Мазе

  во

  Словенската спортска јавност остана шокирана по одлуката на тамошната најдобра скијачка на сите времиња, Тина Мазе, која објави дека ќе отсуствува подолг период, а можно е ова да значи и крај на нејзината кариера. „Чувствувам дека ми треба подолг одмор од скијањето. И физички и ментално сум заситена и ќе паузирам една година од сите натпреварувања, па потоа ќе размислам дали ќе се вратам во Светскиот куп“, изјави 32-годишната Тина која освои еден голем и два мали кристални глобуси, како и две олимписки и четири светски злата. По рекордната 2013 година, во која буквално доминираше, сезонава ја загуби големата битка против победничката Ана Фенингер и сега ѝ е потребен одмор. Има 26 победи во Светскиот куп и сѐ што една спортстиска може да посака. Пред девет години, во сосема поинакви околности, истото го најави и Јаница Костелиќ која никогаш не се врати во Светскиот куп.
  сите 13 | | | веќе видена

  Двократната олимписка шампионка во скијање, Тина Мазе, одлучи да паузира една година, а потоа ќе реши дали ќе ја продолжи или ќе стави крај на својата кариера. – Почувствував дека на моето тело и на мојот ум им е потребен подолг одмор. Си дозволив да земам едногодишна пауза, а потоа ќе ја донесам одлуката за мојата понатамошна кариера“, изјавила за својата интернет страница 32-годишната Мазе. Тина Мазе на Зимските олимписки игри во Сочи освои златни медали во велеслалом и во спуст, а во 2013 година го освои Светскиот куп. Минатата сезона таа ја заврши на второто место во вкупниот поредок, зад Австријката Ана Фенингер. Мазе е една од шестте скијачки во историјата која во Светскиот куп има победи во сите пет дисциплини.
  сите 14 | | | веќе видена

  Повеќекратната светска и олимписка шампионка, Тина Мазе, објави дека најмалку една година ќе одмори од скијањето, по што ќе донесе одлука дали воопшто да продолжи со овој спорт или и официјално да ја заврши својата кариера. „ Чувствувам дека на моето тело и на умот им е потребен подолг одмор од вообичаениот. Затоа, ќе паузирам една година, па потоа ќе ја донесам и конечната одлука за кариерата “ – изјави 32-годишната Мазе за својат аофицијална веб-страница. Словенката на последните Олимписки Игри во Сочи освои златни медали во спуст и во велеслалом, а во 2013 година беше и најдобра во Светскиот куп. Сезонава таа ја заврши на второто место во генералниот пласман, зад Ана Фенингер од Австрија, а Мазе воедно е и една од само шесте скијачки во историјата на овој спорт со победи во сите пет алпски дисциплини.
  сите 15 | | | веќе видена

  Една од најдобрите алпски скијачки на сите времиња, Словенката Тина Мазе одлучи дека ќе ја стави во мирување својата кариера и ќе се повлече од Светскиот куп една година. Тина во соопштението за јавноста навела дека по долги 16 години учество во Светскиот куп нејзиното тело е изморено и дека ѝ е потребен одмор. Таа следната година ќе ја искористи добро за да се одмори, да ги заврши студиите и да добие диплома. Мазе се заблагодари на подршката која нејзините навивачи безрезервно ѝ ја упатуваат. Не е исклучено Тина Мазе во текот на едногодишната пауза да соопшти и дефинитивен крај на богатата кариера. Словенката е двојна олимписка и четирикратна светска шампионка. Во Светскиот куп оствари 26 победи, а во сезоната 2012-2013 го освои големиот кристален глобус соборувајќи голем број рекорди.
  сите 16 | | | веќе видена

