Мазе

  во

  Американката Линдзи Вон го освои вториот кристален глобус сезонава во Светскиот куп, откако денеска победи на последната трка од дисциплината супервелеслалом возена во француски Мерибел. За Вон ова е петти кристален глобус од оваа дисциплина и 19. во кариерата. Вчера најтрофејната американска скијачка го освои трофејот и во спуст. Победничкото време на денешниот „Супер-Џи“ изнесува 1:07.70 минути. Втроа беше Ана Фенингер (Австрија) со 49 стотинки заостанување, а трета Тина Мазе (Словенија) со 80 стотинки побавно време од победничката. Вон воедно го подобри и рекордот со 67 победи во Светскиот куп. Конечен пласман во супервелеслалом: 1. Вон 540 бодови, 2. Фенингер 512, 3. Мазе 390. Генерален пласман во Светскиот куп: 1. Фенингер 1.453, 2. Мазе 1.421, 3. Вон 1.042. До крајот на сезоната остануваат уште две трки, една слаломска и една во дисциплината велеслалом.
  сите 37 | | | веќе видена

  Американката Линдзи Вон го освои вториот кристален глобус сезонава во Светскиот куп, откако денеска победи на последната трка од дисциплината супервелеслалом возена во француски Мерибел.За Вон ова е петти кристален глобус од оваа дисциплина и 19. во кариерата.Вчера најтрофејната американска скијачка го освои трофејот и во спуст.Победничкото време на денешниот „Супер-Џи“ изнесува 1:07.70 минути. Втроа беше Ана Фенингер (Австрија) со 49 стотинки заостанување, а трета Тина Мазе (Словенија) со 80 стотинки побавно време од победничката.Вон воедно го подобри и рекордот со 67 победи во Светскиот куп.Конечен пласман во супервелеслалом:1. Вон 540 бодови,2. Фенингер 512,3. Мазе 390,…Генерален пласман во Светскиот куп:1. Фенингер 1.453,2. Мазе 1.421,3. Вон 1.042,…До крајот на сезоната остануваат уште две трки, една слаломска и една во дисциплината велеслалом.
  сите 37 | | | веќе видена

  Американката Линдзи Вон го освои малиот Кристален глобус во супервелеслалом за оваа сеозна, откако победи на трката во Мерибел. Вон го освои петтиот кристален глобус во оваа дисциплина, кој е вкупно 19-ти во нејзината кариера. Вон во средата ја прослави севкупната ппобеда во спуст за оваа сезона. Американката победи во супервелеслаломската трка со време од 1:07.70 минути и го подобри рекордот според бројот на победи во Светскиот куп на 67. Зад Вон трката ја завршија Ана Фенингер (1:08.19) и Тина Мазе (1:08.50), овое две скијачки водат голема борба за севкупна победника во Светскиот куп. На две трки до крајот Фенингер води со 1453 бодови, 32 повеќе од Мазе.
  сите 40 | | | веќе видена

  Американката Линдзи Вон го освои малиот Кристален глобус во супервелеслалом за оваа сеозна, откако победи на трката во Мерибел. Вон го освои петтиот кристален глобус во оваа дисциплина, кој е вкупно 19-ти во нејзината кариера. Вон во средата ја прослави севкупната победа во спуст за оваа сезона. Американката победи во супервелеслаломската трка со време од 1:07.70 минути и го подобри рекордот според бројот на победи во Светскиот куп на 67. Зад Вон трката ја завршија Ана Фенингер (1:08.19) и Тина Мазе (1:08.50), овое две скијачки водат голема борба за севкупна победника во Светскиот куп. На две трки до крајот Фенингер води со 1453 бодови, 32 повеќе од Мазе. крај/мф/нц
  сите 42 | | | веќе видена

