Мазе

  во

  Американката Линдзи Вон во францускиот ски центар Мерибел ја забележа 66-та победа во кариерата. Вон победи на последната спуст трка во сезоната и го освои малиот Кристален глобус во оваа дисциплина. Вон до победата стигна со време од 1:29.87 минути, 24 секунди послабо време имаше Австријката Елизабет Гергл кој го освои второто место, додека трета беше уште една Австријка, Никол Хосп. Американката која постави нов рекорд според бројот на победи во Светскиот куп, стигна до 18-от трофеј во кариерата, а има големи шанси да дојде и до 19-от бидејќи се наоѓа во трка и по малиот Кристален глобус во супервелеслалом. Во поредокот во супервелеслалом таа има осум бодови помалку од водечката Ана Фенингер. Инаку борбата се севкупна победничка во Светскиот куп се води помеѓу Ана Фенингер и Тина Мазе, Австријката води со 1.373 бодови 12 повеќе од Мазе.
  сите 49 | | | веќе видена

  Американката Линдзи Вон во францускиот ски центар Мерибел ја забележа 66-та победа во кариерата. Вон победи на последната спуст трка во сезоната и го освои малиот Кристален глобус во оваа дисциплина. Вон до победата стигна со време од 1:29.87 минути, 24 секунди послабо време имаше Австријката Елизабет Гергл кој го освои второто место, додека трета беше уште една Австријка, Никол Хосп. Американката која постави нов рекорд според бројот на победи во Светскиот куп, стигна до 18-от трофеј во кариерата, а има големи шанси да дојде и до 19-от бидејќи се наоѓа во трка и по малиот Кристален глобус во супервелеслалом. Во поредокот во супервелеслалом таа има осум бодови помалку од водечката Ана Фенингер. Инаку борбата се севкупна победничка во Светскиот куп се води помеѓу Ана Фенингер и Тина Мазе, Австријката води со 1.373 бодови 12 повеќе од Мазе.
  сите 49 | | | веќе видена

  Кај дамите денеска на програмата беше слаломската трка во Аре на која триумфираше Микаела Шифрин со време од 1 минута 44 секунди и 56 стотинки. Второто место и припадна на Вероника Зузулова од Словачка додека трета беше Шарка Захробска од Чешка. По денешната победа, Шифрин се зацврсти на челната позиција во редоследот за слалом со 579 бода пред Фрида Хансдотир со 489, а третопласираната Тина Мазе има 389 бода. Во генералниот пласман лидерското место го зазема Ана Фенингер со само 30 бода предност во однос на Мазе додека трета со 900 бода е Шифрин.
  сите 34 | | | веќе видена

  Ана Фенингер триумфираше на велеслаломот во шведскиот зимски центар Оре и сега се наоѓа на чело во генералниот пласман за Светскиот куп во алпско скијање. Австријката собра 1341 поен по петтата победа сезонава и поведе со 45 поени пред досегашниот лидер Тина Мазе, која заврши на 20. позиција во денешното натпреварување. 25-годишната Фенингер, која се наоѓа во извонредна форма по Нова година ја забележа 13-та победа на Светскиот куп во кариерата и се качи на првото место по 41. пат. Со денешниот успех минатогодишната добитничка на големиот кристален глобус се доближи максимално и до малиот светски куп во велеслалом. Светската шампионка во дисциплината собра 442 поени и има предност од 86 пред сонародничката Ева-Марија Бремен.
  сите 17 | | | веќе видена

  Фенингер го заддржа водството од првото возење за триумф со комбинирано време од 2:24.20, за 0.71 подобро од Италијанката Надја Фанкини, додека последното место на подиумот отиде кај Австријката Ева-Марија Брем. Американката Микаела Шифрин го прослави својот 20. роденден со четврто место пред уште една Италијанка Федерика Брињоне. Словенката Тина Мазе имаше катастрофално слабо второ возење за да заврши на 20. место со што го предаде првото место во генерален пласман. Фенингер со новата победа има 1.341 поени, додека Мазе има 1.296 поени. Во Оре во сабота се вози слалом, каде што Мазе може да се надева на враќање на првото место, по што на календарот останува само уште по една трка во сите дисциплини на Финалето на Светскиот куп во Мерибел, Франција.
  сите 18 | | | веќе видена

  Американката Линдзи Вон победи на претпоследната трка во супервелесалом во годинешната сезона, која се возеше во германскиот ски центар Гармиш-Партенкирхен. Вон до шестата победа оваа сезона, а вкупно 65-та во кариерата, стигна со време од 1:16.65 минути, што за само две десетинки беше подобро од остварувањето на Тина Мазе која го освои второто место. Бранителката на трофејот во Светскиот куп, Австријката Ана Фенингер го освои третото место. Светскиот куп во женска конкуренција ќе продолжи во Оре наредниот викенд. Лидерка во генералниот пласман е Мазе со 1.285 бодови, пред Фенингер која има 1.241 и Вон со 842. Американката води во поредокот во супст со 440 бодови, осум повеќе од Фенингер.
  сите 4 | | | веќе видена

