Мазе

  во

  Австријката Ана Фенингер има најдобар резултат по супервелеслаломот на половина од алпската супер комбинација во Банско. Таа најдобро се снајде и имаше среќа да скија по патека со добра видливост, бидејќи и денес временските услови не им беа наклонети на организаторот. Супервелеслаломската трка доцнеше 90 минути, а потоа два пати беше прекината заради лоша видливост на средишниот дел од патеката. Така Линдзи Вон, која скијаше сред магла го извлече најдебелиот крај и забележа 20 време. Фенингер со време 1:12:73 имаше 45 стотинки подобро време од Тина Мазе и 59 стотинки од Никол Хос. Одлуката за победничката во суперкомбинација ќе се добие по слаломската трка, која беше предвидена за 13 часот, но со оглед на доцнењето ќе почне некаде околу 14:20 часот.
  сите 18 | | | веќе видена

  Американката стана првата скијачка со најмногу триумфи (12) во една дисциплина пред да наполни 20 години Микаела Шифрин ПО ПОБЕДАТА ВО МАРИБОР Американката Микаела Шифрин доминираше во двете возења во слаломот на 51. Златна лисица во Марибор и ја забележа 12. слаломска победа во Светскиот куп. Шифрин, која на 13 март ќе наполни 20 години, стана првата скијачка со најмногу триумфи во една дисциплина пред да наполни 20 години. Претходно таков успех, поточно 11 победи во слалом во 80-тите години од 20 век имаше Французинката Перин Пелен. Шифрин е и најмладата олимписка шампионка, од Сочи 2014, кога на возраст од 18 години и 345 дена го освои златниот медал во слалом. Како тинејџерка најмногу победи (27 од вкупно 62) има прокнижено легендарната Австријка Анемари Мозер-Прел. Линдзи Вон, сонародничката на Шифрин, која има најмногу победи во Светскиот куп (64), првата победа ја забележа кога имаше 20 години. Словенката Тина Мазе од вкупно 26-те победи, само една има како тинејџерка. Покрај Шифрин на победничкиот ...
  | | веќе видена

  Скијачката од Соединетите американски држави, Михаела Шифрин, победи на слаломот кој се одржа во Марибор со што и триумфираше на 51-то издание од Златната лисица. Шифрин до победата стигна со вкупно време од 1 минута 39 секунди и 12 стотинки пред Вероника Зазулова од Словачка и Чехинката Шарха Страхова која гоја го потполни последното место на подиумот. Домашната натпреварувачка, Тина Мазе, втор пат во два дена не успева да ја заврши триката, а овој пат потфрли во второто возење. Со триумфот во Словенија, Шифрин изби на првата позиција во Светскиот Куп во пласманот за слалом со 449 бода. Во генералниот пласман и натаму на првата позиција останува Мазе со 985, пред Фенингер и Шифрин.
  сите 3 | | | веќе видена

  Американаката Микаела Шифрин беше најбрза на денешниот слалом возен во Марибор, Словенија. Вкупното време на Шифрин по двете трки изнесува 1:39.12. На втората позиција се пласира Вероника Зузулова од Словачка со повеќе од една секунда заостанување (1:40.15), а третопласирана е Шарка Страхова од Чешка со време 1:40.17 минути. По денешната трка Шифрин изби на првото место во светскиот куп во оваа дусциплина со 479 бодови, пред Фрида Хансдотер (Шведска) која собра 479. Домашната миленичка Тина Мазе исто како и на вчерашниот велеслалом не ја заврши трката и остана на 374 слаломски бодови. Сепак, Мазе и натаму води во Генералниот пласман со 985, пред Фенингер која има 901, Шифрин 750, Вон 646.
  сите 4 | | | веќе видена

  Микаела Шифрин оствари нова слаломска победа откако денеска беше најбрза по двете возења на патеката во Марибор, Словенија. Американката која неодамна стана светски шампион во оваа дисциплина, стигна до вкупно тринаесеттата победа во слалом во кариерата или трета оваа сезона во Светскиот куп. Вероника Зузулова од Словачка и Шарка Страхова од Чешка го комплетираа победничкиот пиедестал, а ново разочарување доживеа домашната фаворитка Тина Мазе. Водечката во генералниот пласман ги разочара домашните фанови откако не го заврши второто возење, а слична грешка направи и на вчерашниот велеслалом. Во генералниот пласман, Мазе останува прва со 985 поени, пред Ана Фенингер која има 901 и Шифрин која е трета со 750 поени.
  сите 5 | | | веќе видена

