Мазе

  во

  СКИЈАЊЕ Фенингер победи пред Ребенсбург и Вајрајтер Австриската скијачка Ана Фенингер е победничка на денешната велеслаломска трка што се возеше во Марибор, Словенија. Таа на целта стиган со вкупно време 2:24.50 минути. Фенингер до победата дојде со одлично возење во последната третина од втората трка кога успеа да надополни половина секунда во однос на второпласираната Викторија Ребенсбург од Германија која заостана само четири стотинки. На подиумот место имаше и за третопласираната Тина Вајратер од Лихтенштајн која беше 30 стотинки побавна зад победничката. Пласман во велеслалом Светски куп: Фенингер 342 бода, Ева-Марија Брем (Австрија) 296, Микаела Шифрин (САД) 271. Во Генералниот пласман води Тина Мазе (Словенија) со 985 бода, пред Фенингер која собра 901, следуваат Американките Микаела Шифрин – 650 и Линдзи Вон 646,... Утре во Марибор ќе се вози женскиот слалом Зимски спортови
  сите 19 | | | веќе видена

  Словенката Тина Мазе беше најголема ѕвезда на СП во скијање во САД , заедно со Ана Фенингер. Мазе освои 2 златни и еден сребрен медал но не ја оствари целта да обезбеди медал од сите дисциплини бидејќи не се искачи на подиумот во велеслалом и слалом. За словенечките медиуми Мазе изјави: „ Среќна сум што бев полна со енергија. Најмногу се гордеам со настапите во првата седмица на СП. Во Супер Џи возев одлично во многу тешки услови. Вечно ќе се сеќавам на моментот кога ја надминав фаворитката Линдзи Вон. Нејзините фаново веднаш се стишија. Тоа чувство е безценето...Да победиш голем ривал и да ја смириш разјарената навивачка армија на нејзино тло во САД...Незаборавно...“. Во СК Мазе има 184 поени предност пред Ана Фенингер.
  сите 16 | | | веќе видена

  Словенката Тина Мазе и Австријката Ана Фенингер кај жените, односно Австриецот Марсел Хиршер и Американецот Тед Лигети кај мажите се најуспешните скијачи на штотуку завршеното Светско првенство (СП) во Бивер Крик, САД Мазе и Фенингер ЗАВРШИ AЛПСКОТО СП ВО БИВЕР КРИК, САД Австријците се најуспешната нација со девет медали, од кои пет освоија девојките. Зад нив, со пет освоени медали се САД, а на третата позиција е Словенија, исклучиво благодарение на Мазе. Мазе освои два златни медала, во спуст и во комбинација, и еден сребрен, во супервелеслалом, Фенингер беше најдобра во супервелеслалом и во велеслалом и втора во спуст. Хиршер, исто така, се враќа дома со три медали, златни во комбинација и екипно и со сребрен во велеслалом, а Лигети освои два медала, злато во велеслалом, на третото СП по ред, и сребро во комбинација. На последниот ден од шампионатот се одржа машкиот слалом, во кој (не)очекувано победи Французинот Жан-Баптист Гранж (беше петти по првото возење со минус од 88 стотинки зад Хиршер), откако ...
  сите 2 | | | веќе видена

  На последниот натпревар во женска конкуренција на Светското првенство во САД, домашните конечно освоија златен медал, а тој го донесе Микаела Шифрин која победи на трката во слалом. Првата фаворитка за трофејот ја оправда улогата откако успеа да постигне најдобро време во двете возења. Шифрин беше убедлива во првото возење и тргна како триесетта во второто возење. Сепак, имаше предност од 40 стотинки во однос на Хансдотер од Шведска. Таа претходно успеа да се најде пред Страхова, а имаше одлична втора трка. Тоа се виде уште во првиот дел од патеката кога Шифрин ја загуби предноста и имаше заостанување од четири стотинки. На втората контрола негативата беше три стотинки, но потоа во финишот од трката дојде до израз квалитетот, па Шифрин успеа без проблеми да дојде до првото место и до титулата. Со ова Шифрин стана само втората скијачка која успеа да дојде до трофеј во слалом на свој терен после Дебора Компањони од Италија. Тина Мазе од која се очекуваше уште еден медал, заврши дури на осмото место со големо ...
  сите 44 | | | веќе видена