  Business Insider направи листа на најдоминантните спортисти на денешницата. Станува збор за жени и мажи од различни спортови, различни возрасни групи и различни делови на светот. На листата се најдоа имиња како Флојд Мејведер, Тина Мазе, Џејмс Харден, Златан Ибрахимовиќ и други. Ви ги пренесуваме првите десет што се најдоа на листата: 10. Кејти Ледецки Има 18 години и е најдобрата американска пливачка. Се наоѓа меѓу најдобрите пливачки во светот. Во 2014 година сруши пет светски рекорди и освои осум први места. 9. Новак Ѓоковиќ Тој е познат светски тенисер, има 27 години и многу победи и успеси. 8. Клејтон Кершоу Тој важи за најдобриот бејзбол фрлач денеска. 7. Лео Меси Меси е фудбалер на Барселона и досега има постигнати одлични резултати за својот тим. 6. Симона Бајлс Има 18 години и е позната американска гимнастичарка. Иако има уште многу да вежба за Олимпијадата, од 2013 година таа владее со светската гимнастика. Симона ќе биде вистинска ѕвезда во Бразил. 5. Усеин Болт Тој е најбрзиот човек досега, без ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Тенисерот Новак Ѓоковиќ и атлетичарката Гензебе Дибаба се прогласени за најдобри спортисти на светот за 2014 година. На свечената церемонија на спортската фондација „Лауреус“, одржана во Шангај, светските спортски легенди ги избраа најдобрите спортисти за минатата година. Kај мажите, најдобриот тенисер на денешницата Новак Ѓоковиќ од Србија, доби најмногу гласови во конкуренција на фудбалерот Kристијано Роналдо, шампионот во Формула 1, Луис Хамилтон, мотоциклистот Марк Маркез, атлетичарот Рено Лавиление и голф-играчот Рори Мекилрој. За Ѓоковиќ ова е второ признание од „Лауреус“, откако првпат беше прогласен за најдобар спортист во светот во 2012 година. Kај дамите, признанието и припадна на Гензебе Дибаба, атлетичарката од Етиопија, која минатата година за само 15 дена собори три светски рекорди во три различни дисциплини. Со тоа, Дибаба, стана само третиот атлетичар во историјата со такво достигнување, по легендарниот Американец Џеси Овенс и најбрзиот атлетичар во светот Усеин Болт. Kонкурентки на Дибаба ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Тенисерот Новак Ѓоковиќ и атлетичарката Гензебе Дибаба се прогласени за најдобри спортисти на светот за 2014 година. На свечената церемонија на спортската фондација „Лауреус“, одржана во Шангај, светските спортски легенди ги избраа најдобрите спортисти за минатата година. Кај мажите, најдобриот тенисер на денешницата Новак Ѓоковиќ од Србија, доби најмногу гласови во конкуренција на фудбалерот Кристијано Роналдо, Формула 1 шампионот Луис Хамилтон, мотоциклисот Марк Маркез, атлетичарот Рено Лавилениe и голф играчот Рори Мекилрој. За Ѓоковиќ ова е вторo признание од „Лауреус’’, откако првпат беше прогласен за најдобар спортист во светот во 2012 година. Кај дамите, признанието и припадна на Гензебе Дибаба, атлетичарката од Етијопија, која минатата година за само 15 дена собори три светски рекорди во три различни дисциплини. Со тоа, Дибаба, стана само третиот атлетичар во историјата со такво достигнување, по легендарниот Американец Џеси Овенс и најбрзиот атлетичар во светот Усеин Болд. Конкурентки на Дибаба за ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Тенисерот Новак Ѓоковиќ и атлетичарката Гензебе Дибаба се прогласени за најдобри спортисти на светот за 2014 година. На свечената церемонија на спортската фондација „Лауреус“, одржана во Шангај, светските спортски легенди ги избраа најдобрите спортисти за минатата година. Кај мажите, најдобриот тенисер на денешницата Новак Ѓоковиќ од Србија, доби најмногу гласови во конкуренција на фудбалерот Кристијано Роналдо, Формула 1 шампионот Луис Хамилтон, мотоциклисот Марк Маркез, атлетичарот Рено Лавилениe и голф играчот Рори Мекилрој. За Ѓоковиќ ова е вторo признание од „Лауреус“, откако првпат беше прогласен за најдобар спортист во светот во 2012 година. Кај дамите, признанието и припадна на Гензебе Дибаба, атлетичарката од Етијопија, која минатата година за само 15 дена собори три светски рекорди во три различни дисциплини. Со тоа, Дибаба, стана само третиот атлетичар во историјата со такво достигнување, по легендарниот Американец Џеси Овенс и најбрзиот атлетичар во светот Усеин Болд. Конкурентки на Дибаба за ...
  сите 12 | | | веќе видена