  Американката, која следниот месец полни 20 години, претходно го делеше рекордот со Французинката Перин Пелен, поставен во 1980-тите. Шифрин ја заврши трката со комбинирано време од 1:39.12, убедливи 1.03 пред Словачката Вероника Велез Зузулова и 1.05 пред Чехинката Шарка Страхова. Со победата, Шифрин ја помина Швеѓанката Фрида Хансдотер (која беше деветта) во генерален пласман во слалом. Словенечката миленичка, Тина Мазе, повторно потклекна под притисок и не го заврши второто возење.
  сите 5 | | | веќе видена

  Американаката Микаела Шифрин беше најбрза на денешниот слалом возен во Марибор, Словенија. Вкупното време на Шифрин по двете трки изнесува 1:39.12. На втората позиција се пласира Вероника Зузулова од Словачка со повеќе од една секунда заостанување (1:40.15), а третопласирана е Шарка Страхова од Чешка со време 1:40.17 минути. По денешната трка Шифрин изби на првото место во светскиот куп во оваа дусциплина со 479 бодови, пред Фрида Хансдотер (Шведска) која собра 479. Домашната миленичка Тина Мазе исто како и на вчерашниот велеслалом не ја заврши трката и остана на 374 слаломски бодови. Сепак, Мазе и натаму води во Генералниот пласман со 985, пред Фенингер која има 901, Шифрин 750, Вон 646.
  сите 6 | | | веќе видена

  Американаката Микаела Шифрин беше најбрза на денешниот слалом возен во Марибор, Словенија. Вкупното време на Шифрин по двете трки изнесува 1:39.12. На втората позиција се пласира Вероника Зузулова од Словачка со повеќе од една секунда заостанување (1:40.15), а третопласирана е Шарка Страхова од Чешка со време 1:40.17 минути. По денешната трка Шифрин изби на првото место во светскиот куп во оваа дусциплина со 479 бодови, пред Фрида Хансдотер (Шведска) која собра 479. Домашната миленичка Тина Мазе исто како и на вчерашниот велеслалом не ја заврши трката и остана на 374 слаломски бодови. Сепак, Мазе и натаму води во Генералниот пласман со 985, пред Фенингер која има 901, Шифрин 750, Вон 646.
  сите 7 | | | веќе видена

  Американаката Микаела Шифрин беше најбрза на денешниот слалом возен во Марибор, Словенија.Вкупното време на Шифрин по двете трки изнесува 1:39.12.На втората позиција се пласира Вероника Зузулова од Словачка со повеќе од една секунда заостанување (1:40.15), а третопласирана е Шарка Страхова од Чешка со време 1:40.17 минути.По денешната трка Шифрин изби на првото место во светскиот куп во оваа дусциплина со 479 бодови, пред Фрида Хансдотер (Шведска) која собра 479.Домашната миленичка Тина Мазе исто како и на вчерашниот велеслалом не ја заврши трката и остана на 374 слаломски бодови.Сепак, Мазе и натаму води во Генералниот пласман со 985, пред Фенингер која има 901, Шифрин 750, Вон 646.
  сите 8 | | | веќе видена

  СКИЈАЊЕ Микаела Шифрин дојде до 13 победа во светскиот куп Американаката Микаела Шифрин беше најбрза на денешниот слалом возен во Марибор, Словенија. Вкупното време на Шифрин по двете трки изнесува 1:39.12. На втората позиција се пласира Вероника Зузулова од Словачка со повеќе од една секунда заостанување (1:40.15), а третопласирана е Шарка Страхова од Чешка со време 1:40.17 минути. По денешната трка Шифрин изби на првото место во светскиот куп во оваа дисциплина со 479 бодови, пред Фрида Хансдотер (Шведска) која собра 449. Домашната миленичка Тина Мазе исто како и на вчерашниот велеслалом не ја заврши трката и остана на 374 слаломски бодови. Сепак, Мазе и натаму води во Генералниот пласман со 985, пред Фенингер која има 901, Шифрин 750, Вон 646 Зимски спортови
  сите 9 | | | веќе видена

