Мазе

  во

  Тина Мазе го освои вториот златен медал на Светското првенство кое се одржува во Вејл и Бивер Крик, откако победи ви трката во суперкомбинација. Мазе го освои третиот медал на тековното СП, претходно таа победи во спуст, а го освои второто место во супервелеслалом. Словенката фанатстично ја возеше трката во спуст додека во слаломот успеа да ја задржи предноста над ривалките. Второто место и припадна на Австријката Никол Хосп, а третото на нејзината сонародничка Михаела Кирхгасер. Мазе на наредните две трки доколку освои медали ќе го израмни рекордот на легендраниот Норвежанец Ласе Кјус, кој во 1999 година на СП кое исто така се одржа во Бивер Крик освои пет медали. крај/мф/нц
  сите 73 | | | веќе видена

  Тина Мазе го освои вториот златен медал на Светското првенство кое се одржува во Вејл и Бивер Крик, откако победи вo трката во суперкомбинација. Мазе го освои третиот медал на тековното СП, претходно таа победи во спуст, а го освои второто место во супервелеслалом. Словенката фанатстично ја возеше трката во спуст додека во слаломот успеа да ја задржи предноста над ривалките. Второто место и припадна на Австријката Никол Хосп, а третото на нејзината сонародничка Михаела Кирхгасер. Мазе на наредните две трки доколку освои медали ќе го израмни рекордот на легендраниот Норвежанец Ласе Кјус, кој во 1999 година на СП кое исто така се одржа во Бивер Крик освои пет медали.
  сите 74 | | | веќе видена

  Словенката Тина Мазе го освои златниот медал во дисциплината суперкомбинација на Светското првенство во алпско скијање што се одржува во САД.За Мазе ова беше второ злато во Бивер Крик и вкупно трет медал (има и еден сребрен).Словенечката скијачка беше најбрза во спустот, а предноста од првата трка успеа да ја зачува во техничката дисциплина – слаломот и на крајот со време 2:33.37 минути да триумфира пред две Австријки.Сребрениот медал отиде кај Никол Хосп со 22 стотинки заостанување, а трета беше Михаела Кирхгасер која 35 стотинки беше побавна од победничката.Домашната публика беше разочарана, откако миленичката Линдзи Вон направи грешка и не го заврши слаломот.
  сите 76 | | | веќе видена

  Словенката Тина Мазе го освои златниот медал во дисциплината суперкомбинација на Светското првенство во алпско скијање што се одржува во САД. За Мазе ова беше второ злато во Бивер Крик и вкупно трет медал (има и еден сребрен). Словенечката скијачка беше најбрза во спустот, а предноста од првата трка успеа да ја зачува во техничката дисциплина – слаломот и на крајот со време 2:33.37 минути да триумфира пред две Австријки. Сребрениот медал отиде кај Никол Хосп со 22 стотинки заостанување, а трета беше Михаела Кирхгасер која 35 стотинки беше побавна од победничката. Домашната публика беше разочарана, откако миленичката Линдзи Вон направи грешка и не го заврши слаломот./МИА
  сите 76 | | | веќе видена

  Откако беше лидер по утринскиот спуст, Мазе имаше „чисто“ слаломско возење за да победи со комбинирано време од 2:33.37 секунди, пред две Австријки, Никол Хосп со 0.22 секунди заостанување и Михаела Кирхгасер. Мазе освои сребро во супер-џи трката со само 3 стотинки заостанување зад Австријката Ана Фенингер, по што во спустот триумфирапе со 2 стотинки предност пред Фенингер. Таа има шанса да се израмни со норвешкиот великан Ласе Кјус, кој освои пет медали на СП во 1999 година во Бивер Крик. Домашната фаворитка Линдзи Вон повторно потфрли, откако не го заврши слаломското возење и си замина од ски-центарот со солзи во очите.
  сите 69 | | | веќе видена

  Тина Мазе продолжува со жетвата на медали на Светското првенство во Бивер Крик. Словенката вечерва триумфираше во комбинација и со тоа стигна до вториот златен медал, односно вкупно третото одличје во три дисциплини во кои настапи на американска територија. Мазе го освои првото место пред Австријките Никол Хосп и Михаела Кирхгасер, а комплетната доминација ја најави откако беше најдобра и по првата дисциплина, односно спустот. Американката Линдзи Вон не ја заврши слаломската етапа и ги разочара домашните фанови, а следна шанса да ја прекине доминацијата на Мазе ќе има во четврток кога на програмата е велеслаломската трка. Истовремено, словенечката скијачка останува во игра за историски „пет од пет“ учинок, а за да го оствари сонот и е потребно да освои медал уште во двете последни дисциплини на ова Светско првенство во алпско скијање.
  сите 69 | | | веќе видена

