Мазе

  во

  Словенечката скијачка Тина Мазе е светска шампионка во спуст откако синоќа беше најбрза на трката од Светското првенство. Таа патеката во Бивер Крик ја мина за 1:45.89 минута и за само две стотинки беше побрза од Ана Фенингер од Австрија, која е актуелна шампионка во супервелеслалом.Третото место и бронзениот медал и припадна на Лара Гут од Швајцарија, која имаше заостанување од 34 стотинки зад победничката.Денеска на Светското првенство на програмата е машкиот спуст.
  сите 77 | | | веќе видена

  Тина Мазе од Словенија го освои златниот медал во спуст на Светското првенство во Бивер Крик. Мазе со 31 година стана најстарата светска шампионка во индивидуална трка. Мазе во досегашниот тек од СП има освоено два медали, таа претходно го освои сребрениот медал на трката во супервелеслалом. Мазе до победата стигна со време од 1:45.89 минути, втора на целта стигна Ана Фенингер од Австрија (1:45:91), а третото место и припадна на ЛАра Гут од Швајцарија (1:46.23). Инаку Мазе сега се стекна со добри шанси да стане првата која освоила пет медали на едно СП, бидејќи наредните дисциплини (слалом, велеслалом и комбинација) се нејзина специјалност. The post Мазе го освои златото во спуст appeared first on Актуелно24.мк .
  сите 78 | | | веќе видена

  Словенката Тина Мазе е победничка на специјалниот спуст на светското првенство во Бивер Крик. Таа имаше спектакуларно возење на патеката долга 2 и пол километри, многу брза, исполнета со стапици и со теренски скокови. Тоа беше трка со голема резултатска драматика во која главните хероини беа Мазе и Австријката Ана Фенингер. Мазе на сите делници од патеката беше најбрза но на крај со само 2 стотинки подобар резултат и се реваншира на Фенингер за загубениот супревелеслалом во кој беше поразена со само 3 стотинки. До бронзениот медал се спушти Швајцарката Лара Гут, која имаше 34 стотинки послабо време. Големата фаворитка, Американката Линдзи Вон на крај беше 5-та со повеќе од една секунда заостанување. Силен беше притисокот на јавноста врз нејзините плеќи и не успеа да ги повтори неодамнешните победнички трки од Светскиот куп. Мазе и Словенија го слават голмиот успех. Ова беше 8-от нејзин медал освоен на светските првенства , првиот во спуст. Со тоа ја обедини олимписката и светската круна во скијачката ...
  сите 79 | | | веќе видена

  Тина Мазе од Словенија го освои златниот медал во спуст на Светското првенство во Бивер Крик. Мазе со 31 година стана најстарата светска шампионка во индивидуална трка. Мазе во досегашниот тек од СП има освоено два медали, таа претходно го освои сребрениот медал на трката во супервелеслалом. Мазе до победата стигна со време од 1:45.89 минути, втора на целта стигна Ана Фенингер од Австрија (1:45:91), а третото место и припадна на ЛАра Гут од Швајцарија (1:46.23). Инаку Мазе сега се стекна со добри шанси да стане првата која освоила пет медали на едно СП, бидејќи наредните дисциплини (слалом, велеслалом и комбинација) се нејзина специјалност. крај/мф/нц
  сите 80 | | | веќе видена

  Светското првенство во алпско скијање денеска продолжи со спуст трката во женска конкуренција на која победи Тина Мазе. Словенката беше најбрза на натпреварот на патеката во Бивер Крик и стигна до вториот медал на ова првенство. Ана Фенингер која победи на супер велеслаломот сега го освои второто место, додека третото и припадна на Швајцарката Лара Гут. Домашната фаворитка, Линдзи Вон, го заврши натпреварот на разочарувачкото петто место и овојпат остана без место на победничкиот пиедестал. Со денешната победа, Мазе влезе во историјата како највозрасна скијачка која освоила златен медал на светските првенства.
  сите 82 | | | веќе видена