  Младата Микаела Шифрин го продолжи американското славје, донесувајќи му го на домаќинот на Светското првенство во алпски дисциплини, што утре завршува во Вејл и Бивер Крик, и второто злато едноподруго, по вчерашната победа на нејзиниот сонародник Тед Лигети во машкиот велеслалом. Шифрин славеше во женскиот слалом со вкупно време од 1:38,48 минути за одбрана на златото од СП пред две години во Шладминг. Иако има одвај 19 години, таа има и олимписко злато во оваа дисциплина, лани од Игрите во Сочи. Домашниот терен (родена е во Игл Вејл, во близина на патеката за СП) беше голема предност. Шифрин славеше пред Швеѓанката Фрида Хансдотер, која задоцни 34 стотинки, и пред Чехинката Шарка Страхова, која имаше заостаток од 77 стотинки. Словенката Тина Мазе, која одлично го почна првенството, освојувајќи две злата и сребро во првите три трки, и овојпат не освои медал, како и во велеслалом, бидејќи заврши на осмото место, со голем заостаток зад водечките. Утре првенството завршува со машкиот слалом (18.15 и 22.15 ч).
  сите 45 | | | веќе видена

  Американската скијачка Микаела Шифрин го одбрани златниот медал во слалом на Светското првенство што се одржува во Бивер Крик и Вејл. Таа водеше по првата трка, но во второто возење речиси во целиот тек имаше заостанување зад Швеѓанката Фрида Хансдотер. Сепак, во самиот финиш успеа да биде побрза и со вкупно време од 1:38.48 минути стигна до првото место. Хансдотер задоцни 34 стотинки зад победничката и го освои сребрениот медал, а на третата позиција се пласира чешката скијачка Шарка Страцхова. Вероника Зузулова и Картин Зетел останаа без медали на четвртото и на петтото место, а Тина Мазе заврши на осмата позиција.
  сите 46 | | | веќе видена

  Двете по четири дисциплини имаат по две злата и едно сребро, па денешниот слалом може да реши која од нив ќе биде најдобра на Мундијалот СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ВО СКИЈАЊЕ ВО САД Австријката Ана Фенингер (25) го освои златниот медал на Светското првенство (СП) во Бивер Крик, во велеслалом, што е трет медал за неа, откако претходно освои злато во супервелеслалом и сребро во спуст. Фенингер беше трета на минатото СП 2013 во Шладминг во истата дисциплина и се израмни со сонародничките Дагмар Ром, Анита Вахтер и Анемари Мозер-Прел, кои имаат по два медала во велеслалом на СП. Фенингер е и првата Австријка што освојува три медали на СП во индивидуалните дисциплини по Ренате Гечл во 1999 година. Првите медали на едно СП ги освоија Германката Викторија Регенсбург (сребрен), која е олимписка победничка од Ванкувер во 2010 година и освојувачка на бронза од ЗОИ 2014 во велеслалом, и Швеѓанката Џесика Лидел-Викарби (бронзен), која има само две победи во Светскиот куп во кариерата, од која една, во 2013 г. во велеслалом ја ...
  сите 51 | | | веќе видена

  По супервелеслаломот, Ана Фенингер триумфира и на велеслаломската трка на Светското првенство во алпско скијање во Бивер Крик. Австријката беше најбрза во првото возење, обезбеди доволна предност во однос на конкурентките, па и грешката при второто спуштање низ патеката не влијаеше за нејзино искачување на највисокото место на пиедесталот. Вкупното време што притоа го оствари Фенингер е 2:36,10 минути. Второто место го освои Викторија Ребенсбург од Германија (+1,40 секунди), бронзениот медал заврши на градите на Џесика Линдел Викарби од Шведска (+1,49 секунди). Словенечката скијачка Тина Мазе се пласира на петтата позиција.
  сите 65 | | | веќе видена

  Ана Фенингер од Австрија го освои второто злато на Светското првенство во алпско скијање што се одржува во Бивер Kрик, откако победи во велеслаломот. Ова за неа е вкупно трето злато на светските првенства. Таа во двете трки постигна време од 2:19,16 минути и на убедлив начин триумфира, иако во втората трка по една грешка малку недостасуваше да излета од патеката. Второпласираната Викторија Ребенсбург од Германија имаше заостанување од 1,40 секунда, но беше доволно за сребрен медал. Бронзата ~ припадна на Џесика Линдел-Викарби од Шведска, која има 1,49 секунда заостанување зад победничката. Една од фаворитките Тина Мазе од Словенија остана без медал во оваа трка.
  сите 78 | | | веќе видена