  Словенката Тина Мазе на Светското првенство во Вејл го освои златниот медал во суперкомбинација и по втор пат се искачи на највисокото место на подиумот. Мазе беше водечка по трката во спуст, а по настапот во слалом имаше најдобро вкупно време и со предност од 22 стотинки го освои златниот медал пред Австријките, Никол Хосп и Михаела Кирхгасер. Словенката во досегашниот тек од Мундијалот освои вкупно медали во сите три дисциплини. По златото во спуст, триумфираше во суперкомбинација додека во супервелеслалом се закити со среброто. Мазе е на најдобар пат да го повтори подвигот на Ласе Кјус, кој пред 16 години на првенството што исто така се одржа во Вејл и Бивер Крик освои медали во сите пет дисциплини.
  сите 70 | | | веќе видена

  Словенечката скијачка Тина Мазе освои нов медал на СП во Бивер Крик откако заврши како првопласирана во комбинација. Искусната скијачка забележа нов триумф на патеката во САД и го освои вториот златен медал, или вкупно трет на големиот скијачки настан по три завршени дисциплини. Во комбинација, Мазе го освои првото место пред австриското дуо Никол Хосп и Михаела Кирхгасер, кои заостануваа 0,22, односно 0,35 секунди. Наредната битка за медал, Мазе ќе ја има в четврток кога на програмата е велеслаломската трка.
  сите 71 | | | веќе видена

  Тина Мазе и Ана Фенингер. Засега тоа се хероините на Светското алпско скијачко првенство во Бивер Крик и во Веил. За очекување е нивната битка да продолжи на денешната суперкомбинација. Линдзи Вон останува главна надеж за прво мундијалско злато за Американците. Петти пат во историјата на светските шампионати дамите ќе возат суперкомбинација. Најмладата алпска дисциплина, модифицираната комбинација, е на мундијалската програма од Оре во 2007-ма. Оттогаш се менуваа четири првенки. Златото од пред две години го брани Мазе, а пред четири на пиедесталот се качи Фенингер. Тогаш, во Гармиш, Мазе го освои среброто. Сево ова е потврда дека и денеска Словенката и Австријката треба да ја имаат главната улога на патеката во Бивер Крик. Во досегашните две дисциплини токму тие ги разменија златниот и сребрениот медал. Мазе беше најдобра во спуст, Фенингер во супервелеслалом, па домаќините се надеваат дека Линдзи Вон може да ја прекине нивната доминација. Вон беше бронзена во супер-џи, но во суперкомбинација досега нема ...
  сите 54 | | | веќе видена

  Словенката Тина Мазе по две трки има злато и сребро и е на добар пат да стане првата скијачка со пет медали на едно СП. Кај мажите тоа го остварил само Норвежанецот Ласе Кјус на СП 1999, исто така, во Бивер Крик (две злата и три сребра) Тина Мазе СКИЈАЊЕ - СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ВО БИВЕР КРИК Словенката Тина Мазе веќе си обезбеди место во скијачката историја, станувајќи највозрасната светска шампионка (на 31 година) со триумфот во спуст на Светското првенство (СП) во Бивер Крик, САД, во петокот. Но, нејзините амбиции не запираат тука, па таа најави дека по златото во спуст и среброто во супервелеслалом има сили да освои медали и на следните трки, во суперкомбинација (спуст и слалом), велеслалом и во слалом. Досега ниедна скијачка не успеала да освои пет медали на едно СП. - Луѓе, не сакам да бидам највозрасната, сакам да бидам најдобрата скијачка на светот - со насмевка на лицето коментираше Мазе по трката. Кај мажите таков подвиг (пет медали) забележа само Норвежанецот Ласе Кјус на СП 1999 што се одржа, исто ...
  сите 55 | | | веќе видена

  Словенечката скијачка Тина Мазе е светска шампионка во спуст откако синоќа беше најбрза на трката од Светското првенство. Таа патеката во Бивер Крик ја мина за 1:45.89 минута и за само две стотинки беше побрза од Ана Фенингер од Австрија, која е актуелна шампионка во супервелеслалом. Третото место и бронзениот медал и припадна на Лара Гут од Швајцарија, која имаше заостанување од 34 стотинки зад победничката. Денеска на Светското првенство на програмата е машкиот спуст.
  сите 65 | | | веќе видена

  Словенечката скијачка Тина Мазе е светска шампионка во спуст откако синоќа беше најбрза на трката од Светското првенство. Таа патеката во Бивер Крик ја мина за 1:45.89 минута и за само две стотинки беше побрза од Ана Фенингер од Австрија, која е актуелна шампионка во супервелеслалом. Третото место и бронзениот медал и припадна на Лара Гут од Швајцарија, која имаше заостанување од 34 стотинки зад победничката. Денеска на Светското првенство на програмата е машкиот спуст.
  сите 68 | | | веќе видена

  Словенечката алпска скијачка Тина Мазе е новата светска шампионка во спуст. Таа синоќа на светското првенство што се одржува во американскиот скијачки центар Бивер Крик успеа да спави победа во спуст со време од 1:45,89 минути и за само две стотинки беше подобра од Ана Фенингер од Австрија која успеа да слави пред два дена во дисциплината супервелеслалом со три стотинки пред Тина Мазе. На третото место на вчерашната трка се пласираше Швајцарката Лара Гут со заостанување зад победничата од 34 стотинки. Со оваа победа Мазе стана најстарата светска шампионка со 31 година и 280 дена. Следната трка на распоредот во Бивер Крик ќе биде спустот во машка конкуренција кој се вози вечерва.
  сите 67 | | | веќе видена