  Тина Мазе од Словенија го освои златниот медал во спуст на Светското првенство во Бивер Крик. Мазе со 31 година стана најстарата светска шампионка во индивидуална трка. Мазе во досегашниот тек од СП има освоено два медали, таа претходно го освои сребрениот медал на трката во супервелеслалом. Мазе до победата стигна со време од 1:45.89 минути, втора на целта стигна Ана Фенингер од Австрија (1:45:91), а третото место и припадна на ЛАра Гут од Швајцарија (1:46.23). Инаку Мазе сега се стекна со добри шанси да стане првата која освоила пет медали на едно СП, бидејќи наредните дисциплини (слалом, велеслалом и комбинација) се нејзина специјалност.
  сите 84 | | | веќе видена

  Словенечката скијачка, Тина Мазе го освои златниот медал во спуст на Светското првенство во Бивер Крик, во САД. Мазе така со своите 31 година стана највозрасна светска шампионка во индивидуална конкуренција, а за неа ова беше втор медал на ова СП, откако претходно се закити со среброто во супервелеслалом, зад Ана Фенингер. Сега токму Фенингер ѝ гледаше во грбот со две стотинки заостанување, а бронзениот медал ѝ припадна на Лари Гут од Швајцарија со 34 стотинки заостанување во однос на шампионката. Словенечката скијачка има 31 година и 280 дена, а претходната највозрасна шампионка беше Ресил Штрајф, која уште во далечната 1932 година победи во комбинација и слалом.
  сите 82 | | | веќе видена

  Фенингер, актуелната шампионка од Светскиот куп, во средата победи на првата трка од првенството, супер-џи со разлика од 3 стотинки пред Мазе, така што ова е „слатка“ одмазда на Словенката. Бронзениот медал отиде кај Швајцарката Лара Гут, додека домашната фаворитка Линдзи Вон не успеа да освои медал и во втората трка во нејзиниот Вејл, завршувајќи на четвртото место зад Австријката Никол Шмидхофер.
  сите 85 | | | веќе видена

  Заокружена е првата од петте епизоди, кои ја сочинуваат големата светска скијачка претстава во Бивер Крик. Заврши „супер-џи“ пресметката исполнета со натпреварувачка драматика и излив на различни емоции. Австрија со двете злата на градите на Ана Фенингер и Ханес Рајхелт на сите звона го слави стартот од сништата.Американците по првите две трки се тивки, со тагата дека засега остануваат само во доменот на желби и без својата скијачка икона, Боди Милер! Вчерашното несреќно негово излетување од патеката при брзина, која го водеше до еден од медалите, беше со последици. Со длабока исекотина на надколеницата и со неопходен оперативен зафат. За 37-годишниот скијачки великан, Бивер Крик е завршена приказна. Денеска следи, нов натпреварувачки шлагер: женскиот спуст! Најголемиот можен предизвик за елитата специјализирана за брзините од кои запира здивот. 39 имиња ја сочинуваат листата на желбите.На исклучително исцрпувачка и селективна патека, долга повеќе од 2 и пол километри,на неколку од нив во мислите им е ...
  сите 83 | | | веќе видена

  Олимписката шампионка од Сочи 2014 година, Австријката Ана Фенингер (25) победи на првата трка на Светското првенство (СП) во Бивер Крик, САД, во дисциплината супервелеслалом СО ЗЛАТОТО ВО СУПЕРВЕЛЕСЛАЛОМ НА СП ВО САД Таа ќе влезе во историјата на алпското скијање како една од ретките што се светски и олимписки шампионки (Сочи 2014) и победничка во Светскиот куп (лани) во исто време. Надвор од скијањето, Фенингер се занимава и со други работи, честопати се наоѓа на насловните страници на австриските магазини, пропагирајќи ја заштитата на човековата околина или, пак, на животните, поради што неколкупати ја има посетено и Африка. Таа има имиџ на модерна, а вози мотори „харли дејвидсон“. Фенингер им ја расипа радоста на Американците, кои очекуваа триумф на миленичката Линдзи Вон, која доцнеше 15 стотинки и освои бронза. За Вон, која е порасната и живее во блискиот Вејл, ова беше шести медал од СП (две злата, три сребра и една бронза), најмногу од сите американски скијачи досега, со што ги надмина Боде Милер, ...
  сите 74 | | | веќе видена