  Американката Линдзи Вон го освои малиот Кристален глобус во супервелеслалом за оваа сеозна, откако победи на трката во Мерибел. Вон го освои петтиот кристален глобус во оваа дисциплина, кој е вкупно 19-ти во нејзината кариера. Вон во средата ја прослави севкупната победа во спуст за оваа сезона. Американката победи во супервелеслаломската трка со време од 1:07.70 минути и го подобри рекордот според бројот на победи во Светскиот куп на 67. Зад Вон трката ја завршија Ана Фенингер (1:08.19) и Тина Мазе (1:08.50), овое две скијачки водат голема борба за севкупна победника во Светскиот куп. На две трки до крајот Фенингер води со 1453 бодови, 32 повеќе од Мазе.
  сите 43 | | | веќе видена

  Американката Линдзи Вон го освои малиот Кристален глобус во супервелеслалом за оваа сеозна, откако победи на трката во Мерибел. Вон го освои петтиот кристален глобус во оваа дисциплина, кој е вкупно 19-ти во нејзината кариера, откако во средата ја прослави севкупната победа во спуст за оваа сезона. Американката победи во супервелеслаломската трка со време од 1:07.70 минути и го подобри рекордот според бројот на победи во Светскиот куп на 67. Зад Вон трката ја завршија Ана Фенингер (1:08.19) и Тина Мазе (1:08.50), овое две скијачки водат голема борба за севкупна победника во Светскиот куп. На две трки до крајот Фенингер води со 1453 бодови, 32 повеќе од Мазе.
  сите 45 | | | веќе видена

  На Вон ѝ беше потребно да ја победи Австријката Ана Фенингер за титулата, и го направи тоа со предност од 0,49 секунди за осма победа оваа сезона. Резултатот значи дека Вон се израмнува со Швеѓанецот Ингемар Стенмарк како единствена скијачка со 19 кристални глобуси во сите дисциплини. Таа исто така ја освои петтипат супер-џи круната, израмнувајќи го рекордот на Германката Катја Зајцингер, Австриецот Херман Маер и на Норвежанецот Аксел Лунд Свиндал. Вон беше на подиум на Светскиот куп по 113. пат, израмнувајќи се со женскиот рекорд на Австријката Анемари Мозер-Прел. Стенмарк останува рекордер со 155 подиуми. Во Мерибел подиумот го комплетира Тина Мазе, што значи дека Фенингер се одвои во генерален пласман со уште две трки (слалом и велеслалом) на распоредот. Фенингер има 1.453 поени, додека Мазе е втора со 1.421 поен.
  сите 46 | | | веќе видена

  Американката Линдзи Вон во францускиот ски центар Мерибел ја забележа 66-та победа во кариерата. Вон победи на последната спуст трка во сезоната и го освои малиот Кристален глобус во оваа дисциплина. Вон до победата стигна со време од 1:29.87 минути, 24 секунди послабо време имаше Австријката Елизабет Гергл кој го освои второто место, додека трета беше уште една Австријка, Никол Хосп. Американката која постави нов рекорд според бројот на победи во Светскиот куп, стигна до 18-от трофеј во кариерата, а има големи шанси да дојде и до 19-от бидејќи се наоѓа во трка и по малиот Кристален глобус во супервелеслалом. Во поредокот во супервелеслалом таа има осум бодови помалку од водечката Ана Фенингер. Инаку борбата се севкупна победничка во Светскиот куп се води помеѓу Ана Фенингер и Тина Мазе, Австријката води со 1.373 бодови 12 повеќе од Мазе.
  сите 46 | | | веќе видена

