во 2010 година. Таа има и четири златни и пет сребрени медали од светските првенства.
  сите 16 | | | веќе видена

  Најтрофејната скијачка на Словенија, Тина Мазе и официјално стави крај на својата богата кариера. Таа беше дел од велеслаломска трка на домашен терен во Марибор и со стил се збогува од своите навивачи. На половина од патеката застана за да се поздрави со својот сопруг и тренер Андреа Маси, за потоа застана пред целната линија. Ги соблече скиите, ги зема во рака и со чекори ја мина целта за голема ерупција на трибините. Тина Мазе има 26 победи во Светскиот куп, а во 2013 го освои и Големиот Кристален глобус. Се закити со четири олимписки медали, две златни во Сочи во 2014 и две сребрени во Ванкувер во 2010 година. Таа има и четири златни и пет сребрени медили од светските првенства, што е уште еден доказ за каква скијачка станува збор.
  сите 16 | | | веќе видена

  Најтрофејната скијачка на Словенија, Тина Мазе и официјално стави крај на својата богата кариера.Таа беше дел од велеслаломска трка на домашен терен во Марибор и со стил се збогува од своите навивачи.На половина од патеката застана за да се поздрави со својот сопруг и тренер Андреа Маси, за потоа застана пред целната линија. Ги соблече скиите, ги зема во рака и со чекори ја мина целта за голема ерупција на трибините.Тина Мазе има 26 победи во Светскиот куп, а во 2013 го освои и Големиот Кристален глобус. Се закити со четири олимписки медали, две златни во Сочи во 2014 и две сребрени во Ванкувер во 2010 година. Таа има и четири златни и пет сребрени медили од светските првенства, што е уште еден доказ за каква скијачка станува збор.
  сите 14 | | | веќе видена

  Најтрофејната скијачка на Словенија, Тина Мазе и официјално стави крај на својата богата кариера. Таа беше дел од велеслаломска трка на домашен терен во Марибор и со стил се збогува од своите навивачи. На половина од патеката застана за да се поздрави со својот сопруг и тренер Андреа Маси, за потоа застана пред целната линија. Ги соблече скиите, ги зема во рака и со чекори ја мина целта за голема ерупција на трибините. Тина Мазе има 26 победи во Светскиот куп, а во 2013 го освои и Големиот Кристален глобус. Се закити со четири олимписки медали, две златни во Сочи во 2014 и две сребрени во Ванкувер во 2010 година. Таа има и четири златни и пет сребрени медили од светските првенства, што е уште еден доказ за каква скијачка станува збор. Еве како Мазе на несекојдневен начин стави крај на кариерата пред своите навивачи…
  сите 10 | | | веќе видена