  Тенисерот Новак Ѓоковиќ и атлетичарката Гензебе Дибаба се прогласени за најдобри спортисти на светот за 2014 година. На свечената церемонија на спортската фондација „Лауреус“, одржана во Шангај, светските спортски легенди ги избраа најдобрите спортисти за минатата година. Кај мажите, најдобриот тенисер на денешницата Новак Ѓоковиќ од Србија, доби најмногу гласови во конкуренција на фудбалерот Кристијано Роналдо, Формула 1 шампионот Луис Хамилтон, мотоциклисот Марк Маркез, атлетичарот Рено Лавилениe и голф играчот Рори Мекилрој. За Ѓоковиќ ова е вторo признание од „Лауреус’’, откако првпат беше прогласен за најдобар спортист во светот во 2012 година. Кај дамите, признанието и припадна на Гензебе Дибаба, атлетичарката од Етијопија, која минатата година за само 15 дена собори три светски рекорди во три различни дисциплини. Со тоа, Дибаба, стана само третиот атлетичар во историјата со такво достигнување, по легендарниот Американец Џеси Овенс и најбрзиот атлетичар во светот Усеин Болд. Конкурентки на Дибаба за ...
  сите 16 | | | веќе видена

  Тенисерот Новак Ѓоковиќ и атлетичарката Гензебе Дибаба се прогласени за најдобри спортисти на светот за 2014 година. На свечената церемонија на спортската фондација „Лауреус“, одржана во Шангај, светските спортски легенди ги избраа најдобрите спортисти за минатата година. Кај мажите, најдобриот тенисер на денешницата Новак Ѓоковиќ од Србија, доби најмногу гласови во конкуренција на фудбалерот Кристијано Роналдо, Формула 1 шампионот Луис Хамилтон, мотоциклисот Марк Маркез, атлетичарот Рено Лавилениe и голф играчот Рори Мекилрој. За Ѓоковиќ ова е вторo признание од „Лауреус’’, откако првпат беше прогласен за најдобар спортист во светот во 2012 година. Кај дамите, признанието и припадна на Гензебе Дибаба, атлетичарката од Етијопија, која минатата година за само 15 дена собори три светски рекорди во три различни дисциплини. Со тоа, Дибаба, стана само третиот атлетичар во историјата со такво достигнување, по легендарниот Американец Џеси Овенс и најбрзиот атлетичар во светот Усеин Болд. Конкурентки на Дибаба за ...
  сите 16 | | | веќе видена

  Тенисерот Новак Ѓоковиќ и атлетичарката Гензебе Дибаба, се прогласени за најдобри спортисти на светот за 2014 година. На свечената церемонија на спортската фондација „Лауреус’’ одржана во Шангај, светските спортски легенди ги избраа најдобрите спортисти за минатата година. Кај мажите, најдобриот тенисер на денешницата Новак Ѓоковиќ од Србија, доби најмногу гласови во конкуренција на фудбалерот Кристијано Роналдо, Формула 1 шампионот Луиса Хамилтон, мотоциклисот Марк Маркез, атлетичарот Рено Лавилениј и голф играчот Рориј Меклориј. За Ѓоковиќ ова е втор признание „Лауреус’’, откако за прв пат беше прогласен за најдобар спортист во светот во 2012 година. Кај дамите, признанието и припадна на Гензебе Дибаба атлетичарката од Етијопија, која минатата година за само 15 дена собори три светски рекорди во три различни дисциплини. Со тоа, Дибаба, стана само третиот атлетичар во историјата со такво достигнување, по легендарниот Американец Џеси Овенс и најбрзиот атлетичар во светот Усеин Болд. Конкурентки на Дибаба за ...
  сите 20 | | | веќе видена

  Тенисерот Новак Ѓоковиќ и атлетичарката Гензебе Дибаба се прогласени за најдобри спортисти на светот за 2014 година. На свечената церемонија на спортската фондација „Лауреус“, одржана во Шангај, светските спортски легенди ги избраа најдобрите спортисти за минатата година. Кај мажите, најдобриот тенисер на денешницата Новак Ѓоковиќ од Србија, доби најмногу гласови во конкуренција на фудбалерот Кристијано Роналдо, Формула 1 шампионот Луис Хамилтон, мотоциклисот Марк Маркез, атлетичарот Рено Лавилениe и голф играчот Рори Мекилрој. За Ѓоковиќ ова е вторo признание од „Лауреус’’, откако првпат беше прогласен за најдобар спортист во светот во 2012 година. Кај дамите, признанието и припадна на Гензебе Дибаба, атлетичарката од Етијопија, која минатата година за само 15 дена собори три светски рекорди во три различни дисциплини. Со тоа, Дибаба, стана само третиот атлетичар во историјата со такво достигнување, по легендарниот Американец Џеси Овенс и најбрзиот атлетичар во светот Усеин Болд. Конкурентки на Дибаба за ...
  сите 22 | | | веќе видена