  Американката Линдзи Вон и Норвежанецот Кјетил Јансруд ги освоија малите кристални глобуси во спуст, на првиот ден од завршниот фестивал на сезоната во Светскиот куп во алпско скијање во француски Мерибел. И двајцата ги добија последните годинашни трки во најбрзата дисциплина. Со 66-от триумф во кариерата, а седми сезонава, најуспешната скијачка на сите времиња го освои 18-от глобус, сметајќи ги сите дисциплини. Линдзи Вон седмипат стана најдобра во спуст во Светскиот Куп, откако лесно ја сочува предноста во однос на конкурентката Ана Фенингер. Австријката заврши осма, зад Тина Мазе којашто беше четврта, поради што Словенката сега и се приближи на само 12 бода на лидерката во вкупниот пласман. Жестока ќе биде борбата меѓу Фенингер и Мазе во завршните три трки, особено што Фенингер не скија слалом. Кај алпинците, титулата во спуст норвежанецот Кјетил Јансруд ја потврди со победа пред швајцарецот Дидие Дефаго и Австриецот Георг Штрајтбергер. Задачата му ја олесни најблискиот ривал, Австриецот Ханес Рајхелт, ...
  сите 47 | | | веќе видена

  Американката Линдзи Вон е победничка на последниот спуст сезонава возен во францускиот скијачки центар Мерибел. По денешната победа, рекордна 66.та, Вон го освои кристалниот глобус во овааа дисциплина, седми пат во нејзината кариера. Победничкото време на Вон изнесува 1:29.87 минути. На победничкиот подиум покрај неа се искачија и Австријките Елизабет Гергл (1:30.11) и Никол Хосп (1:30.17). За Вон која веќе има 18 трофеи, претстои нова шанса за уште еден кристален глобус. Таа утре ќе се обиде да ја надоплни негативата од осум бода во однос на Ана Фенингер (Австрија) во дисциплината супервелеслалом. Пласман во спуст: 1. Вон 502 бода, 2. Фенингер 399, 3. Тина Мазе (Словенија) 356,… Генерален пласман: 1.Фенингер 1.373 бода, 2. Мазе 1.361, 3. Бон 942,…
  сите 47 | | | веќе видена

  Американката Линдзи Вон во францускиот ски центар Мерибел ја забележа 66-та победа во кариерата. Вон победи на последната спуст трка во сезоната и го освои малиот Кристален глобус во оваа дисциплина. Вон до победата стигна со време од 1:29.87 минути, 24 секунди послабо време имаше Австријката Елизабет Гергл кој го освои второто место, додека трета беше уште една Австријка, Никол Хосп. Американката која постави нов рекорд според бројот на победи во Светскиот куп, стигна до 18-от трофеј во кариерата, а има големи шанси да дојде и до 19-от бидејќи се наоѓа во трка и по малиот Кристален глобус во супервелеслалом. Во поредокот во супервелеслалом таа има осум бодови помалку од водечката Ана Фенингер. Инаку борбата се севкупна победничка во Светскиот куп се води помеѓу Ана Фенингер и Тина Мазе, Австријката води со 1.373 бодови 12 повеќе од Мазе. The post Вон го освои малиот Кристален глобус во спуст appeared first on Актуелно24.мк .
  сите 48 | | | веќе видена

  Американската скијачка Линдзи Вон е победничка на последниот спуст оваа сезона кој за Светскиот куп беше возен во Мерибел. На тој начин таа го освои седмиот мал кристален глобус во оваа дисциплина. Ова е вкупно нејзин 18. трофеј во кариерата, а Вон има шанса да дојде и до 19. во четврток во супевелеслаломот, во кој заостанува само осум бода зад моментно водечката Ана Фенингер во Австрија. Вон триумфираше со време 1:29,87 мин., пред Елизабет Гергл која заостана 24 стотинки и третопласираната Никол Хосп. Во спустот Вон заврши прва со 502 бода, пред Фенингер (399) и Мазе (365), а во генералниот пласман Фенингер е најдобра со 1373 бода, пред Мазе (1361) и Вон (942).
  сите 40 | | | веќе видена