  Американката Линдзи Вон ја оствари 65-та победа во Светскиот куп или шеста оваа сезона откако денеска беше најбрза на супервелеслаломот што се возеше во Гармиш Партенкирхен. Таа патеката ја мина за време 1:16.65 минута. Второто место со две десетинки заостанување со освои Словенката Тина Мазе, додека третопласирана беше Ана Фенингер од Австрија. Во пласманот за супервелеслалом водечка е Вон со 440 бодови, пред Фенингер со 432. Во генералнсиот пласман првопласирана е Мазе со 1.285 бодови, а Фенингер има 1.241 бод.
  сите 4 | | | веќе видена

  Американката Линдзи Вон ја оствари 65.та победа во Светскиот куп или 6.та оваа сезона откако денеска беше најбрза на супервелеслаломот што се возеше во Гармиш Партенкирхен. Таа патеката ја мина за време 1:16.65 минута. Второто место со две десетинки заостанување со освои Словенката Тина Мазе, додека третопласирана беше Ана Фенингер од Австрија. Во пласманот за супервелеслалом водечка е Вон со 440 бодови, пред Фенингер со 432. Во генералнсиот пласман првопласирана е Мазе со 1.285 бодови, а Фенингер има 1.241 бод.
  сите 8 | | | веќе видена

  Американката Линдзи Вон ја оствари 65.та победа во Светскиот куп или 6.та оваа сезона откако денеска беше најбрза на супервелеслаломот што се возеше во Гармиш Партенкирхен. Таа патеката ја мина за време 1:16.65 минута. Второто место со две десетинки заостанување со освои Словенката Тина Мазе, додека третопласирана беше Ана Фенингер од Австрија. Во пласманот за супервелеслалом водечка е Вон со 440 бодови, пред Фенингер со 432. Во генералнсиот пласман првопласирана е Мазе со 1.285 бодови, а Фенингер има 1.241 бод.
  сите 9 | | | веќе видена

  Второто место со две десетинки заостанување со освои Словенката Тина Мазе, додека третопласирана беше Ана Фенингер од Австрија. Во пласманот за супервелеслалом водечка е Вон со 440 бодови, пред Фенингер со 432. Во генералнсиот пласман првопласирана е Мазе со 1.285 бодови, а Фенингер има 1.241 бод. /МИА
  сите 10 | | | веќе видена

  Американката Линдзи Вон ја оствари 65. победа во Светскиот куп или 6. оваа сезона откако денеска беше најбрза на супервелеслаломот што се возеше во Гармиш Партенкирхен. Таа патеката ја мина за време 1:16.65 минута.Второто место со две десетинки заостанување со освои Словенката Тина Мазе, додека третопласирана беше Ана Фенингер од Австрија.Во пласманот за супервелеслалом водечка е Вон со 440 бодови, пред Фенингер со 432.Во генералнсиот пласман првопласирана е Мазе со 1.285 бодови, а Фенингер има 1.241 бод.
  сите 11 | | | веќе видена

  Американката Линдзи Вон победи на денешната супер-џи трка од Светскиот куп во алпско скијање, која беше на програмата во германскиот центар Гармиш-Партенкирхен. Вон на тој начин останува во водство во конкретната дисциплина, а денеска зад себе ги остави Тина Мазе од Словенија и Ана Фенингер од Австрија. За Американката ова беше 6-та победа сезонава и вкупно 65-та во кариерата.
  сите 12 | | | веќе видена

  Американката Линдзи Вон победи на претпоследната трка во супервелесалом во годинешната сезона, која се возеше во германскиот ски центар Гармиш-Партенкирхен. Вон до шестата победа оваа сезона, а вкупно 65-та во кариерата, стигна со време од 1:16.65 минути, што за само две десетинки беше подобро од остварувањето на Тина Мазе која го освои второто место. Бранителката на трофејот во Светскиот куп, Австријката Ана Фенингер го освои третото место. Светскиот куп во женска конкуренција ќе продолжи во Оре наредниот викенд. Лидерка во генералниот пласман е Мазе со 1.285 бодови, пред Фенингер која има 1.241 и Вон со 842. Американката води во поредокот во супст со 440 бодови, осум повеќе од Фенингер.
  сите 12 | | | веќе видена

  Американската скијачка Линдзи Вон победи на трката во супервелеслаломот, во Гармиш – Партенкирхен. Таа патеката ја мина со време од 1:16.65 минути, што беше доволно за нејзина, рекордна 65. победа во кариерата. Словенката Тина Мазе го освои второто место откако заостана 20 стотинки зад победничката Вон, а на третата позиција се најде Ана Фенингер со 36 стотинки послабо време од првопласираната. Во генералниот пласман во дисциплината супервелеслалом, Линдзи Вон со денешниот триумф има осум бода предност во однос на Австријката Ана Фенингер.
  сите 15 | | | веќе видена