  Австријката Ана Фенингер на спектакуларен начин го отвори 35. Светско првенство во алпско скијање во САД, додавајќи го златниот медал во супервелеслалом на нејзината олимписка титула во оваа дисциплина, а притоа засенувајќи ја американската скијачка кралица Линдзи Вон. Трката почна со задоцнување од половина час и со старт од пониско место поради силниот ветер на патеката Рептор во Вејл, но тоа не и' попречи на Фенингер да триумфира со време од 1:10,29 минути. Зад првиот шампион на мундијалот заврши двократната олимписка првенка од Сочи и бранителка на светската титула Тина Мазе од Словенија, која заостана три стотинки, а најуспешната скијачка на сите времиња Вон мораше да се задоволи со бронзата. „Навистина неверојатен момент. Сонував за ова бидејќи имав стартен број 22 и сонот ми се оствари“, изјави Фенингер. „Ги гледав сите девојки од првите 10 и заклучив дека патеката бара многу и оти дува ветер. Беше тешко. Не забележав дека Линдзи и Тина се во водство, едноставно, бев фокусирана на моето возење и тоа ...
  сите 87 | | | веќе видена

  Ана Фенингер од Австрија е светска шампионка во супервелеслалом откако на трката од Светското првенство во американскиот ски-центар Бивер Kрик имаше најдобро време. Таа патеката подобро ја мина во горниот дел и успеа да ја зачува предноста во однос на конкурентките. Фенингер имаше време 1:10,29 минута. Австриската скијачка беше побрза за само три стотинки од Словенката Тина Мазе, додека од третопласираната Линдзи Вон (САД) имаше 15 стотинки подобар резултат. Мазе освои сребрен медал, а на Вон ~ припадна бронзата. Со овој триумф Фенингер се реваншира за ланскиот пораз на Зимските олимписки игри во Сочи. Фенингер го освои својот втор златен медал на СП во кариерата, претходно во 2011 година таа стана светска првенка во суперкомбинација. Светското првенство ќе трае до 15 февруари.
  сите 82 | | | веќе видена

  Втор ден е на првенството, светот е во очекување на нова голема натпреварувачка претстава.Ќе се вози машкиот супервелеслалом, скијачката „Формула2“!Прв пат во оваа сезона на стартната листа е комплетната светска елита. Од списокот на 66-мина скијачи на стартот се издвојува името на Кјетил Јансруд, 28 годишен Норвежанец, лидер во Светскиот куп,олимписки победник од Сочи во „супер-џи“!На задолжителниот трениг имаше најдобро време, дојде ли времето за првото негово светско злато?Бидејќи, го следи проклетството од последните три мундијалски старта во оваа дисциплина, без да стигне до целта! Гледалиштето исполнето со Американци, набиени со победнички набој вчера занеме, откако Линдзи Вон беше поразена од Фенингер и Мазе. Денеска желбите ќе ги фокусира кон Тед Лигети и Боди Милер. Лигети е последниот славодобитник во „супер-џи“, ќе го брани златото од Шладминг.Боди Милер е најголемиот домашен миленик, американска легенда, но тој денеска има 37 години и 115 дена, и повреда на грбот поради која ја пропушти првата ...
  сите 81 | | | веќе видена

  Ана Фенингер од Австрија е светска шампионка во супервелеслалом откако на синоќа одржаната трка во американскиот ски центар Бивер Крик имаше најдобро време. Ана Фенингер од Австрија е светска шампионка во супервелеслалом откако на синоќа одржаната трка во американскиот ски центар Бивер Крик имаше најдобро време.Таа патеката подобро ја мина во горниот дел и успеа да ја зачува предноста во однос на конкурентките. Фенингер имаше време – 1:10.29 минута.Австриската скијачка беше побрза за само три стотинки од Словенката Тина Мазе, додека од третопласираната Линдзи Вон (САД) имаше 15 стотинки подобар резултат. Мазе освои сребрен медал, а на Вон и припадна бронзата.Со овој триумф Фенингер се реваншираше за ланскиот пораз на Зимските Олимписки игри во Сочи.Денеска на програмата е машкиот супервелеслалом на Светското првенство.
  сите 82 | | | веќе видена