  Американката Линдзи Вон е победничка на последниот спуст сезонава возен во францускиот скијачки центар Мерибел. По денешната победа, рекордна 66 – та, го освои кристалниот глобус во овааа дисциплина, седми пат во нејзината кариера. Победничкото време на Вон е 1:29.87 минути. На подиум покрај неа се искачија уште Австријките Елизабет Гергл и Никол Хосп. За Вон која веќе има 18 трофеи, претстои нова шанса за уште еден кристален глобус. Таа утре ќе се обиде да ја надоплни негативата од осум бода во однос на Ана Фенингер (Австрија) во дисциплината супервелеслалом. Пласман во спуст: 1. Вон 502 бода,
2. Фенингер 399, 3. Тина Мазе (Словенија) 356,... Генерален пласман: 1.Фенингер 1.373 бода,
2. Мазе 1.361, 3. Бон 942,...
  сите 41 | | | веќе видена

  Американката Линдзи Вон е победничка на последниот спуст сезонава возен во францускиот скијачки центар Мерибел. По денешната победа, рекордна 66.та, Вон го освои кристалниот глобус во овааа дисциплина, седми пат во нејзината кариера. Победничкото време на Вон изнесува 1:29.87 минути. На победничкиот подиум покрај неа се искачија и Австријките Елизабет Гергл (1:30.11) и Никол Хосп (1:30.17). За Вон која веќе има 18 трофеи, претстои нова шанса за уште еден кристален глобус. Таа утре ќе се обиде да ја надоплни негативата од осум бода во однос на Ана Фенингер (Австрија) во дисциплината супервелеслалом. 1. Вон 502 бода, 2. Фенингер 399 3. Тина Мазе 356 1.Фенингер 1.373 бода 2. Мазе 1.361 3. Бон 942
  сите 42 | | | веќе видена

  Американката Линдзи Вон е победничка на последниот спуст сезонава возен во францускиот скијачки центар Мерибел. По денешната победа, рекордна 66 – та, го освои кристалниот глобус во овааа дисциплина, седми пат во нејзината кариера.Победничкото време на Вон е 1:29.87 минути. На подиум покрај неа се искачија уште Австријките Елизабет Гергл и Никол Хосп.За Вон која веќе има 18 трофеи, претстои нова шанса за уште еден кристален глобус. Таа утре ќе се обиде да ја надоплни негативата од осум бода во однос на Ана Фенингер (Австрија) во дисциплината супервелеслалом.Пласман во спуст: 1. Вон 502 бода,
2. Фенингер 399, 3. Тина Мазе (Словенија) 356,...Генерален пласман: 1.Фенингер 1.373 бода,
2. Мазе 1.361, 3. Бон 942,...
  сите 42 | | | веќе видена

  СКИЈАЊЕ Заврши сезоната во најатрактивната дисцилина , малите глобуси за Јансруд и Вон Норвежанецот Кјетил Јансурд е победник на денешниот спуст од Светскиот куп возен во францускиот зимски центар Мерибел со што стигна до малиот кристален глобус во оваа алпска дисциплина.Јансурд патеката ја помина со време 1:40.86 минути, пред Дидие Фаго (Швајцарија) кој имаше време 1:41.10 и Георг Штрајтбергер со време 1:41.17.Ова беше последна трка сезонава во спуст, дисциплина во која Јансурд има освоено вкупно 605 бода. На второто место е Ханес Рајхелт (Австрија) 511 бода, третопласиран е Џилермо Фаје (Франција) со 389 бодови.Во Генералниот пласман од Светскиот куп води Марсел Хиршер (Австрија) со 1.248 бода, пред Јансурд со 1.184 и Алексис Пинтуро со 898 бодови. Американката Линдзи Вон е победничка на последниот спуст сезонава возен во францускиот скијачки центар Мерибел. По денешната победа, рекордна 66.та, Вон го освои кристалниот глобус во овааа дисциплина, седми пат во нејзината кариера.Победничкото време на Вон ...
  сите 42 | | | веќе видена