  Американската скијачка Линдзи Вон победи на трката во супервелеслаломот, во Гармиш – Партенкирхен. Таа патеката ја мина со време од 1:16.65 минути, што беше доволно за нејзина, рекордна 65. победа во кариерата.Словенката Тина Мазе го освои второто место откако заостана 20 стотинки зад победничката Вон, а на третата позиција се најде Ана Фенингер со 36 стотинки послабо време од првопласираната.Во генералниот пласман во дисциплината супервелеслалом, Линдзи Вон со денешниот триумф има осум бода предност во однос на Австријката Ана Фенингер.
  сите 17 | | | веќе видена

  Линдзи Вон од САД триумфираше на претпоследниот спуст од Светскиот куп во алпските дисциплини во германскиот Гармиш-Партенкирхен. Светската шампионка од Вал Дизер 2009 ја помина патеката за 1:16.65 минута. Така, таа ја забележа рекордната 65-та победа на Светското првенство кај жените. На второто место со две десетинки задоцнување заврши олимписката златна медалистка во дисциплината Тина Мазе од Словенија, а трета со 16 стотинки зад нејзе заврши актуелната светска шампионка Ана Фенингер (Австрија). Моментно води Мазе во генералниот пласман со 1.285 бода, пред Фенингер со 1.241 и Вон со 842. Светскиот куп во конкуренцијата кај скијачките продолжува в петок со велеслаломот во шведскиот Оре.
  сите 14 | | | веќе видена

  Американката Линдзи Вон победи на претпоследната трка во супервелесалом во годинешната сезона, која се возеше во германскиот ски центар Гармиш-Партенкирхен. Вон до шестата победа оваа сезона, а вкупно 65-та во кариерата, стигна со време од 1:16.65 минути, што за само две десетинки беше подобро од остварувањето на Тина Мазе која го освои второто место. Бранителката на трофејот во Светскиот куп, Австријката Ана Фенингер го освои третото место. Светскиот куп во женска конкуренција ќе продолжи во Оре наредниот викенд. Лидерка во генералниот пласман е Мазе со 1.285 бодови, пред Фенингер која има 1.241 и Вон со 842. Американката води во поредокот во супст со 440 бодови, осум повеќе од Фенингер. крај/мф/нц
  сите 23 | | | веќе видена

  СКИЈАЊЕ Американката Линдзи Вон триумфираше на претпоследниот супервелеслалом од СК кој денеска се возеше во Гармиш До шестата победа сезонова и вкупно 65 од настапите во Светскиот куп,Вон стигна со резултат 1.16.65 што беше за две десетинки подобро од времето на Тина Мазе.Зад скијачката од Словенија,заврши Ана Фенингер.Австријката задоцни на целта зад Вон со 36 стотинки.Америнакта не е во конкуренција за големиот кристален глобус но има шанси за триумф во Супер џи.Со днешната победа трета во дисциплината,Вон се проби на 1.место со 440 бодови,8 повеѓе од Фенингер.Мазе и Фенингер се во трка за наслов во генералата.Тина Мазе води со 1285 бодови,44 повеќе од Ана Фенингер.Светскиот куп во женска конкуренција продолжува следната недела во Оре,Шведска,со натпреварите во велесалом и слалом. Зимски спортови
  сите 20 | | | веќе видена

  Американката Линдзи Вон е победничка на супервелеслаломот што денеска се возеше на патеката во Гармиш Партенкирхен. Вон патеката ја мина за 1 минута 16 секунди и 65 стотинки и и за 20 стоти дела беше побрза од Тина Мазе додека третото место и припадна на Ана Фенингер од Австрија. По денешниот триумф Вон се задржа на првото место во редоследот за супервелеслалом со 440 бода, осум повеќе од Фенингер додека Мазе е трета со 330 и за освојувачката на малиот кристален глобус ќе се решава во последната трка што ќе се вози во Мерибел. Во генералниот пласман за Светскиот куп на чело со 1285 бода е Мазе пред Фенингер со 1241, а Вон е трета со 842. Следниот викенд скијачките ќе настапат во шведскиот зимски центар Аре.
  сите 20 | | | веќе видена

  Вон брка петти мал кристален глобус во супер-џи, и го подобри својот рекорд во дисциплината со 23. победа во брзинската трка, со победничко време од 1:16.65 на германското сонце. Рекордни пет титули во супер-џи има Германката Катја Зајцингер. Лидерката во генерален пласман, Словенката Тина Мазе заостана 0.20 секунди на второто место, додека Австријката Ана Фенингер беше трета со 0.36 секунди заостанување. Со 65. победа во кариерата, Вон доби 8 поени предност пред Фенингер во супер-џи, и пресметката за титулата ќе се случи на финалето на СК во Мерибел, Франција. Мазе останува лидер во СК со 1.205 поени, додека Фенингер е втора со 1.181 поени.
  сите 22 | | | веќе видена