  Ана Фенингер од Австрија е светска шампионка во супервелеслалом откако на синоќа одржаната трка во американскиот ски центар Бивер Крик имаше најдобро време. Таа патеката подобро ја мина во горниот дел и успеа да ја зачува предноста во однос на конкурентките. Фенингер имаше време – 1:10.29 минута. Австриската скијачка беше побрза за само три стотинки од Словенката Тина Мазе, додека од третопласираната Линдзи Вон (САД) имаше 15 стотинки подобар резултат. Мазе освои сребрен медал, а на Вон и припадна бронзата. Со овој триумф Фенингер се реваншираше за ланскиот пораз на Зимските Олимписки игри во Сочи. Денеска на програмата е машкиот супервелеслалом на Светското првенство
  сите 84 | | | веќе видена

  Ана Фенингер од Австрија е светска шампионка во супервелеслалом откако на синоќа одржаната трка во американскиот ски центар Бивер Крик имаше најдобро време. Таа патеката подобро ја мина во горниот дел и успеа да ја зачува предноста во однос на конкурентките. Фенингер имаше време – 1:10.29 минута. Австриската скијачка беше побрза за само три стотинки од Словенката Тина Мазе, додека од третопласираната Линдзи Вон (САД) имаше 15 стотинки подобар резултат. Мазе освои сребрен медал, а на Вон и припадна бронзата. Со овој триумф Фенингер се реваншираше за ланскиот пораз на Зимските Олимписки игри во Сочи. Денеска на програмата е машкиот супервелеслалом на Светското првенство.
  сите 87 | | | веќе видена

  Ана Фенингер од Австрија е светска шампионка во супервелеслалом откако на синоќа одржаната трка во американскиот ски центар Бивер Крик имаше најдобро време. Таа патеката подобро ја мина во горниот дел и успеа да ја зачува предноста во однос на конкурентките. Фенингер имаше време – 1:10.29 минута. Австриската скијачка беше побрза за само три стотинки од Словенката Тина Мазе, додека од третопласираната Линдзи Вон (САД) имаше 15 стотинки подобар резултат. Мазе освои сребрен медал, а на Вон и припадна бронзата. Со овој триумф Фенингер се реваншираше за ланскиот пораз на Зимските Олимписки игри во Сочи. Денеска на програмата е машкиот супервелеслалом на Светското првенство. Оцени ја веста
  сите 86 | | | веќе видена

  Ана Фенингер од Австрија е светска шампионка во супервелеслалом откако на синоќа одржаната трка во американскиот ски центар Бивер Крик имаше најдобро време. Таа патеката подобро ја мина во горниот дел и успеа да ја зачува предноста во однос на конкурентките. Фенингер имаше време – 1:10.29 минута. Австриската скијачка беше побрза за само три стотинки од Словенката Тина Мазе, додека од третопласираната Линдзи Вон (САД) имаше 15 стотинки подобар резултат. Мазе освои сребрен медал, а на Вон и припадна бронзата. Со овој триумф Фенингер се реваншираше за ланскиот пораз на Зимските Олимписки игри во Сочи. Денеска на програмата е машкиот супервелеслалом на Светското првенство.
  сите 89 | | | веќе видена

  Ана Фенингер од Австрија е светска шампионка во супервелеслалом откако на синоќа одржаната трка во американскиот ски центар Бивер Крик имаше најдобро време. Таа патеката подобро ја мина во горниот дел и успеа да ја зачува предноста во однос на конкурентките. Фенингер имаше време – 1:10.29 минута. Австриската скијачка беше побрза за само три стотинки од Словенката Тина Мазе, додека од третопласираната Линдзи Вон (САД) имаше 15 стотинки подобар резултат. Мазе освои сребрен медал, а на Вон и припадна бронзата. Со овој триумф Фенингер се реваншираше за ланскиот пораз на Зимските Олимписки игри во Сочи. Денеска на програмата е машкиот супервелеслалом на Светското првенство.
  сите 83 | | | веќе видена

  Таа патеката подобро ја мина во горниот дел и успеа да ја зачува предноста во однос на конкурентките. Фенингер имаше време – 1:10.29 минута. Австриската скијачка беше побрза за само три стотинки од Словенката Тина Мазе, додека од третопласираната Линдзи Вон (САД) имаше 15 стотинки подобар резултат. Мазе освои сребрен медал, а на Вон и припадна бронзата. Со овој триумф Фенингер се реваншираше за ланскиот пораз на Зимските Олимписки игри во Сочи. Денеска на програмата е машкиот супервелеслалом на Светското првенство.
  сите 86 | | | веќе видена