  Словенечката скијачка Тина Мазе е светска шампионка во спуст откако синоќа беше најбрза на трката од Светското првенство. Таа патеката во Бивер Крик ја мина за 1:45.89 минута и за само две стотинки беше побрза од Ана Фенингер од Австрија, која е актуелна шампионка во супервелеслалом. Третото место и бронзениот медал и припадна на Лара Гут од Швајцарија, која имаше заостанување од 34 стотинки зад победничката. Денеска на Светското првенство на програмата е машкиот спуст.
  сите 68 | | | веќе видена

  Тина Мазе од Словенија го освои златниот медал во спуст на Светското првенство во Бивер Крик. Мазе со 31 година стана најстарата светска шампионка во индивидуална трка. Мазе во досегашниот тек од СП има освоено два медали, таа претходно го освои сребрениот медал на трката во супервелеслалом. Мазе до победата стигна со време од 1:45.89 минути, втора на целта стигна Ана Фенингер од Австрија (1:45:91), а третото место и припадна на Лара Гут од Швајцарија (1:46.23). Инаку Мазе сега се стекна со добри шанси да стане првата која освоила пет медали на едно СП, бидејќи наредните дисциплини (слалом, велеслалом и комбинација) се нејзина специјалност.
  сите 68 | | | веќе видена

  Таа до златото стигна со време 1:45.89 мин., две стотонки побрза од второпласираната Ана Фенингер (Австрија), додека третото место и припадна на Швајцарката Лара Гут со заостанување од 34 стотинки Словенечката скијачка, Тина Мазе го освои златниот медал во спуст на Светското првенство во Бивер Крик, во САД. Таа до златото стигна со време 1:45.89 мин., две стотонки побрза од второпласираната Ана Фенингер (Австрија), додека третото место и припадна на Швајцарката Лара Гут со заостанување од 34 стотинки Мазе со 31 година стана највозрасна светска шампионка во индивидуална конкуренција, а за неа ова беше втор медал на ова СП, откако претходно се закити со среброто во супервелеслалом, зад Ана Фенингер. Словенечката скијачка има 31 година и 280 дена, а претходната највозрасна шампионка беше Ресил Штрајф, која уште во далечната 1932 година победи во комбинација и слалом.
  сите 69 | | | веќе видена

  Таа до златото стигна со време 1:45.89 мин., две стотонки побрза од второпласираната Ана Фенингер (Австрија), додека третото место и припадна на Швајцарката Лара Гут со заостанување од 34 стотинкиСловенечката скијачка, Тина Мазе го освои златниот медал во спуст на Светското првенство во Бивер Крик, во САД. Таа до златото стигна со време 1:45.89 мин., две стотонки побрза од второпласираната Ана Фенингер (Австрија), додека третото место и припадна на Швајцарката Лара Гут со заостанување од 34 стотинкиМазе со 31 година стана највозрасна светска шампионка во индивидуална конкуренција, а за неа ова беше втор медал на ова СП, откако претходно се закити со среброто во супервелеслалом, зад Ана Фенингер.Словенечката скијачка има 31 година и 280 дена, а претходната највозрасна шампионка беше Ресил Штрајф, која уште во далечната 1932 година победи во комбинација и слалом.
  сите 68 | | | веќе видена

  Словенечката скијачка Тина Мазе е светска шампионка во спуст откако синоќа беше најбрза на трката од Светското првенство. Таа патеката во Бивер Крик ја мина за 1:45.89 минута и за само две стотинки беше побрза од Ана Фенингер од Австрија, која е актуелна шампионка во супервелеслалом. Третото место и бронзениот медал и припадна на Лара Гут од Швајцарија, која имаше заостанување од 34 стотинки зад победничката. Денеска на Светското првенство на програмата е машкиот спуст. Извор: Курир.мк
  сите 72 | | | веќе видена

   Таа патеката во Бивер Крик ја мина за 1:45.89 минута и за само две стотинки беше побрза од Ана Фенингер од Австрија, која е актуелна шампионка во супервелеслалом. Третото место и бронзениот медал и припадна на Лара Гут од Швајцарија, која имаше заостанување од 34 стотинки зад победничката. Денеска на Светското првенство на програмата е машкиот спуст.
  сите 72 | | | веќе видена

  Словенечката скијачка Тина Мазе е светска шампионка во спуст откако синоќа беше најбрза на трката од Светското првенство. Таа патеката во Бивер Крик ја мина за 1:45.89 минута и за само две стотинки беше побрза од Ана Фенингер од Австрија, која е актуелна шампионка во супервелеслалом. Третото место и бронзениот медал и припадна на Лара Гут од Швајцарија, која имаше заостанување од 34 стотинки зад победничката. Денеска на Светското првенство на програмата е машкиот спуст.
  сите 74 | | | веќе видена