  Тенисерот Новак Ѓоковиќ и атлетичарката Гензебе Дибаба се прогласени за најдобри спортисти на светот за 2014 година.На свечената церемонија на спортската фондација „Лауреус“, одржана во Шангај, светските спортски легенди ги избраа најдобрите спортисти за минатата година.Кај мажите, најдобриот тенисер на денешницата Новак Ѓоковиќ од Србија, доби најмногу гласови во конкуренција на фудбалерот Кристијано Роналдо, Формула 1 шампионот Луис Хамилтон, мотоциклисот Марк Маркез, атлетичарот Рено Лавилениe и голф играчот Рори Мекилрој.За Ѓоковиќ ова е вторo признание од „Лауреус’’, откако првпат беше прогласен за најдобар спортист во светот во 2012 година.Кај дамите, признанието и припадна на Гензебе Дибаба, атлетичарката од Етијопија, која минатата година за само 15 дена собори три светски рекорди во три различни дисциплини. Со тоа, Дибаба, стана само третиот атлетичар во историјата со такво достигнување, по легендарниот Американец Џеси Овенс и најбрзиот атлетичар во светот Усеин Болд. Конкурентки на Дибаба за ...
  сите 22 | | | веќе видена

  Светската скијачка федерација ги објави сумите кои натпреварувачите ги заработија во текот на оваа сезона. Севкупниот победник во Светскиот куп и освојувачот на малите кристални глобуси во слалом и велеслалом Марсел Хиршер заработил вкупно 482 илјади швајцарски франци. Второто место по заработка му припадна на Норвежанецот, Кетил Јансруд со 394.000 додека трета е победничката кај дамите Ана Фенингер со 391.000 франци. Зад Фенингер е Тина Мазе со 366.000, а на петтата позиција е Линдзи Вон со 308.000 швајцарски франци.
  | | веќе видена

  Австријците слават, Ана Фенингер и Марсел Хиршер се освојувачи на големите кристални глобуси наменети за најдобрите во Светскиот скијачки куп Марсел Хиршер СКИЈАЊЕ - ЗАВРШИ СВЕТСКИОТ КУП Хиршер (26) четврти пат во низа е најдобар во Светскиот куп, што досега не му успеало на ниеден светски скијач. Пет победи во низа има забележано само неговата славна сонародничка, Анемари Мозер-Прел во раните 70-ти години од 20 век. Пет титули (но не по ред) кај скијачите има освоено сонародникот на Хиршер, но натпреварувајќи се за Луксембург, Марк Џирардели, од 1985 до 1993 година. Вкупно по четири титули имаат освојувано сонародникот на Хиршер, Херман Маер, Италијанецот Густаво Тени и Швајцарецот Пирмин Цурбриген. Хиршер, кој освои и два кристални глобуса, во слалом и во велеслалом, и имаше пет триумфи во велеслалом и две слалом-победи, на крајот собра 1.448 поени. Норвежанецот Кјетил Јансруд, кралот на брзините, кој исто така освои два мали кристални глобуси - во спуст и во супервелеслалом, беше втор со 1.228 поени. ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Австриската алпска скијачка Ана Фенингер на последната трка возена во Мерибел во велеслалом го освои првото место со вкупно време од 2:26,91 минути и со тоа го одбрани големиот кристален глобус освоен минатата година. Најголемата конкурентка на Фенингер беше словенечката скијачка Тина Мазе која пред денешната трка заостануваше само два бода во генералниот пласман. Фенингер максимално фокусирана влезе во трката, беше најбрза и по првото возење, па триумфираше пред Ева Марија Брем и Тина Мазе. Мазе ја пропушти шансата да биде најдобра оваа сезона,а требаше само да биде подобро пласирана од Фенингер на последната трка. Така, Фенингер успеа да стигне до вкупно 1553 бода, па Мазе мораше да се задоволи само со втората позиција, откако сезонава собр 1531 бод. Ова е одлично заокружување на фантастичната сезона на Фенингер, која на Светското Првенство во Бивер крик стигна до златни медали во велеслалом и во супервелеслалом. Фенингер оваа сезона го освои и малиот кристален глобус во велеслалом и во комбинација.
  сите 3 | | | веќе видена