  Австриско славје имаше денеска и на женскиот велеслалом во словенечки Марибор. На првиот ден од 51. „Златна лисица“ на Похорје, како и на недоманешниот мундијал во Бивер Крик, победи Ана Фенингер, пред Германката Викторија Ребензбург. Водечката по првата трка Фенингер заостануваше речиси половина секунда на последното мерно место од втората, но со извонреден финиш сепак оствари најдобро вкупно време. За само четири стотинки таа ја претекна Ребензбург, додека третопласираната Тина Вајратер од Лихтенштајн задоцни 30 стотинки. Домашната публика остана разочарана, бидејќи словенечката великанка Тина Мазе излета од патеката на две капии пред целта на првата трка. И покрај тоа, таа го сочува водството во севкупниот поредок за Светскиот Куп со 985 бода, но сега Фенингер е втора со 901. Заотанувааат американките Микаела Шифрин со 650 и Линдзи Вон со 646. Фенингер го врезеде врвот во пласманот во велеслалом, каде што сега има 342 бода, пред Австријката Ева-Марија Брем со 296 и Шифрин со 271.
  сите 11 | | | веќе видена

  Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, е номиниран за престижната награда „Лауреус“ која се доделува на најдобрите спортисти на светот за 2014-та година. Ѓоковиќ, освојувач на наградата за 2011-та година, е прв на листата на кандидати која што е објавена во Шангај. Како што е наведено во образложението, српскиот тенисер претходната година, по втор пат во кариерата ја освои титулата победник на Вимбалдон. Го заслужи местото број еден на АТП листата и освои вкупно седум титули, вклучувајќи го и завршниот Мастерс во Лондон. Во конкуренцијата за „Лауреус“ се и најдобриот светски фудбалер Португалецот Кристијано Роналдо, шампионот во Формула 1 Британецот Луис Хамилтон, светскиот рекордер во скок со стап Французинот Рено Лавинели, Мото ЏП шампионот Шпанецот Марк Маркес, како и првиот голфер на светот Рори Мекилрој од Шкотска. Во конкуренцијата на дамите се новозеландската атлетичарка Валери Адамс, норвешката скијачка Марит Бјерген, етиопската атлетичарка Џензебе Дибаба, словенската скијачка Тина Мазе и ...
  сите 22 | | | веќе видена

  Австриската скијачка Ана Фенингер е победничка на денешната велеслаломска трка што се возеше во Марибор, Словенија. Таа на целта стиган со вкупно време 2:24.50 минути. Фенингер до победата дојде со одлично возење во последната третина од втората трка кога успеа да надополни половина секунда во однос на второпласираната Викторија Ребенсбург од Германија која заостана само четири стотинки. На подиумот место имаше и за третопласираната Тина Вајратер од Лихтенштајн која беше 30 стотинки побавна зад победничката. Пласман во велеслалом Светски куп: Фенингер 342 бода, Ева-Марија Брем (Австрија) 296, Микаела Шифрин (САД) 271. Во Генералниот пласман води Тина Мазе (Словенија) со 985 бода, пред Фенингер која собра 901, следуваат Американките Микаела Шифрин – 650 и Линдзи Вон 646,... Утре во Марибор ќе се вози женскиот слалом.
  сите 11 | | | веќе видена

  Австриската скијачка Ана Фенингер е победничка на денешната велеслаломска трка што се возеше во Марибор, Словенија. Таа на целта стиган со вкупно време 2:24.50 минути. Фенингер до победата дојде со одлично возење во последната третина од втората трка кога успеа да надополни половина секунда во однос на второпласираната Викторија Ребенсбург од Германија која заостана само четири стотинки. На подиумот место имаше и за третопласираната Тина Вајратер од Лихтенштајн која беше 30 стотинки побавна зад победничката. Пласман во велеслалом Светски куп: Фенингер 342 бода, Ева-Марија Брем (Австрија) 296, Микаела Шифрин (САД) 271. Во Генералниот пласман води Тина Мазе (Словенија) со 985 бода, пред Фенингер која собра 901, следуваат Американките Микаела Шифрин – 650 и Линдзи Вон 646,... Утре во Марибор ќе се вози женскиот слалом.
  сите 12 | | | веќе видена

  Австриската скијачка Ана Фенингер е победничка на денешната велеслаломска трка што се возеше во Марибор, Словенија. Таа на целта стигна со вкупно време 2:24.50 минути. Фенингер до победата дојде со одлично возење во последната третина од втората трка кога успеа да надополни половина секунда во однос на второпласираната Викторија Ребенсбург од Германија која заостана само четири стотинки. На подиумот место имаше и за третопласираната Тина Вајратер од Лихтенштајн која беше 30 стотинки побавна зад победничката. Пласман во велеслалом Светски куп: Фенингер 342 бода, Ева-Марија Брем (Австрија) 296, Микаела Шифрин (САД) 271. Во Генералниот пласман води Тина Мазе (Словенија) со 985 бода, пред Фенингер која собра 901, следуваат Американките Микаела Шифрин – 650 и Линдзи Вон 646,... Утре во Марибор ќе се вози женскиот слалом.
  сите 13 | | | веќе видена