  Американката Линдзи Вон е победничка на последниот спуст сезонава возен во францускиот скијачки центар Мерибел. По денешната победа, рекордна 66.та, Вон го освои кристалниот глобус во овааа дисциплина, седми пат во нејзината кариера. Победничкото време на Вон изнесува 1:29.87 минути. На победничкиот подиум покрај неа се искачија и Австријките Елизабет Гергл (1:30.11) и Никол Хосп (1:30.17). За Вон која веќе има 18 трофеи, претстои нова шанса за уште еден кристален глобус. Таа утре ќе се обиде да ја надоплни негативата од осум бода во однос на Ана Фенингер (Австрија) во дисциплината супервелеслалом. Пласман во спуст: 1. Вон 502 бода, 2. Фенингер 399, 3. Тина Мазе (Словенија) 356,... Генерален пласман: 1.Фенингер 1.373 бода, 2. Мазе 1.361, 3. Бон 942,...
  сите 44 | | | веќе видена

  Вон стигна до седмата титула во спуст во кариерата пред Австријката Ана Фенингер по триумфот во Мерибел. Фенингер беше само осма и мораше да се задоволи за второто место во генерален пласман во дисциплината, пред Тина Мазе. Вон имаше време од 1:29.87 за победа, за 0,24 секунди пред Австријката Елизабет Гергл, а трета беше Никол Хосп. - Неверојатно е што повторно сум шампионка по две операции на коленото. Горда сум и среќна и голема благодарност до сите кои ми помогнаа и беа зад мене - вели Вон. Вон и Фенингер ќе имаат нова пресметка за кристалниот глобус во супер-џи в четврток. Вон има 8 поени предност пред Фенингер во дисциплината, додека Австријката има 1.373 во генерален пласман, само 12 помалку од Мазе. Јансруд го повтори успехот на Свиндал (Фото: ЕПА) Јансруд, пак, ја комплетира совршената сезона со четврта спусташка победа оваа сезона за титулата. Норвежанецот, кој исто така е супер-џи шампион од СК, го искористи мекиот снег за да стигне до 10. победа во кариерата со 1:40.86, пред Швајцарецот Дидие ...
  сите 47 | | | веќе видена

  Американката Линдзи Вон е победничка на последниот спуст сезонава возен во францускиот скијачки центар Мерибел. По денешната победа, рекордна 66.та, Вон го освои кристалниот глобус во овааа дисциплина, седми пат во нејзината кариера. Победничкото време на Вон изнесува 1:29.87 минути. На победничкиот подиум покрај неа се искачија и Австријките Елизабет Гергл (1:30.11) и Никол Хосп (1:30.17). За Вон која веќе има 18 трофеи, претстои нова шанса за уште еден кристален глобус. Таа утре ќе се обиде да ја надоплни негативата од осум бода во однос на Ана Фенингер (Австрија) во дисциплината супервелеслалом. Пласман во спуст: 1. Вон 502 бода, 2. Фенингер 399, 3. Тина Мазе (Словенија) 356,. Генерален пласман: 1.Фенингер 1.373 бода, 2. Мазе 1.361, 3. Бон 942,.
  сите 48 | | | веќе видена

  Американската скијачка Линдзи Вон и Норвежанецот Кјетил Јансруд се овогодинешните освојувачи на малиот кристален глобус во спуст. Вон славеше на последниот спуст во сезоната, кој во рамките на Светскиот куп се возеше во Мерибел и на тој начин го освои седмиот мал кристален глобус во спуст во кариерата. За неа ова е вкупно 18. трофеј во кариерата, а шанса за нова титула ќе има утре, кога се вози супервелеслаломската трка. Американката славеше со време од 1:29.87 минута и заврши пред Австријката Елизабет Гергл, а трета беше Никол Хосп. Во генералниот поредок кај дамите води Австријката Ана Фенингер со 1.373 бода, пред Тина Мазе која има 12 бода помалку, а Вон е на третото место со 942 бода. Во машка конкуренција на денешната трка во спуст во Мерибел, триумфира Норвежанецот Кјетил Јансруд, за кого ова е втор трофеј сезонава, по оној во супервелеслалом. Тој победи со време од 1:40.86 минута, втор беше Швајцарецот Дидие Дефаго, додека на третото место се најде Австриецот Георг Штрајтбергер. Во генералниот ...
  сите 48 | | | веќе видена