  Ана Фенингер од Австрија го освои второто злато на Светското првенство во алпско скијање што се одржува во Бивер Крик, откако синоќа победи во велеслоломот. Ова за неа е вкупно трето злато на светските првенства. Таа во двете трки постигна време од 2:19.16 минути и на убедлив начин триумфираше, иако во втората трка по една грешка малку недостасуваше да излета од патеката. Второпласираната Викторија Ребенсбург од Германија имаше заостанување од 1.40 секунда, но беше доволно за сребрен медал. Бронзата и припадна на Џесика Линдел-Викарби од Шведска, која има 1.49 секунда заостанување зад победничката. Една од фаворитките Тина Мазе од Словенија остана без медал во оваа трка. Денеска се вози машкиот велеслалом.
  сите 79 | | | веќе видена

  Ана Фенингер од Австрија го освои второто злато на Светското првенство во алпско скијање што се одржува во Бивер Крик, откако синоќа победи во велеслоломот. Ова за неа е вкупно трето злато на светските првенства. Таа во двете трки постигна време од 2:19.16 минути и на убедлив начин триумфираше, иако во втората трка по една грешка малку недостасуваше да излета од патеката. Второпласираната Викторија Ребенсбург од Германија имаше заостанување од 1.40 секунда, но беше доволно за сребрен медал. Бронзата и припадна на Џесика Линдел-Викарби од Шведска, која има 1.49 секунда заостанување зад победничката. Една од фаворитките Тина Мазе од Словенија остана без медал во оваа трка. Денеска се вози машкиот велеслалом.
  сите 82 | | | веќе видена

  Австријката Ана Фенингер е нова светска шампионска во велеслалом. На скијачкиот Мундијал кој се одржува во Вејл и Бивер Крик, Фенингер до вториот златен медал стигна со вкупно време ос 1:19.16 минути. Фенингер возеше брлијинатно во првата трка кога во однос на второпласираната имаше речиси две секунди предност. Во второто возење таа скијаше рутински, па и покрај големата грешка која ја направи во средишницата на патеката стигна до златниот медал. Второто место го освои Германката Викторија Ребенсбург, а до бронзата доскија Швеѓанката Џесика Линдел-Викарби. Тина Мазе која во досегашниот тек од СП освои три медали велеслаломската трка ја заврши на петтото место. The post Фенингер го освои златото во велеслалом appeared first on Актуелно24.мк .
  сите 84 | | | веќе видена

  Австријската скијачка Ана Фенингер го освои шестиот медал на Светските првенства, трет во Вејл по златото во супер-џи и среброто во спуст. 25-годишната Фенингер беше убедливо најбрза во велеслаломот и триумфираше со речиси секунда ипол подобар резултат од Германката Викторија Ребенсбург и од Швеѓанката Џесика Линдал – Викарби. По женскиот велелсалом, а во пресрет на трите завршни мундијалски дисциплини, Австрија е најуспешна со 8 медали, од нив 5 златни. Благодарение на Тина Мазе која во велеслаломот беше петта, Словенија е втора со 4 одличја, две најсјајни. Утре во истата дисциплина ќе се натпреваруваат скијачите.
  сите 87 | | | веќе видена

  Ана Фенингер од Австрија го освои второто злато на Светското првенство во алпско скијање што се одржува во Бивер Крик, откако синоќа победи во велеслоломот. Ова за неа е вкупно трето злато на светските првенства. Таа во двете трки постигна време од 2:19.16 минути и на убедлив начин триумфираше, иако во втората трка по една грешка малку недостасуваше да излета од патеката. Второпласираната Викторија Ребенсбург од Германија имаше заостанување од 1.40 секунда, но беше доволно за сребрен медал. Бронзата и припадна на Џесика Линдел-Викарби од Шведска, која има 1.49 секунда заостанување зад победничката. Една од фаворитките Тина Мазе од Словенија остана без медал во оваа трка. Денеска се вози машкиот велеслалом.
  сите 89 | | | веќе видена