  Австриската скијачка Ана Фенингер ја одбрани титулата во генералниот пласман во Светскиот куп и титулата во велеслаломот. Тоа беше и официјално после нејзината победа во последната велеслаломска трка која што се одржа во Мерибел (Франција). Ја помина патеката со резултат две минути, 26 секунди и 91 стотинка, второто место го освои нејзината сонародничка Ева Марија Брем со 0,38 секунди заостанување, а трета беше Тина Мазе од Словенија (+0,46 сек.) Фенингер ја одбрани титулата во Светскиот куп со 1.553 бода, 22 повеќе од Мазе, а трета заврши Американката Линдзи Вон.
  сите 4 | | | веќе видена

  СКИЈАЊЕ Драматичната завршница во Мерибел и припадна на Ана Фенигер која со триумфот во велеслалом ја освои титулата во СК за алпско скијање. Австријката Ана Фенингер ја одбрани титулата во генералниот пласман во Светскиот куп со триумфот на последната трка во дисциплината велеслалом, што се возеше во францускиот зимски центар Мерибел.Ана Фенигер ја анулира предноста на Тина Мазе (Словенија) од 18 бодови во пресрет на трката и со 22 бода повеќе стигна до вредниот трофеј. Покрај големиот Кристален глобус, Фенинегр го освои и малиот глобус во велеслалом, повторувајќи го успехот од лани.На подиумот меѓу победничката Фенингер и третопласираната Мазе место имаше за второпласираната Ева-Марија Брем (Австрија). Пласман велеслалом: 1. Фенингер 542 бода2. Брем 4363. Микаела Шифрин (САД) 357Генерален пласман во Светскиот куп: 1. Фенингер 1553 бода2. Мазе 15313. Линдзи Вон (САД) 1087 Зимски спортови
  сите 5 | | | веќе видена

  Двојното австриско славје го потцрта Ана Фенингер која триумфираше во последниот велеслалом во сезоната и го освои големиот кристален глобус. Во неизвесната завршница за титулата таа ја победи Тина Мазе која во Мерибел го возеше најдобриот велеслалом во сезоната, но со 46 стотинки заостанување зад Фенингер беше третопласирана што не и беше доволно за прво место. Австријката Ева Мариа Брем ја надополни радоста на Австријците откакао денеска имаше 38 стотинки послабо време зад победничката која петти пат во сезоната беше најбрза во оваа дисциплина. Фенингер втора година по ред е најдобра алпинка на планетата, а успеа да ја ја добие и теоретската битка со Брем за малиот кристален глобус во велеслаломот. На врвот во генералниот пласман фенингер има 22 бода повеќе од мазе, додека во конечниот велслаломски поредок 106 од нејзината сонародничка брем.
  сите 7 | | | веќе видена

  Австриската алпска скијачка Ана Фенингер на последната трка возена во Мерибел во велеслалом го освои првото место со вкупно време од 2:26,91 минути и со тоа го одбрани големиот кристален глобус освоен минатата година. Најголемата конкурентка на Фенингер беше словенечката скијачка Тина Мазе која пред денешната трка заостануваше само два бода во генералниот пласман. Фенингер максимално фокусирана влезе во трката, беше најбрза и по првото возење, па триумфираше пред Ева Марија Брем и Тина Мазе. Мазе ја пропушти шансата да биде најдобра оваа сезона,а требаше само да биде подобро пласирана од Фенингер на последната трка. Така, Фенингер успеа да стигне до вкупно 1553 бода, па Мазе мораше да се задоволи само со втората позиција, откако сезонава собр 1531 бод. Ова е одлично заокружување на фантастичната сезона на Фенингер, која на Светското Првенство во Бивер крик стигна до златни медали во велеслалом и во супервелеслалом. Фенингер оваа сезона го освои и малиот кристален глобус во велеслалом и во комбинација.
  сите 8 | | | веќе видена