  Ана Фенингер двете трки ги заврши со време од 2:24:20 минути, четири стотинки пред Германката, Викторија Ребензбург. Тина Вајратер од Лихтенштајн заврши на третото место. Фаворитката Тина Мазе остана без пласман откако по првото возење не успеа да стигне до целта. Во генералниот пласман и натаму води Мазе со 985 бода, зад неа е Фенингер, која до сега освои 901, а трета Шифрин со 651 бод.
  сите 14 | | | веќе видена

  Австриската скијачка Ана Фенингер е победничка на денешната велеслаломска трка што се возеше во Марибор, Словенија. Таа на целта стиган со вкупно време 2:24.50 минути. Фенингер до победата дојде со одлично возење во последната третина од втората трка кога успеа да надополни половина секунда во однос на второпласираната Викторија Ребенсбург од Германија која заостана само четири стотинки. На подиумот место имаше и за третопласираната Тина Вајратер од Лихтенштајн која беше 30 стотинки побавна зад победничката. Пласман во велеслалом Светски куп: Фенингер 342 бода, Ева-Марија Брем (Австрија) 296, Микаела Шифрин (САД) 271. Во Генералниот пласман води Тина Мазе (Словенија) со 985 бода, пред Фенингер која собра 901, следуваат Американките Микаела Шифрин – 650 и Линдзи Вон 646,… Утре во Марибор ќе се вози женскиот слалом.
  сите 15 | | | веќе видена

  Фенингер до победата дојде со одлично возење во последната третина од втората трка кога успеа да надополни половина секунда во однос на второпласираната Викторија Ребенсбург од Германија која заостана само четири стотинки. На подиумот место имаше и за третопласираната Тина Вајратер од Лихтенштајн која беше 30 стотинки побавна зад победничката. Пласман во велеслалом Светски куп: Фенингер 342 бода, Ева-Марија Брем (Австрија) 296, Микаела Шифрин (САД) 271. Во Генералниот пласман води Тина Мазе (Словенија) со 985 бода, пред Фенингер која собра 901, следуваат Американките Микаела Шифрин – 650 и Линдзи Вон 646,... Утре во Марибор ќе се вози женскиот слалом. зс/сд/15:21 
  сите 16 | | | веќе видена

  Ана Фенингер од Австрија е победничка на велеслаломската трка во Марибор со која стартуваше 51-то издание на Златната лисица. Фенингер вп двете трки забележа вкупно време од 2 минути 24 секунди и 50 стотинки. Втора со заостанување од четири стотинки беше Германката, Викторија Ребензбург додека трет најдобар резултат имаше Тина Вајратер од Лихтенштајн. Миленичката на домашната публика Тина Мазе остана без пласман во денешната трка откако во првото возење не успеа да стигне на целта. По пет одржани трки во редоследот за велеслалом води денешната победничка Фенингер со 342 бода, 46 повеќе од сонародничката Ева Марија Брем додека трета со 271 бод е Американката, Микаела Шифрин. Во генералниот пласман за Светскиот куп лидер со 985 бода е Мазе пред Фенингер, која до сега освоила 901, а трета со 650 е Шифрин. Утре на патеката Похорје на програмата е трката во слалом.
  сите 18 | | | веќе видена

  Австриската скијачка Ана Фенингер е победничка на денешната велеслаломска трка што се возеше во Марибор, Словенија. Таа на целта стиган со вкупно време 2:24.50 минути.Фенингер до победата дојде со одлично возење во последната третина од втората трка кога успеа да надополни половина секунда во однос на второпласираната Викторија Ребенсбург од Германија која заостана само четири стотинки.На подиумот место имаше и за третопласираната Тина Вајратер од Лихтенштајн која беше 30 стотинки побавна зад победничката.Пласман во велеслалом Светски куп: Фенингер 342 бода, Ева-Марија Брем (Австрија) 296, Микаела Шифрин (САД) 271.Во Генералниот пласман води Тина Мазе (Словенија) со 985 бода, пред Фенингер која собра 901, следуваат Американките Микаела Шифрин – 650 и Линдзи Вон 646,…Утре во Марибор ќе се вози женскиот слалом.
  сите 18 | | | веќе видена