  Ова за неа е вкупно трето злато на светските првенства. Таа во двете трки постигна време од 2:19.16 минути и на убедлив начин триумфираше, иако во втората трка по една грешка малку недостасуваше да излета од патеката. Второпласираната Викторија Ребенсбург од Германија имаше заостанување од 1.40 секунда, но беше доволно за сребрен медал. Бронзата и припадна на Џесика Линдел-Викарби од Шведска, која има 1.49 секунда заостанување зад победничката. Една од фаворитките Тина Мазе од Словенија остана без медал во оваа трка. Денеска се вози машкиот велеслалом. /МИА
  сите 89 | | | веќе видена

  Ана Фенингер од Австрија го освои второто злато на Светското првенство во алпско скијање што се одржува во Бивер Крик, откако синоќа победи во велеслоломот. Ова за неа е вкупно трето злато на светските првенства. Таа во двете трки постигна време од 2:19.16 минути и на убедлив начин триумфираше, иако во втората трка по една грешка малку недостасуваше да излета од патеката. Второпласираната Викторија Ребенсбург од Германија имаше заостанување од 1.40 секунда, но беше доволно за сребрен медал. Бронзата и припадна на Џесика Линдел-Викарби од Шведска, која има 1.49 секунда заостанување зад победничката. Една од фаворитките Тина Мазе од Словенија остана без медал во оваа трка. Денеска се вози машкиот велеслалом.
  сите 91 | | | веќе видена

  Ана Фенингер од Австрија го освои второто злато на Светското првенство во алпско скијање што се одржува во Бивер Крик, откако синоќа победи во велеслоломот. Ова за неа е вкупно трето злато на светските првенства. Таа во двете трки постигна време од 2:19.16 минути и на убедлив начин триумфираше, иако во втората трка по една грешка малку недостасуваше да излета од патеката. Второпласираната Викторија Ребенсбург од Германија имаше заостанување од 1.40 секунда, но беше доволно за сребрен медал. Бронзата и припадна на Џесика Линдел-Викарби од Шведска, која има 1.49 секунда заостанување зад победничката. Една од фаворитките Тина Мазе од Словенија остана без медал во оваа трка. Денеска се вози машкиот велеслалом.
  сите 91 | | | веќе видена

  Ана Фенингер од Австрија го освои второто злато на Светското првенство во алпско скијање што се одржува во Бивер Крик, откако синоќа победи во велеслоломот. Фенингер беше најбрза и на супервелеслаломот. Ова за неа е вкупно трето злато на светските првенства. Таа во двете трки постигна време од 2:19.16 минути и на убедлив начин триумфираше, иако во втората трка по една грешка малку недостасуваше да излета од патеката. Второпласираната Викторија Ребенсбург од Германија имаше заостанување од 1.40 секунда, но беше доволно за сребрен медал. Бронзата и припадна на Џесика Линдел-Викарби од Шведска, која има 1.49 секунда заостанување зад победничката. Една од фаворитките Тина Мазе од Словенија остана без медал во оваа трка. Денеска се вози машкиот велеслалом.
  сите 93 | | | веќе видена

  Австријката Ана Фенингер е нова светска шампионска во велеслалом. На скијачкиот Мундијал кој се одржува во Вејл и Бивер Крик, Фенингер до вториот златен медал стигна со вкупно време ос 1:19.16 минути. Фенингер возеше брлијинатно во првата трка кога во однос на второпласираната имаше речиси две секунди предност. Во второто возење таа скијаше рутински, па и покрај големата грешка која ја направи во средишницата на патеката стигна до златниот медал. Второто место го освои Германката Викторија Ребенсбург, а до бронзата доскија Швеѓанката Џесика Линдел-Викарби. Тина Мазе која во досегашниот тек од СП освои три медали велеслаломската трка ја заврши на петтото место. крај/мф/нц
  сите 95 | | | веќе видена

  Ана Фенингер од Австрија го освои второто злато на Светското првенство во алпско скијање што се одржува во Бивер Крик, откако синоќа победи во велеслоломот. Ова за неа е вкупно трето злато на светските првенства. Таа во двете трки постигна време од 2:19.16 минути и на убедлив начин триумфираше, иако во втората трка по една грешка малку недостасуваше да излета од патеката. Второпласираната Викторија Ребенсбург од Германија имаше заостанување од 1.40 секунда, но беше доволно за сребрен медал. Бронзата и припадна на Џесика Линдел-Викарби од Шведска, која има 1.49 секунда заостанување зад победничката. Една од фаворитките Тина Мазе од Словенија остана без медал во оваа трка. Денеска се вози машкиот велеслалом.
  сите 97 | | | веќе видена